Spor Haberleri

TFF ’nin iptal kararına sert tepki: Çocukların psikolojileri bozuldu

TFF ’nin, Dünya Sıhhat Örgütü kadar ‘pandemi’ olarak değerlendirilen corona virüsü (COVID-19) salgınının ülke genelinde görülmesi sebebiyle, Gelişim Liglerini (U19, U17, U16, U15, U14) iptal etmesi tepkiyle karşılandı.

Mustafa SARIİPEK / Muğla U-14 Ligi ve U-16 Liginde Muğla Şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonasına gitmeyi garantileyen Marmaris 1923 Spor Kulübü Başkanı ve Futbol Takımı Antrenörü Şatafat Murat Dinç, TFF’nin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi ’ olarak değerlendirilen corona virüsü (COVID-19) salgınının ülke genelinde görülmesi sebebiyle, Gelişim Liglerini (U19, U17, U16, U15, U14) iptal etmesini eleştirdi. Dinç, “Bir Takım maçların ertelenip bazılarının iptali çifte standart uygulamadır. Çocuklarımızın hayalleriyle oynamayın” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu corona virüsü sebebiyle amatör futbolda tedbirleri en üstteki seviyeye çıkararak yeni kararlar alması kargaşaya niçin oldu. Profesyonel Liglerde maçların seyircisiz, Bölgesel Amatör Lig, Süper Acemi 1.ve 2. Acemi U19 1 ve U192  Acemi Lig maçlarının da belirlenen tarihlerde oynanmasına karar verildi. öte yandan U17, U16, U15, U14, U13, U12 ve U11 kategorilerinde altyapılar liglerinin, U19, U17, U16, U15 ve U14 kategorilerinde Türkiye Şampiyonalarının ve deplasmanlı olarak oynanacak olan U14 ve U13 Altyapılar Gelişim liglerinin oynanmamasına karar verilmesi hayret yarattı.

‘ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİYLE OYNANIYOR ’

U-14 Ligi ve U-16 Liginde Muğla Şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonasına gitmeyi garantileyen Marmaris 1923 Spor Kulübü Başkanı ve Futbol Takımı Antrenörü Görkem Murat Dinç, TFF’nin çifte standart uyguladığını söyledi. Futbol Federasyonuna sosyal medyadan çağrıda yer alan Sağlıklı “U-14 Ligi ve U-16 Liginde Muğla Şampiyonu olarak Türkiye Şampiyonasına gitmeyi garantilemiş bir acemi takımın sporcuları, çocukları apaçık kaldı. Emekler sokağa atıldı. Evlatlarımıza yazık etmeyin. Profesyonel takımların daha alçak yapılarında oynayan çocuklara virüs bulaşmıyor da acemi takımlar da oynayan çocuklara mı bulaşıyor? Biz antrenörleri ve velileri olarak çocukların alın terinin, emeklerinin çalınmasına müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Şampiyonasını iptal edemezsiniz. Türkiye’de yaşam normale dönünce ileri bir tarihte oynanmasına diye karar alabilirsiniz” dedi.

Resim: Mustafa Sarıipek

‘VİRÜS KİŞİ AYRIMI MI YAPIYOR? ’

İptal kararı sebebiyle çocukların psikolojilerinin bozulduğunu belirten Sağlıklı, şunları söyledi:

“Elit Akademi Liglerinde oynayan ve aynı yaş gruplarında olan çocukların maçlarını ileri bir tarihe ertelediniz. Orada oynayan çocuklar robot mu? Onlara virüs bulaşmıyor mu? Peki acemi liglerde oynayan, geleceği için gece gündüz çalışan, okulundan hayatından fedakarlık yapan çocukların ne günahı var? İptal kararı ile inanın çocukların psikolojileri bozuldu. Hayalleri yıkıldı. Çocuklarımızın 2-3 yıl her tarafında vermiş oldukları emek aldığınız karar ile heba oldu. Profesyonel takımların daha alçak yapısında oynayan çocuklar ile Amatör takımların alt yapısında oynayan çocuklar arasında ayrımcılık yaptınız. Acemi liglerde oynayan, geleceği için gece gündüz çalışan, okulundan, hayatından fedakarlık yapan çocukların ne günahı var? Lütfen ivedi olarak bu vermiş olduğunuz yanlış karardan geri dönün ve en kısa zamanda iptal kararı yerine, şampiyonaları ileri bir tarihe erteleyin.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı