Spor Haberleri

Belçika, UEFA ’ya iptal kararını savunacak: ‘Sezon iptal olursa Avrupa ’yı unutun! ’

Corona virüsü pandemisi sebebiyle sezonu iptal edip yarıda kaldığı yerde tescil etme kararı bölge Belçika’ya UEFA’nın tepkisi sert oldu. UEFA, 15 Nisan’da çıkacak olan nihai karar öncesinde Belçika’yı bu yönde karar alırsa takımlarının gelecek sezon Avrupa’da çaba edemeyeceği yönünde uyardı.

Dünyayı sarsan corona virüsü salgını nedeniyle futbolda ligler yarıda kalırken Belçika, sezonu yarıda kaldığı yerde tescil etme ve Club Brugge ’ü kazanan ilan etme kararı almıştı. UEFA ise Belçika ’yı 15 Nisan ’da yapılacak toplantıda verilecek olan nihai karar hakkında uyarırken bu kararın uygulanması halinde Belçika takımlarının gelecek sezon UEFA turnuvalarında çaba edemeyeceği açıklanmıştı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, sarkmalar yaşansa da sezonun kesinlikle sahada bitmesi gerektiğini savunurken Belçika cephesi Reuters ’ın haberine göre kararını açıklama yapmak üzere UEFA ile görüşmeye hazırlanıyor.

Belçika Futbol Federasyonu (KBVB) Başkanı Mehdi Bayat ile Ceferin arasındaki ön röportaj ardından KBVB ’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada “Yapıcı bir görüşme oldu, pürüzler giderildi ve birlikte bir çözüm bulma niyeti gösterildi” ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ HABER UEFA`dan federasyon ve kulüplere uyarı: Onlar gibi yapmayın! UEFA`dan federasyon ve kulüplere uyarı: Onlar gibi yapmayın!

Açıklamada ayrıca Pro League yöneticilerinin corona virüsü pandemisi sebebiyle geçen ay askıya alınan sezonun, geri kalanını iptal etme kararının UEFA ’ya detaylıca açıklanacağı belirtildi ve “Bu doğrultuda niyetimiz Belçika ’nın 2020-2021 sezonu Avrupa biletlerini garantiye almaktır” dendi.

Federasyon hem karara karşın Pro League yönetiminden öbür düşündüklerini “KBVB, corona virüsü krizine karşı UEFA ’nın beraberlik yaklaşımını hala destekliyor” şeklinde açıkladı.

UEFA, Avrupa Kulüpler Birliği ve Avrupa Ligleri Birliği; üyelerine bir müşterek mesaj gönderirken sezonun sahada bitirilmesinin “fevkalade önemli” olduğunun altını çizmişti. Oysa Belçika bu çağrıya uymayarak 24 profesyonel kulübün 17 ’sinin oyuyla sezonu halk sağlığı sorunları ve ekonomik problemleri göz önünde bulundurarak tamamlama kararı almıştı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı