Spor Haberleri

Utah oyuncusu Ege Havsa: Herkes ailesinin yanında gitti bir tek ben kaldım

Amerikan Kolej Basketbol Ligi (NCAA) ekiplerinden Utah Valley Wolverines’de forma giyen Türk basketbolcu Cavit Ege Havsa, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’de yaşanan durumla ilgili olarak, “Şu lahza Utah’ta bir sokağa çıkma yasağı ya da maske veya eldiven kullanma zorunluluğu değil. Burada koronavirüs fazla yayılmadı. Okullar ve meslek yerleri diğer eyaletlere tarafından Utah’ta daha erken tatil oldu. Utah Valley Üniversitesi’nde okuyorum, hala spor salonumuz açık. Oyunculardan kimse Utah’ta kalmadı, bir tek ben varım. Hala spor salonuna gidip antrenmanlarıma devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

Anadolu Efes altyapısından yetişen ve kariyerini NCAA ekiplerinden Utah Valley Wolverines ’de sürdüren Türk basketbolcu Cavit Ege Havsa; koronavirüs salgını, kariyeri, Türk Milli Takımı, ABD ’de son şart, Furkan Korkmaz, Mehmet Okur ve daha birçok konuda video konferans aracılığıyla Demirören Haber Ajansı ’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

“İNSANLAR ZORUNLU BİR ŞART OLMADIĞI SÜRECE EVDEN DIŞARI ÇIKMIYOR”

Utah ’ın Orem kentinde yaşamış Havsa, Utah ’ta koronavirüsün hemen şimdi çok yayılmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Şu lahza Utah ’ta bir sokağa çıkma yasağı ya da maske veya eldiven faydalanma zorunluluğu yok. Burada koronavirüs fazla yayılmadı şu hemen olan. Toplamda 36 bin kişiye test yapıldı ve 1800 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 156 kişi yoğun bakımda ve yalnızca 13 tane hayatını kaybetmiş birey var. Ben Utah ’ta şimdi Orem şehrindeyim. Burada halk yalnızca gerekli durumlarda dışarı çıkıyorlar. Yalnızca market alışverişi için. Okullar ve iş yerleri öteki eyaletlere göre Utah ’ta daha erken tatil oldu. Dersler online yapılıyor, lise, ilkokul, ortaokul, üniversite, tümü online oldu. Sınavlara da online giriyoruz. Basketbolda ise ben Utah Valley Üniversitesi ’nde okuyorum, hala spor salonumuz açık. Oyunculardan kimse Utah ’ta kalmadı, bir tek ben varım. Ben hala spor salonuna gidip basketbol ve halter antrenmanlarıma devam ediyorum. Hem orası her gün dezenfekte ediliyor, bir sorun yaşamıyoruz.”

“TAKIMDAKİ HERKES AİLESİNİN YANINA GİTTİ”

Takımdaki basketbolcular aralarında sadece kendisinin derhal Utah ’ta kaldığını dile getiren Cavit Ege Havsa, “Ben bu seneki tek uluslararası oyuncuydum takımdaki. Bundan önceki senelerde takımda bir Alman oyuncumuz daha vardı. Oysa bu sezon yalnızca benim. Takımda oynayan ABD ’li isimlerin de tümü ailesinin yanında, evlere hapsolmuş durumda” diye konuştu.

“ŞU ANDA GEZI YERINE GETIRMEK GÜVENLİ OLMADIĞI İÇİN TÜRKİYE ’YE DÖNMEYE SICAK BAKMIYORUM”

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye ’ye, ailesinin yanına dönmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna cevap veren 22 yaşındaki basketbolcu, “Düşündüm doğrusu, 3 Mayıs ’ta dönecektim mezuniyetten anında sonradan. Mayısın 1 ’inde mezun oluyorum. Fakat bir sene daha master yapma kararı verdim. Bu yüzden Amerika ’dan çıkmayı düşünmüyorum. 15-20 saatlik bir yolculuğun çok güvenli olacağını düşünmüyorum. Türkiye ’ye döndüğümde 14 jurnal bir karantina sürecim olacak, azami 1 ay orada kalabileceğim. O yüzden dönmeye fazla sıcak bakmıyorum. Burada kalacağım” dedi.

“NCAA ’DE SEZON İPTAL OLDU”

NCAA ’de sezonun iptal olduğunu ve mart turnuvasına hiçbir takımın katılamadığını kaydeden Cavit Ege Havsa, “Sezon bitti. Tüm okullar aktarma sezonunda. Transfer almak isteyen oyuncular için problemli bir şart var. NCAA, 31 Mayıs ’a dek bütün okul ziyaretlerini yasakladı. Şu an ben de bir sonraki gideceğim okula ziyaret etmeden karar vereceğim. Birazcık zor olacak” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARA BASKETBOLU SEVDİREN KULÜP EFES ’TİR”

ABD ’de olmasında, Anadolu Efes ’in altyapısından çıkmasının büyük payı olduğunu gösteren genç basketbolcu, “Efes, Türkiye ’de birincil 5 basketbol kulübünün içinde. Hepimizin bildiği gibi “Efes Ruhu” var. İnsanlara basketbolu sevdiren kulüp Efes Pilsen ’dir. Efes Pilsen altyapısında 10 sene oynadım. Bir yıl hem altyapılar, keza A takım oyuncusu oldum. Antrenörler ve oyunculardan çok şey öğrendim ve onların tavsiyesiyle Amerika ’ya geldim. Avrupa ’da çok deneyim kazandım, bir sürü profesyonel isimle basketbol oynadım. Utah Valley ’de de bu tecrübelerimi göstermeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

“DRAFT ’TA SEÇİLEMEZSEM, YAZ LİGİ ’NDE ŞANSIMI DENEYECEĞİM”

Gelecek sene master yaptıktan sonradan üniversiteler ile ilişiğinin kesileceğini dile getiren Havsa, şu ifadeleri kullandı: “Master bittikten sonradan bütün ilişkilerim kesilmiş oluyor üniversitelerle. Ondan daha sonra NBA Draftı ’na bulunma istiyorum. Seçilirsem fazla güzel olur. Lakin seçilemezsem de, yeniden NBA Yaz Ligi ’nde oynamak istiyorum.”

“İLK ETAPTA PLANIM AMERİKA ’DA KALICI OLABİLMEK, OLAMAZSAM AVRUPA ’YA DÖNMEK İSTİYORUM”

Geleceğiyle ilgili planlarından bahseden Havsa, ilk planının Amerika ’da kalmak olduğunu söylerken, “Amerika ’da yürümezse, burada kalamazsam, o vakit Avrupa ’ya dönmek istiyorum. İspanya, Almanya ve İtalya liglerini beğeniyorum, öncelikli ligler oralar. Türkiye ’de de iyi bir takımda forma giymek isterim” dedi.

“DAIMA MİLLİ GÖREVE HAZIRIM”

A Ulusal Erkek Basketbol Takımı ’nda forma giymek için daima hazır olduğunu kaydeden Havsa, Türkiye ’nin kısa rotasyonunda eksikleri olduğunu belirterek, “Türkiye Milli Takımı ’nın formasını U16, U18 ve U20 ’de giydim. Ulusal ekip formasını giymek öbür bir heyecan, mutluluk. defalarca o göreve hazırım. Kısa rotasyonunda zorlanmalar yaşıyoruz, bunun farkındayım. Doğuş (Balbay) ağabey orayı iyi yöneticilik ediyor. Buğrahan Tuncer de katkı vermeye çalışıyor. Başka isimler de var. Kendimi kesinlikle o seviyede görüyorum. Hiç kimseden korkum değil. Kolej kariyerim bittikten daha sonra, profesyonel oynamaya başladıktan sonradan, o formayı giyip, o formanın üzerimde daimi olacağına inanıyorum. Amerika ’da kalamazsam, Avrupa ’da ya da Türkiye ’de forma giymek istiyorum” diye konuştu.

“NCAA KURALLARINDAN DOLAYI TAKIMLARLA GÖRÜŞMEM YASAKLANMIŞ”

“Bugüne dek Avrupa ’dan ya da Türkiye ’den bir teklif aldın mı” sorusuna yanıt veren Cavit Ege, “NCAA ’nın kurallarına kadar menajerle anlaşmak ya da konuşmak yasak. Kolejde oynadığın sürece öteki kulüplerle de karşılaşmak yasak. Türkiye ’den geldiğim ve oradan çok insan tanıdığım için, oradaki takımlarla defalarca iletişim içerisindeyim. Benden haberdarlar, ben de onların durumunu biliyorum. Seneye kolej basketbolunu bitirdikten daha sonra, mart ayı sonunda bir menajerle anlaşacağım. Bütün görüşmelerimi o yapacak. Avrupa ’dan hiçbir takımla iletişim halinde değilim, kurallara göre olamam da. Seneye mart ayı sonunda çoğu takımla görüşmeler başlayacağım” değerlendirmesinde bulundu.

“4-5 YIL SONRA KENDİMİ KESİNLİKLE MİLLİ TAKIMIN GUARDI OLARAK GÖRÜYORUM”

“4-5 yıl daha sonra kendini nerede görüyorsun” sorusuna Havsa, “Ben defalarca planlarımı, basketbol konusunda haftalık yapıyorum. Bir yıl sonrasını bile görmek fazla şiddet. Talih faktörü, antrenör, ekip faktörü sizi fazla etkiliyor. Fakat kendimi 4-5 sene sonradan kuşkusuz ulusal takımın guardı olarak görüyorum. Bu formayı uzun zaman terleteceğimi düşünüyorum. Takım olarak da EuroLeague seviyesinde bir takımın lideri olabileceğimi düşünüyorum. Natürel ki NBA şansımı da denemek istiyorum” yanıtını verdi.

“FURKAN KORKMAZ İLE ÇOK YAKINIZ”

NBA ekiplerinden Philadelphia 76ers ’te forma giyen milli basketbolcu Furkan Korkmaz ile benzer dönem Efes altyapısında oynadıklarını ve çok yakın dost olduklarını söyleyen Havsa, “Furkan ile 5 yıllık bir takım arkadaşlığımız var altyapıdayken. tekrar tekrar jurnal ve haftalık telefon konuşmalarımız devam ediyor. Ben ona gidiyorum, o benim maçlarıma geliyor. Cedi (Osman) benden 2 yaş büyük. Onunla, ‘Merhaba, nasılsın ’ biçiminde konuşuyoruz. Furkan ile daha yakınız” dedi.

“PHILADELPHIA, FURKAN İÇİN JJ REDICK ’I GÖNDERDİ”

Furkan Korkmaz ’ın 3 ’üncü senesinde ABD ’ye adapte olduğunu belirten Cavit Ege, şöyle konuştu: “Furkan ilk ilk önce ilk 2 senede alışma süreci geçirdi Amerika ’ya. 3 ’üncü senesinde her yerde Philadelphia ile sözleşme yapınca Philadelphia onun ailesi oldu. Onu kabul ettiler, Furkan da onları kabul ettiler. Rolünü de kabul etti. Şutör guard olarak oynuyor. JJ Redick normalde o takımın birincil 5 ’indeydi. Kendimce Furkan ’a fazla güvendi Philadelphia organizasyonu ve Redick ’i gönderdiler. Furkan kendini 6 ’ncı adam ya da birincil 5 ’te görmeye başladı. mükemmel süreler almaya başladı. Şutunu da fazla tehlikesiz bir şekilde kullanıyor, bütün organizasyon ona güveniyor, onun şut atmasını istiyor. Kendimce Furkan ’ın kariyeri fazla hoş bir şekilde devam edecek.”

“EFES ’TEKİ ANTRENÖRLERLE HALA İRTİBATTAYIZ”

Anadolu Efes ’teki antrenörler ile hala yakın temasta olduğunu kaydeden genç basketbolcu Havsa, “Efes ’teki antrenörlerle, bilhassa yardımcı koçlarla, Cenk Yıldırım gibi, A takım koordinatörü Alper Yılmaz gibi, onlarla iletişimim devam ediyor. Altyapıdaki çalıştığım antrenörlerle de devam ediyor. Onun açık havada ulusal takımdan irtibatta olduğum antrenörler var. Hepsiyle aylık birbirimize rapor veriyoruz. Herkes ile irtibatım var” ifadelerini kullandı.

“OKULDA BANA, ‘MEHMET OKUR ’U TANIYOR MUSUN” SORULARI GELİYOR”

NBA ekiplerinden Utah Jazz ’ın efsane isimleri aralarında yer alan eski ulusal basketbolcu Mehmet Okur ’un Utah ’ta çok sevildiğinden bahseden Cavit Ege Havsa, “Mehmet Okur ağabey ile Instagram ’dan mesajlaştık. Ben ona yazdım, ‘Mehmet ağabey Utah ’tayım, NCAA ’da oynuyorum ’ biçiminde. Ondan da fazla mütevazı bir yanıt aldım. Hala irtibattayız, hala konuşuyoruz. Görüşeceğiz inşallah bu yaz veya önümüzdeki sezon. Mehmet ağabey Utah ’ta çok seviliyor. Herkesin dilinde. Benim de Türk olduğumu kimse yadırgamıyor, herkes Mehmet ağabeyden alışkın. Burada da okulda bana soruyorlar, ‘Mehmet Okur ’u tanıyor musun, benzer altyapıda mı oynadınız ’ biçiminde sorular alıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı