Süper Lig

Tamer Tuna: ‘Hesaplı anlamda fazla mağdur sporcular ve kulüpler var ’

Fraport-TAV Antalyaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, corona virüs salgını nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması gerektiğini belirterek, “Lig oynanmalı, koyma belirlenmeli” dedi. Tuna keza, salgından nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılara da dikkat çekerek, “Birlikte bir kurul oluşturulup, federasyonumuzla bakanlığımızla; bunları iyi yönetecek bir ekibin, bütün spor branşlarında olacak şekilde kurulması gerekli. Çünkü hem kişisel hem de ekip sporlarında fazla mağdur sporcular ve kulüpler var. Idareli anlamda zorlanan arkadaşlarımız var” diye konuştu.

Doğaüstü bir dönemden geçtiklerini ifade eden Tuna, “FIFA ’nın aldığı karar natürel ama oyuncuları ve kulüpleri çok kayda değer şekilde ilgilendiriyor. Bundan önceki dönemde de kafa karıştırmıştı. Bunun sebebi de şu; 31 Mayıs ’a kadar olan devlete ait sözleşmeler ve devamında oynanacak maçlarla alakalıydı fakat hukuksal açıdan zaten bunu açıklamışlardı. Sezon bitene dek resmi anlamda oyuncu sözleşmeleri devam edecekti. Fakat ana sorulacak soru şu; bütün takımlarda sözleşmesi sezon sonu bitecek oyuncular var. Bizde de 7 tane yabancı oyuncumuz bulunuyor. İki ligin arasında da, yani 2020-21 sezonu ve ardından bizim bu sezonu bitirdikten daha sonra başlayacak olan süreçte de fazla kısa bir süre olacak. Bu oyunculara yetecek mi? Kafalarındaki soru işaretleri tabii ancak olacak. Bunu nasıl çözeceğimizle ilgili kulüplerin ve oyuncuların bir an önce bu sorunu halletmesi gerekli. Çünkü teknik adamların en manâlı olayı, oyuncularıyla olan iletişimidir. Bu konuların da dinç bir ortamda çalışılması ve sorunsuz ayla dönüştürülmesi gerekiyor. Birazcık yorulacağız ama doğaüstü ve de öbür bir dönemden geçiyoruz. Umarım da bu dönemi atlatıp sağlıklı bir ortama kavuşuruz. Şu lahza önemli olan şey tamamen insanımızın sağlığı. Bundan sonraki süreçte de çözüme ulaşılacaktır” diye konuştu.

“HEM BİREYSEL, HEM DE TAKIM SPORLARINDA FAZLA MAĞDUR SPORCULAR VE KULÜPLER VAR”

“Bu salgından inşallah kurtulacağız” diyen Tamer Tuna, “Bütün toplam olarak, dünya olarak dinç ortama kavuşuruz inşallah. İnsan sağlığından öte hiçbir şey yok. Dünyayı peşine düşüp takip ettiğimizde ve içimizde yabancı oyuncuların endişelerini gördükten sonra zaten sağlıklı bir ortamda o maçların devam etmeyeceğini anladık. Erkendi, vaktinde da bir karar aldılar. Ast bundan öncesinde Fatih hocamızın, Göksel Gümüşdağ başkanımızın, Abdurrahim Albayrak ’ın Fenerbahçe basketbol şubesinin ve personellerinin yaşadığı, birçok takımın üzüntü duyduğu bu illetten kurtulmak istedik. Bu tamlık doğrusu bizi var ediyor. Bu tamlık kazanımları arttırıyor. Bir iyice düşünmek lazım. Biri yok, bizi dahil etmek lüzumlu. Küme düşmenin kaldırılmasıyla ilgili demeçler okuyorum. Spor basınını yakından peşine düşüp takip diyoruz. O da olmamalı ama lig oynanmalı. Koyma belirlenmeli. Böyle bir olayda alttaki takımların hileli rekabeti doğacak ya da planlamanın yanlışına düşecek, hesaplı bütçeleri daha da aşacak takımlar olabilir. Bence birlikte bir kurul oluşturulup, federasyonumuzla bakanlığımızla; bunları iyi yönetecek bir ekibin, bütün spor branşlarında olacak şekilde kurulması lazım. Çünkü hem bireysel hem de ekip sporlarında fazla mağdur sporcular ve kulüpler var. Idareli anlamda zorlanan arkadaşlarımız var. Cisim eğitimi öğretmeni ya da hoca olamayıp kişisel çalışan fazla arkadaşımız var. Onların güç durumlarını biliyoruz bu koşullarda. Herkesin tamamiyle bir araya gelip, kendi branşlarında bu kurulları oluşturup, birlikte bu sorunları çözebileceklerini düşünüyorum. Bizim adımızı da böylece; 18 ekip var. Biz şu an orta sıralarda görünüyoruz fakat alt taraftan bağımız ayrıntılarıyla kopmadı. Puan farkımız var. Hedefimiz o yöndeydi ve hedefe de ulaşacağız. Kupada bir hedefimiz vardı, ilk ayağını oynadık, ikinci ayağı büyük şansı olacak ve bu şansı yakalayacağımıza inanıyorum. Bu hedefler varken lakin bu ortam da varken, kupa hedefiyle bırakmışız gibi söylemler içinde bulunmak bana doğru gelmiyor. Bu ortamı birlikte karar verip, çözüp, şampiyonluğun , üstteki sıraların ve alt sıranın belirlenmiş olması gerekiyor. Oyuncu kontratlarıyla ilgili küme düşecek takımlarla veya Süper Lig ’e gelecek takımlarla da planlamanın yapılması için pozitif bir süre kalmayacak. Lig bitecek belki 2-3 haftalık bir işlem olacak ve her yerde yeni yıla başlanacak. Yeterince süre olmayacak, o yüzden buna ihtiyaç var. Hepimizin görüşleri alınıp bunların çözülebileceğine inanıyorum. Artı takımla da oynanabilir lig. çok büyük bir coğrafyaya sahibiz. Bu dönemde takım sayısının arttırılması, hatta alt liglerde de bu sayının arttırılması bizi hiç rahatsız etmez. Endişeleri de biliyoruz; birçok hesaplı sebepler. Bir pasta bölündüğünde, rakam fazla ise parçalar küçülmeye başlıyor. Bu parçalar çoğaldıkça da yönetilebilirlik zorlaşıyor fakat Ben biliyorum ancak her gittiğim takımda bütçeleri aşağıda çekerek başarının geldiğini gördüm. Ama maalesef geçmişten gelen borçlarla sürekli kulüpler var” dedi.

“BİRLİKTE ANTRENMAN YERINE GETIRMEK ÇOK FARKLI”

Lig bitmiş başladığında buna oyuncuların ne değin sürede hazır olup olamayacağı ile ilgili de konuşan Tuna, “Ara ne değin uzarsa, hazırlanma süresi de böylece uzayacak” dedi.

Tamer Tuna, “Biz ligi oynarken bıraktık oyuncularımızı. büyükçe bir avarelik oldu şu anda. Aldığımızda oyuncularımızı; ölçüm yapan yelekleri, saatleri var, takip edebiliyoruz lakin bir arada niyetlenmek ya da maça dayalı birlikte antrenman yapmak fazla bambaşka şeyler. Sadece maddesel yok, dinlenme, gıda yapısını da içinde taşıyor bu. Bu bir elde etmek onunla alakalı. Ne değin süreye gereklilik var bu da onunla ilgili. Oyuncuları iyi seviyede bıraktık tabii ancak çözebiliriz fakat süre ne kadar uzarsa, hazırlanma süresi de uzayacak. 6 haftamız da kalsa ona göre, 3 haftalık da işlem olsa ona kadar bir programla sürecin içinde oluyoruz” açıklamasında bulundu.

“FARKINDALIĞI BİRLİKTE YAŞARSAK DAHA İYİ ŞEKİLDE DEVAM EDERİZ”

Ekonominin hayatta manâlı olduğunu ama sağlığın, birlik ve beraberliğin daha da kayda değer olduğunu dile getiren Tamer Tuna, “Ekonominin insan hayatındaki etkilerini çok iyi biliyoruz. İnsanın sağlıklı olmasının ne dek etkili olduğunu biliyoruz. Bu dönemi ne dek iyi kullanırsak, bu dönemi de ne değin az kayıpla geçersek kendimce hem oyuncular anlamında da evinde yalnız kalan futbolcuların futbol ekonomisini sorgulayacakları bizim de dışarıdaki hayatımızda şikayet ettiğimiz, toplantılarımızda şikayet ettiğimiz şartların değil de kendi içimizde yarattığımız şartların daha büyük sorun olduğunu ön görebildiğimiz bir dönem. Biz de oyuncularımıza azıcık da onu anlatmaya çalışıyoruz. Farkındalığı defalarca birlikte yaşarsak, bu süreçten daha iyi şekilde hayatımıza devam edebiliriz” diye konuştu.

“ÇOK YÜKLÜ ÜCRETLER ALDIĞIMIZ BİR DÖNEM YAŞIYORDUK”

Tuna, son dönemde futboldaki alınan ücretlerin fazla yüksek olduğunu dile getirerek, “Maçlar oynanmadığında gelirler de olmuyor. Kulüplerin çoğu gelir sağladığı alan var. Fazla ciddi gelirler olmaya başladı fakat giderler de bu yönde. En büyük bütçeyi de oyuncu maaşları, teknik takım maaşları oluşturuyor. Avrupa ’da da örneği var ve yaşıyoruz. İndirim talepleri olan veya maaşların ödenemediği bir dönem yaşıyoruz. Başkanımızla hitabe fırsatım oldu fakat maaş indirimi konuları konuşulmadı. Odaklandığımız tek şey çalışanlarımız, bize hizmet edenler, ailelerinin durumları ya da bunlardan nasıl etkilenileceği. Bunlarla ilgili sorumluluklarını yerine getiren bir takımda çalışıyorum. Ligin ikinci yarısına, futbolcularımızın birincil yarısındaki bütün alacaklarını alarak girmiştik. Bunlar alışılmış şeyler ama Türkiye ’de bundan böyle borç ödemeleri acayip olmaya başlamıştı. Kendimizi de eleştirmek istiyorum, bu hesaplı şartlarda çok yüklü ücretler kazandığımız bir dönem yaşıyorduk. Bu azıcık daha aşağılara çekilmeli. Maaş indirimleri veya kendi yapacağımız indirimler bundan sonradan da devam edecek ücretlerin örneklerini oluşturmalı. Alınacak kararlar bir tamlık içerisinde düşünülmeli. Başkanımızla konuştuk fakat böyle bir istek olmadı. Fedakarlığı oynamadığımız bu dönemde herkesin de yapacağını biliyorum, yapmalılar da. Bizde de ücretler fazla yüksek” açıklamasında bulundu.

“ŞAMPİYONLUĞU BELİRLEYECEK MAÇLAR OYNAYACAĞIZ”

Ligin başlaması halinde manâlı maçlara çıkacaklarını gösteren Tuna, “Koşullar değişecek. Önümüzdeki koşulların ne getireceğini öngöremiyoruz. İyi bir takıma sahibiz. Kupada son saniyelerde yediğimiz bir gol vardı, kupa hedefimiz defalarca devam edecek. Kupayı galip gelmek istiyoruz. Ligin ikinci yarısına ligde kalma hedefiyle başladık. Şu durumda sıkıştırılmış şekilde oynanacak 8 maç daha şekillendirici olacak. Oynayacağımız 4 maçımız iç sahada. İçeride Galatasaray, Medipol Başakşehir ve deplasmanda oynayacağımız Trabzonspor ve Beşiktaş maçları var. Şampiyonluğu da belirleyecek maçlar olacak. Düşme adayı olan takımlarla da maçlarımız olacak. Ligin belirleyici takımlarından birisiyiz fakat bu ne dek önemli, bu ortamda kayda değer olan dinç ortamın sağlanması ile kupa ve lig hedefimizi yenileyerek başlamamız” ifadelerini kullandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı