Spor Haberleri

Seyit Mehmet Özkan: Dünya futbolu artık eskisi gibi olamayacak

Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan, corona virüsü salgınının futbola etkisini değerlendirerek, en büyük gelire sahip lig ve kulüplerin ağır şekilde etkileneceğini söyledi. Özkan, yaşanan ve yaşanacak mali sorunlar nedeniyle Türk futbolunun çıkışının; fakat yerli futbolcularla olası olabileceğini vurgulayarak, “Dünya futbolu artık eskisi gibi olamayacak” dedi.

TFF 1. Lig ekibi Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınının sona ermesinden daha sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledi. Başkan Özkan, futbol piyasasının 50 milyar dolarlık bir pasta olduğunu belirterek, “Virüs salgını gelirleri fazla azaltacağı için bundan en çok, pastada en büyük dilime sahip olan kulüpler ve ligler etkilenecek. Beş büyük ilgin geliri 18 milyar dolar civarında. Futbolcu maaşları düşecek, kazanç-gider dengeleri değişecek ve yaşanan travma, dengeleri değiştirecek. Dünya futbolu artık eskisi gibi olamayacak” biçiminde konuştu.

“LİGLER KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEKTİR”

Türkiye’de mali fair-play nedeniyle kulüplerin zaten gerekli tasarruf politikası içerisinde olduğunu, devlet desteğinin de belirtilen bir derecede rahatlattığını ifade eden Özkan, “Türk futbolu, pandemi sona erer ermez kaldığı yerden devam edecektir. Kişisel görüşüm, krizin sona ermesiyle birlikte ligde kalan son altı maç oynanır ve ardından tatil başlar; ancak bunun tarihini kestirebilmek, benim için şimdi aslında fazla baskı. Her şeyi defalarca birlikte bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

“TÜRK FUTBOLU ÖZ KAYNAKLARIYLA ÇIKIŞ YOLU ARAMALI”

Futbolun içerisine gireceği krizden çıkışta öz sisteminin büyük yük kazanacağı da sözlerine ekleyen Özkan, “Dünya futbolunda en azından açıklanmış bir süre büyük aktarma rakamları göreceğimizi sanmıyorum. Kendilerini yeni hayata adapte etmeye çalışacak kulüpler, bir çıkış yolu arayıp öz kaynak sistemine daha pozitif ağırlık verecek. Ülkemizde de bunun bir devlet politikası haline getirilip uygulanması gerekir. Üç beş kulübün yapmasıyla topyekun bir ivme kazanamayız. Türkiye’de jurnal borçlar ve kısa vadeli galibiyet hedefleri kulüplerin uzun vadeli plan yapmasının önünde büyük engel. Meyve alma garantisi olmayan bir işe kimse girmek istemiyor, taşın altına elini koymuyor. Bu noktada futbolcu ithal etmek daha basit geliyor. Oysa bu topraklar çok verimli ve bu çocuklara ne değin fazla yatırım yaparsak bize o kadar fazla karşılık verecekler” dedi.

ÖZKAN ’DAN YERLİ FUTBOLCUYA YATIRIM TAVSİYESİ

Altınordu patentli oyunculardan Çağlar Söyüncü’nün Premier League’in en iyi savunma oyuncusu olduğuna uyarı çeken, Cengiz Ünder’in inanılmaz futboluyla büyümeye devam ettiğini kaydeden Özkan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Merih Demiral, Ozan Kabak ve daha onlarcası… Bunlar bizim evlatlarımız. Onlara inanmalı, güvenmeli ve yatırım yapmalıyız. Ülke olarak sadece futbol yok, her sektörde katma değeri yüksek özel ürünlere yönelmeliyiz.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı