Basketbol

Son dakika | Tarihi karar açıklandı ve bütün ligler ertelendi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, TFF Başkanvekili Servet Tezgâhtar, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil ile birlikte yaptığı buluşma sonrası açıklamalarda bulundu. 

Bakan Kasapoğlu, “Hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına karşın alınan tedbirler dahilinde ertelenmesine karar verilmiştir. Müsabakalar bugünden itibaren durduruldu. Konuyla ilgili kulüplerimizi temsilen kulüpler birliği başkanımızla ve federasyon başkanlarımızla kayda değer bir buluşma gerçekleştirdik.

“BU SALGININ ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Gençlik ve Spor Bakan D r. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara’da KYK Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen buluşma sonrasında, “Bütün dünyayı saran birçok ülkeden binlerce insana bulaşan koronavirüs salgınıyla mücadelemiz devlet-insanlar iş birliğiyle devam ediyor. Türkiye olarak, salgın ilk defa ortaya çıktığı andan itibaren çabuk ve etkin önlemler alan birkaç ülkeden biriyiz. Ülke olarak en başından beri bu hastalıkla alakalı gelişmeleri anbean takip ettik. Konuyla ilgili Afiyet Bakanlığımıza bağlı bir işlem merkezi ve bir Bilim Kurulu oluşturarak, hastalığın dünyadaki yayılımını aralıksız izledik ve muhtemel senaryolara karşı alınacak tedbirleri ivedilikle gündemimize aldık. Bu süreçte, devletimizin tüm kurumları, yayılımın durumuna tarafından elinden gelen tüm önlemleri süratli ve koordineli bir şekilde çalışarak hayata geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Bu salgının üstesinden, yalnız devletimizin ya da bireylerin tek taraflı tedbirleriyle değil; topyekûn bir seferberlik haliyle geleceğiz” dedi.

İlgili Haberler

Son dakika | Bakan Kasaoğlu’ndan başkanlara ağır tepki

14 JURNAL KARANTİNA SÜRECİNE UYULMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararların önemine de değinen Kasapoğlu,”Sıhhat Bakanlığımızın açıkladığı vakaların tamamının yurtdışı kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ülkeye girişten sonraki 14 günlük karantina sürecine harfi harfine uyulması son derece manâlı… Yayılımı teftiş altına edinmek için, bu süreçten katiyen taviz vermemeliyiz. Bildiğiniz gibi yerinde olan öğrenci yurtlarımızı bu amaçla kullanılmaya başlamıştık. Yaygın bir yurt ağına sahip olmamız, dünyada öyle çok ülkenin karantina aşamalarında çektiği sıkıntıları yaşamamamız noktasında büyük bir fırsat… Üniversitelerin tatil olması, bu zamanı aileleriyle geçirmeyi tercih eden gençlerimizden yurt ücretinin alınmaması ve evlerinde geçirecekleri sürenin 75 günlük izinlerinin dışarıda tutulması uygulamaları sebebiyle, Türkiye geneli yurtlarımızın doluluk oranını %24’e kadar düşmüş durumda… Yani yatak kapasitemizin %76’sı şu lahza itibariyle boştur. Bu durum neticesinde Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz kadar, yurtlarımızın karantina ve gözlem yeri olarak kullanılması uygun bulunmuştur. Şu an itibariyle, Türkiye geneli toplamda 14 ilimizde, 35 yurdumuz, dezenfeksiyon işlemleri gerçekleştirilmesinin akabinde kullanıma hazırlanmış ayla getirildi. Bu noktada, büyük bir bağlılıkla emek sarf eden sıhhat çalışanlarımıza duyduğumuz minneti ifade ediyorum.

Bakanlık olarak, tüm kurumlarımıza elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Koronavirüs Pandemisi ’nin tüm dünyada, ola ki de en fazla etkilediği alanların başında spor gelmektedir. Salgının teftiş altına alınamadığı birçok ülkede müsabakalar durdurulmuş, uluslararası organizasyonlar ertelenmiş, etkinlikler iptal edilmiştir. Bu kapsamda Avrupa Futbol Şampiyonası ’nın da 1 yıl ertelenmesi kararı alınmıştır. Şampiyona 11 Haziran 2021 ile 11 Temmuz 2021 yılları arasında yapılacak. Mayıs ayında ev sahipliği yapacağımız Şampiyonlar Ligi Final müsabakası da daha ileri bir tarihte gerçekleşecek… Biz de ilgili kurumlarımızın tamamıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, alacağımız önlemleri kesintisiz güncelliyor ve hızlı bir şekilde uygulamalar ortaya koymaya en fazla itina gösteriyoruz. Bütün tarafların katılımıyla fikirleri masaya yatırıyor, analiz ediyor ve yönlendirmeler ışığında önlem kararları alıyoruz. Sporda, geçtiğimiz hafta birtakım tebdirleri hayata geçirmiştik. Kişisel branşlarda tüm müsabakaları, organizasyonları ve katılımları ertelemiş; Voleybol, basketbol, futbol gibi ekip branşlarında liglerin seyircisiz oynanmasına karar vermiştik. UEFA, Euroleague ve NBA, aynı La Liga, League1, Bundesliga ve Premier League gibi maalesef liglerini tatil ederken geç kalmışlardı. Çünkü ülkelerinde vaka sayıları binlerle, ölü sayısı onlarca hatta yüzlerce olduğunda zeka bırakın liglerin tatil edilmesini, seyircili oynatmaya devam etmişlerdi. Ama biz liglerin seyircisiz oynatılma kararını ülkemizde sadece bir vaka varken aldık. Avrupa ’da bu kararı vaka sayısına göre en erken alan ülkeyiz. Tedbiren küskün bu karar, Koronavirüs Pandemisi ’nin geçtiğimiz haftaki yayılma durumu neticesinde ilgili kurum ve kuruluşlarımızla aralıksız istişareler içerisinde küskün bir karardı. Salgının mevcut durumu ve günün koşulları dikkate alınarak, bu tebdirlerde bir güncelleme söz konusu oldu” diye konuştu.

İlgili Haberler

Corona Virüs’te son dakika! Ölenlerin sayısı 3’e yükseldi!

“LİGLERİN TAMAMININ ERTELENMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR”

Liglerin ertelendiğini gösteren Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı ’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına karşın alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir. Müsabakalar bugünden itibaren durduruldu. Konuyla ilgili kulüplerimizi temsilen kulüpler birliği başkanımızla ve federasyon başkanlarımızla kayda değer bir toplantı gerçekleştirdik. Liglerin oynanmayacağı bu zamanın, tüm branşlarda bir zirve kaybı değil; yenilenme, toparlanma için bir fırsat olduğu kanaatindeyiz. Türk sporunun yarınlarda çok daha kuvvetli kılmak en kayda değer hedefimizdir. Bu süreçte, federasyonlar ve kulüpler sporcu, antrenör ve öteki çalışanlarının sağlığını gözetmek için gerekli tüm tedbirleri hassasiyetle yerine getirecektir. Federasyonlarımıza da üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyi ve planlamalarını eksiksiz yapmaları hususunda talimatlandırdık. Kuşkusuz federasyonlarımız, en manâlı paydaşlarımız… Bugünkü toplantımızın gündeminde de onların çalışmaları, yarınlarımız için yapılacaklar gündemimizdeydi. Etkili ve bereketli bir işlem geçirmek noktasında her anlamda federasyonlarımızı desteklemeyi sürdüreceğiz. Tedbirler kapsamında, zorunlu nedenler açık havada sporcular yurt dışına gönderilmeyecek yurtdışından gelenler ise 14 gün kuralına uygun hareket etmeleri sağlanacak. Kulüpler göre sporcu, antrenör ve çalışanlarının sağlık durumu durumları hassasiyetle peşine düşüp takip edilecek” şeklinde konuştu. 

“TÜRKİYE, KORONAVİRÜS PANDEMİSİ’YLE MÜCADELEDE DÜNYAYA MISAL OLACAK BİR ÜLKE” 

Koronavirüs Pandemisi ’yle mücadelede hakkında Türkiye’nin misal bir ülke olduğunu dile getiren Kasapoğlu, “Şüphesiz fazla normal olarak bir takım sporcularımızda bir tedirginlik hali laf konusu… Bu durumu da anlayışla karşılıyoruz. Ama cümbür cemaat müsterih olsun.Türkiye, Koronavirüs Pandemisi ’yle mücadelede dünyaya örnek olan birkaç ülkeden biri…bu nedenle sporcularımız, olabilecekleri en dürüst adresteler… El birliğiyle bu süreci en kısa zamanda, en iyi şekilde atlatacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın dün belirttiği üzere önümüzdeki süreci azami özenle geçirmemiz halinde, ülkemiz virüsle mücadelede büyük bir başarı sağlayacak. Ülke çapında mücadelede de ciddiyeti asla elden bırakmayalım. Afiyet Bakanlığımızın yönlendirmelerine uyalım. Tebdirlerden imtiyaz vermeyelim. Kalabalık ortamlardan uzakta duralım. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak 7 gün 24 saat mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Nihat Özdemir: Taraftarlı maçlarla liglere dönmek istiyoruz

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamaları sonrası federasyon başkanları sırayla açıklamalarda bulundu. İlk laf alan isim Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir oldu. 

Özdemir açıklamalarında “Futbol, basketbol, voleybol liglerini erteliyoruz, tarih konusunda yapılacak çalışmalar ardından tarihler belirlenmiş olacaktır. Hedefimiz en kısa sürede liglerimizin her tarafta başlaması, taraftarlı maçlarla liglere dönmek istiyoruz.” sözlerini sarf etti.

İlgili Haberler

SON DAKİKA! Galatasaray’ı yıkan haber! Abdurrahim Albayrak karantinaya alındı

Hidayet Türkoğlu: Sporcular kendilerine iyi bakmalı

Nihat Özdemir’in peşinde Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

MEHMET SEPİL: BU TEDBİRİ ALMAK ZORUNDAYDIK

Yarından itibaren yeni çalışmaların başlayacağına dikkat çeken Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, “Bu toplantıda alınan karar bizim futbol kulüpleri olarak desteklediğimiz bir kararı. Gelinen noktada sporcu sağlığı açısından, o maçta bulunması gereken tüm paydaşlar açısından bu tedbiri almak zorundaydık. Sayın bakanımızın önderliğinde herkesi aynı fikirde olduğunu gördük. Aynı düşünceleri paylaştık. Burada meslek bitmiyor. Bakanımızın ve başkanlarımızın söylediği gibi hızlı şekilde kulüplerle birlikte çalışmalar yerine getirmek. Bu süreci nasıl yürüteceğimiz üzerine kararlar alacağız. Ben yarın Süper Lig kulüp başkanlarını toplantıya çağıracağız. Başkanla data alışverişi içindeydik. Öbür noktalar var. Mayıs ayında biten kontratlardan tutun, oyuncuların bizden istediği taleplere kadara. TFF ile tek bir ses haline ulaşmak zorundayız. Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu seyircisiz oynanan maçların süreçte dinç şekilde atlatıldı. Hemen bundan böyle daima berabere yeni bir yıllık oluşturmamız gerekiyor. Bunun çalışmasına da yarından itibaren derhal başlayacağız” şeklinde konuştu.

MEHMET AKİF ÜSTÜNDAĞ: KARAR TÜRK SPORU İÇİN HAYIRLI OLSUN

Kararın Türk sporu için bahtı açık olması temennisinde yer alan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Sağlık Durumu her şeyin önünde gelir. Sayın bakanımızın daveti üzerine bir araya geldik. Türk sporcu için en iyi karar üstünde tartışıldı. Görüşlerimize sağduyu davranmasından dolayı bakanımıza teşekkür ediyoruz. Türk sporu için hayırlı olsun. Voleybol olarak kuvvet bir süreçteyiz. Olimpiyatı hak ettiğimiz bir konumdayız. Hazırlıklarımız çok kayda değer. 3 kulübümüz Avrupa kupalarında son 8’e kaldı. Muhtemelen de son 4’te yer alacaklar. Kulüplerimizle samimi, saydam bir şekilde birlikte hareket edeceğiz. Bunu en kısa sürede atlatacağız. Dinç, huzurlu günlerde, taraftarlarla başarılar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

SERVET YARDIMCI: GELİŞMELERE TARAFINDAN HAREKET EDECEĞİZ

Kulüplerle birlikte gelişmelere peşine düşüp takip ederek yeni yıllık için çalışmaların başlayacağını bildiren Türkiye Futbol Federasyonu 1’inci Başkan Vekili Mal Varlığı Tezgâhtar ise şöyle konuştu: “Bu virüsü yenebilmek için UEFA’nın almış olduğu kararla EURO 2020 ertelendi. UEFA’nın bu kararı almasındaki amaç Avrupa’daki liglerin Haziran ve Temmuz ayındaki takvimi değerlendirmekti. Biz de kulüpler berabere UEFA ile yakından peşine düşüp takip ederek yeni takvimlerde, bakanımıza da bilgiler verecek karar alacağız. Alınan kararın ülkemize şanslı olmasını temenni ediyorum. Gelişmelere tarafından hareket edeceğiz.”

Kulüplerle birlikte gelişmelere takip ederek yeni yıllık için çalışmaların başlayacağını belirten Türkiye Futbol Federasyonu 1’inci Başkan Vekili Servet Muavin ise şöyle konuştu: “Bu virüsü yenebilmek için UEFA’nın almış olduğu kararla EURO 2020 ertelendi. UEFA’nın bu kararı almasındaki amaç Avrupa’daki liglerin Haziran ve Temmuz ayındaki takvimi değerlendirmekti. Biz de kulüpler berabere UEFA ile yakından peşine düşüp takip ederek yeni takvimlerde, bakanımıza da bilgiler verecek karar alacağız. Alınan kararın ülkemize bahtı açık olmasını temenni ediyorum. Gelişmelere göre hareket edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı