Spor Haberleri

Corona virüsü takvimi değiştirdi

Global bir korkutma haline gelen corona virüs nedeniyle alınan tedbiler dahilinde Tokyo 2020 kota takvimi değişirken, 25-29 Mart tarihleri arasında Azerbaycan ’ın başkenti Bakü ’de yapılması planlanan 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası da iptal edildi.

Avrupa Karate Federasyonu (EKF), global bir sorun haline gelen korona virüs salgını sebebiyle bir süredir gündemde olan 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nın iptal edildiğini açıkladı. EKF’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Büyük bir sağlık sorunu haline gelen korona virüs salgını sebebiyle iptal edilen çoğu organizasyon aralarında 55. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’nı da ekledik. Azerbaycan hükümetinin almış olduğu mucizevi tedbirler zarfında Azerbaycan Karate Federasyonu ile yürüttüğümüz irtibat neticesinde müsabakaya katılacak sporcuların, yetkililerin ve seyircilerin sağlığını korumak adına böyle bir karar aldık” ifadeleri yer aldı.

25-29 Mart tarihleri aralarında yapılması planlanan ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı verecek organizasyonun iptal edilmesinin peşinde 2019’da İspanya’nın Guadalajara kentinde organize edilen 54. Büyükler Avrupa Karate Şampiyonası’ndaki puanlarının değerlendirmeye alındığı belirtildi. EKF keza, organizasyonun yapılacağı yeni tarihi ise ilerleyen günlerde açıklayacağını vurguladı.

Yurt içi faaliyetler de durduruldu

Türkiye Karate Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Yeni herif korona virüs’ salgını nedeniyle almış olduğu tebdirler ve yayımlamış olduğu genelge dahilinde, 13 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli almak üzere Nisan ayı sonuna kadar olan bütün faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Tokyo 20202 Kota takvimi değişti

Dünya Karate Federasyonu (WKF), 13-15 Mart tarihlerinde Fas’ın Rabat kentinde yapılması planlanan Karate 1 Premier Lig’in bu sezonki dördüncü etabını iptal etmesinin ardından yaptığı açıklamada, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kota takviminde değişim olacağını açıklamıştı.

17-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının kota müsabakası olarak değerlendirileceğini vurgulayan WKF, 32 sporcunun kota alacağı ve 6 Nisan’da açıklanması planlanan Tokyo 2020 Olimpik puanlamasının da ileri bir tarihe alınacağını açıkladı.

24 sporcunun daha Tokyo 2020’ye kota alacağı ve 8-10 Mayıs tarihleri aralarında Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak Kalifikasyon Turnuvası ile ilgili ise huysuz yönde henüz bir alınmadı.

Tokyo 2020 gözler WKF’de

2020 Mart sonu itibarıyla Tokyo 2020 puanlamasında beş sporcusu birincil beş içerisinde yer alan Türkiye, gözünü Dünya Karate Federasyonu’na çevirdi.

Tokyo 2020 kota müsabakaları aralarında dahil edilen ve 17-19 Nisan’da yapılacak Karate 1 Premier Lig’in Madrid etabının olası bir iptal kararı sonrası sekiz daldan beşinde Tokyo 2020 vizesi almayı başaracak Türkiye, 8-10 Mayıs’ta Fransa’da yapılacak Kalifikasyon Turnuvası’na da üç dalda sporcu gönderecek.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı