Spor Haberleri

Tottenham Başkanı ’na tepki çığ gibi büyüyor!

Tottenham Başkanı Daniel Levy’nin kulüp çalışanlarının maaşında kesintiye gitme kararı, İngiltere’de sert tepkilere niçin oldu. Politikacılar ve kulübün eski teknik direktörünün eleştirisine neden olan kararın, çalışanlara duyurulması ile ilgili tepkileri daha arttıracak bir ayrıntısıyla uğraşma ortaya çıktı.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Tottenham ’ın Başkanı Daniel Levy, corona virüsü sebebiyle ertelenen ligler dolayısıyla 550 kulüp çalışanının maaşında kesintiye gidileceğini duyurdu. Resmi izah etme yapılmadan yalnızca 30 dakika önce çalışanlara mail aracılığıyla iletilen kararda, çalışanlardan takvim izinlerini de çoktan kullanmaları öğüt edildi. Karar, İngiltere ’yi ayağa kaldırdı.

Geçtiğimiz yıl kulüpten 11 milyon Euro şampiyon Daniel Levy ’nin, 550 çalışanın maaşında yüzde 20 indirime gitmesi ilk olarak politikacıların tepkisine niçin oldu. “Boğazım düğümlendi” diyen Milletvekili Julian Knight “Bu karar, İngiliz futbolundaki barbar kapitalizmin bütün ortasında kan emicilerin olduğunu gösterdi” ifadesini kullandı.

Levy ’nin kararına bir diğer tepki de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan gösterdi. Öncelikle milyon Euro ’lar şampiyon futbolcuların maaşlarında kesintiye gidilmesi gerektiğinin altını çizen Khan “Kulüpte çalışan insanlardan önce, yüksek ücret ödenen futbolculardan, böyle kriz durumlarında fedakarlık yapmaları beklenir. Futbolcuların kazandıkları paranın yanında bile yaklaşamayan işçilerin ücretlerinde kesintiye gitmek, yapılacak en son şey olmalı…” dedi.

Tottenham ’da Teknik Direktör Jose Mourinho haftada 330 bin Euro, Harry Kane ve  Tanguy Ndombele 230 bin Euro, Son Heung-min 160 bin Euro, Dele Alli, Hugo Lloris ve Jan Verthongen 120 bin Euro kazanıyor.

Avrupa ’da Barcelona ve Bayern Münih gibi takımlar, kulüp çalışanlarının maaşlarını ligler başlayana değin ödeyebilmek için futbolcuların maaşlarında kesintiye gitme kararı almışlardı.

ESKİ TEKNİK DİREKTÖR DE ELEŞTİRDİ

Tottenham ’da 2008-2012 yılları aralarında atama yapmış olan teknik direktör Harry Redknapp da kararı ilk duyduğunda şoke olduğunu söyledi. 73 yaşındaki teknik adam “Buna inanamıyorum. Kesintinin futbolculardan yapılması gerekirdi. Bu karar Tottenham gibi büyük bir kulübe yakışmadı. Futbolcuların yılda 10-15 milyon Euro kazandığı, sahibinin dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu bir kulüpte çalışanların maaşlarında kesintiye gidilmesi us alır gibi yok” diyerek tepki gösterdi.

Futbolcuların nasıl düşündüğünü bildiğini de bildiren Redknapp, “Futbolcular tek başlarına hareket etmeyi o kadar bilmezler. Fakat takım arkadaşlarından birisi maaşında kesintiye gitmeyi kabul ederse hepsi eder. Ilk Olarak futbolculara sorulmalıydı” biçiminde konuştu.

Redknapp ayrıca, büyük paralar şampiyon futbolculardan sağlık durumu kuruluşlarına yardımda bulunmaları çağrısında da bulundu.

İLGİLİ HABER İngiltere`de ilk indirim Eddie Howe`dan! İngiltere`de birincil indirim Eddie Howe`dan!

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı