Biyografi

Tuğba Danışmaz

Tuğba Danışmaz Olimpiyat Şampiyonu. Atletizm sporunda yaşadığı başarılar ile dikkat çekmektedir. Başarılı sporcu hakkında merak edilenler. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Tuğba Danışmaz Milli Olimpiyat Atleti. Uzun ve üç adım atlama kategorilerinde yarışan Danışmaz, Enka Spor Kulübü sporcusudur. İstanbul’da gerçekleşen 2018 Balkan 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’na katılmış ve 3 adım atlama da 5. olmuştur.

2019 Türkiye Süper Ligi’nin Bursa’daki ilk ayağında, üç adım atlamadaki 13,80 metrelik dereseci ile 12 yıllık 23 yaş altı Türkiye rekorunu kırmıştır. İsveç’in Gavle kentinde düzenlenen 2019 Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda üç adım atlama etkinliğinde gümüş madalya kazanmıştır. 23 yaş altında kendine ait ülke rekorunu da geliştirmiştir.

Tuğba Danışmaz Ankara’lıdır. Bir röportaj’da ben Çinçin bebesiyim açıklamasında bulunmuştur. Sinem isminde bir kız kardeşi vardır.

Kariyerinin ilk yarışmasında, uzun atlamada 4.54 atlayarak 1. olmuştur. Sporculukta kazandığı ilk paranın 50 TL olduğunu dile getiren Danışmaz, kazandığı para ile pazara giderek annesine eşarp ve etek aldığını aktarmıştır.

Okul yarışlarında 100 metrede koşmuş 1. olmuş ancak uzun atlamayı hiç istemediğini, çok sıkıldığını hocasına Üç adım veya yüksek atlama yapalım demiştir. Hocasının olmaz demesine rağmen, pes etmeyen Danışmaz, okul yarışlarında 10.92 atlayınca daha çok çalışmaya başlamıştır. İlerleyen süreçte İstanbul’da salon deneme yarışmalarında 11.27 atlamıştır.

2023 yılında Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda ilk hakkında 13.81, ikinci hakkında 14.09 atlamıştır. Avrupa U23 şampiyonluğu da bulunan, Türkiye üç adım atlama rekortmeni atlet 14.09’luk derecesi ile serisini birinci tamamlayarak finale çıkmıştır. Daha sonra İstanbul’da devam eden şampiyonada üç adım atlamada altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu olmuştur.

Tuğba Danışmaz 23 yaşındadır. Doğum tarihi 10 Eylül 1999, burcu ise başak’tır.

Resmi instagram hesabı @tugba_dansmz ‘dır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı