Spor Haberleri

UEFA ’dan federasyon ve kulüplere dikkat: Onlar gibi yapmayın!

Belçika’da ligin tescili ve Avrupa’ya gönderilecek takımları görünmek için 15 Nisan’da görüşme yapılacak. Ülke federasyonu en yakın rakibine 15 puan ayrım atan Club Brugge’ü play-off maçları oynatmadan kazanan bildiri etmeye hazırlanırken, UEFA’dan kulüp ve federasyonlara gece yarısı uyarı mektubu geldi: Belçika gibi yapmayın, Avrupa’ya katılamazsınız!

Corona virüsü nedeniyle futbol dünyası kendi içerisinde bütün dünyayı kapsayan ve koskocoman bir ekonomisi olan bu oyunun geleceğini tartışıyor. UEFA, Avrupa kupalarını belirsiz bir şekilde ertelerken, ulusal maçları da iptal etti. Avrupa futbolunun ilk önceliği yerel liglerin bitirilmesi…

Bu öncelik doğrultusunda Belçika ’da alınan lig tescili kararı ardından UEFA ’dan kulüplere ve federasyonlara mektup gönderildi. Pandeminin geçeceğine futbolun en geç Temmuz/Ağustos ayında başlayacağına inanan UEFA, “Liglerin tamamlanmadan tescil etme kararı dürüst değil. Bu kararı alanlar 2020-2021 sezonunda UEFA ’nın organizasyonları olan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ’nde olmayabilirler” ifadelerini kullanarak açık mesaj verdi.

Hem UEFA, 1 Nisan ’da 55 aza ülke federasyonuyla video konferans yönetimiyle yaptığı toplantıda da ligleri tescil edilmemesini gerektiğini açıklamıştı.

İLGİLİ HABER Marc Overmars: UEFA ve KNVB`yi, bir hafta önceki Donald Trump`a benzetiyorum` Marc Overmars: UEFA ve KNVB`yi, bir hafta önceki Donald Trump`a benzetiyorum`

UEFA ’nın gönderdiği mektup şöyle;

Futbolun önümüzdeki aylarda, yetkililer kadar belirlenecek şartlar aşağıda her tarafta başlayacağına eminiz. Bu durumda Ulusal liglerin tescil edilmesini erken ve haksız buluyoruz.

Şu andaki çalışmalarımız, ulusal liglerin Temmuz/Ağustos aylarında bitirilip UEFA maçlarının da yenilden başlaması üzerine çalışmalara odaklanıyor. Bu sezonun bitişiyle gelecek sezonun başlangıcı koordine edilmesi gerektiği için fikstürde fazla sıkışıklık olabilir.

UEFA organizasyonlarına katılma hakkı ulusal liglerin tamamlanmasının ardından belirlendiği için erken karar verilmesi kesin netice olmaz!

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı