Spor Haberleri

FIFA ’dan 2.7 milyar dolarlık destek!

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, kasasındaki parayı naklen yayınlar ve sponsorluk gelirlerinden büyük ölçüde yoksun kalan liglere aktarmayı planlıyor.

Corona virüsü salgını sebebiyle krize giren futbol dünyasını kurtarmak için, bu sporun patronu harekete geçti. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kasasındaki 2.7 milyar doları, dünyanın en büyük endüstrilerinden birini her yerde canlandırmak için kullanmayı hedefliyor. Bu paranın koronavirüsün gerisinde gişe hasılatı, yayınlama geliri ve sponsorluk gelirlerinden büyük ölçüde mahrum kalan liglere aktarılması planlanıyor.

ARTISI DA OLACAK

FIFA, kasasındaki 2.7 milyar doların yanı sıra Dünya Kupası’nın gelecekteki canlı yayın ve sponsor gelirlerini de gerektiğinde kulüplere ilave olarak vermeyi planlıyor. FIFA bünyesindeki 6 ayrı konfederasyonun temsilcilerinden oluşan 36 karakter komite, bu para trafiğinin nasıl yönetileceği konusunda laf sahibi olacak. Futbolun patronu, 211 üyesine 4 yılda takriben 6’şar milyon dolar veriyor.

İLK ZİLİNA BATTI!

Finansal anlamda tüm federasyonlar ve kulüpler için alarm zilleri çalarken koronavirüsün birincil kurbanı, iflasını açıklayan Slovak ekibi Zilina oldu. Ardındaki Uruguay Futbol Federasyonu, müsabakaların durduğunu ileri sürerek 400 çalışanını işten çıkardı. Futbolda yaşanan kriz, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan problemlerin en büyüğü olarak raporlandı. Milyar Euro’luk bütçelere sahip kulüpler de parasal olarak eridi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı