Süper Lig

TFF Sağlık Durumu Kurulu Üyesü Mete Düren: İdmanlar protokole aykırı

Türkiye Futbol Federasyonu Afiyet Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mete Düren, corona virüsü sonrasında Süper Lig’e dönüş için hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan protokole kulüplerin uymadığını belirtti. SÖZCÜ’ye konuşan Düren, 16 Mayıs’ta başlayacak Bundesliga’nın kendilerine yol göstereceğini de söyledi.

Prof. Dr. Mete Düren, toplu antrenmanlara tepki gösterdi. TFF ve UEFA Sıhhat Kurulları’nın üyesi olan Mete Düren, SÖZCÜ’ye şu ifadeleri kullandı: “Test yapıldıkça fazla sayısı artabilir. Devlet, liglerin başlama tarihini açıklamadan 3. evreye girilmez. 3. safha, ekip antrenmanlarına başlanması ve sporcuların maskesiz olarak birbirleriyle temas edebilecekleri bir ortamın oluştuğu anlamı taşıyor. Ekip çalışmalarına başlatmak hem TFF protokolüne hem de İçişleri Bakanlığı genelgesine aykırı. UEFA ve TFF Sıhhat Kurulu olarak yaptığımız tavsiyelerde öncelikle tarihin belirlenmesi, onayların alınması gerektiğini bildirmiştik.”

İLGİLİ HABER Beşiktaş`ta bir futbolcu ve bir kulüp çalışanında corona virüsü tespit edildi Beşiktaş`ta bir futbolcu ve bir kulüp çalışanında corona virüsü tespit edildi

“CÜMBÜR CEMAAT KAMPA GİRMELİ”

“En fazla üzerinde durduğumuz konular, sosyal mesafe, hijyen ve daha da önemlisi mutlak izolasyondu. Takımların idmanlar öncesinde test yaptırması gerekir. Toplu antrenmanlar, liglerin başlama tarihinde ve mutlak izolasyonlu kamp halinde yapılabilir. Futbolcusundan aşçısına kadar bu kamp dönemini birlikte geçirmeleri koşul. Her gün eve gidilecekse her gün test yapılmalı. Kişisel kanaatim, TFF’nin maçları başlatmaya niyetli olduğu. Tarih açıklanırken ‘Şimdilik’ dendi ama bu hatalı algılanmış olabilir. ‘Aman geç kalmayalım’ kaygısıyla hatalı işler yapılıyor. Avrupa’da artı vakalar evde karantinaya alınıyor.”

“MAÇA ÇIKAMAZLAR”

“Bir takımın 6-7 oyuncusunun pozitif çıkması durumunda bütün ekip karantinaya alınmalı, maça çıkarılmamalı. Bununla ilgili madde yok, belki de talimatta değişiklik gerekiyor. Almanya Ligi 16 Mayıs’ta başlayacak. Onların ne şekilde devam edeceği bize üstünlük oluşturur. Bence en açık konuşmak gerekirse liglerin olası olan en geç tarihte başlaması.”

TFF’nin yayımladığı ‘Futbola Dönüş Önerge Protokolü’nün Pozitif Test Senaryosu başlıklı 3. maddesinde özet olarak şu ifadeler kullanılıyor:

– Ekip doktoru muhtemel temaslı kişileri belirlemeli.

– 24 saat içinde yeni testler yapılmalı.

– Fazla vakanın ailesi evlerinde teste girmeli.

– Testlere bir hafta baştan başa devam edilmeli.

– Bulgular olumlu sonuçlanırsa minimum 15 gün daha sonra vaka takıma katılabilir.

– Hastanede yatışı gerçekleşen oyuncunun bu dönemde bitmiş maçlara katılımı önerilmez.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı