Süper Lig

Rıza Çalımbay: Olgu azalmaya başlamışken neden zorluyoruz

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor’un teknik direktörü Rıza Çalımbay, beIN Sports ekranlarında yayınlanan “beIN Manşet” programında açıklamalarda bulundu.

Liglere açmak için oyuncuların zorlanmaması gerektiğini andıran Çalımbay: “Bugün sokağa çıkmayın deniyor, insanlarla bağlantı etmeyin deniliyor, oysa bu denilen şeylerin tümü futbolun içinde var. Futbol tehlikeli bir iş. Benim tavsiyem tek bir şehirde kalan maçları oynamak. Virüs olmayan şehirlerden biri seçilsin ve çok kısa bir vakit içince maçlar oynanıp, lig bitirilsin. Zaten büyük bir risk var ortada bundan başka deplasman riski ortaya çıktı. Deplasmana gitmek için otobüs can sıkıntısı, hava yolu bezginlik ve kalınacak otel bezginlik. Sizden önce kim kaldı? Otel temiz mi? Hep bir fikir olacak içimizde.

‘İNSANLAR MARKETE BİLE ÇIKAMIYOR ’

Futbolda mesafeyi uygulayamazsınız. Ne antrenmanda, ne maçta. Bizim antrenmanımızda 15 oyuncumuz vardı. Bu 15 oyuncuyu üçerli gruplara böldük. Bu antrenmanların bize bir yararı değil. Biz ligi oynamak, son vermek istiyoruz ama yerinde şartlarda. Şu an oynamak için riskli bir etraf. Bu şartlar altında ligi oynamak çok tehlikeli. İnsanlar markete bile çıkamıyor, sokağa çıkmıyor ama biz futbol oynamaya çalışıyoruz. Benim düşüncem ligi Temmuz ayının sonunda oynatabiliriz. Çünkü oyuncular mental anlamda fena durumda. Temmuz ayının sonuna kadar oyuncular keza mental, ayrıca de bedenen daha iyi hazırlanabilir” ifadelerini kullandı.

‘BİRAZ DAHA BEKLEMEMİZ GEREKİYOR ’

“Fenerbahçe, Beşiktaş, Sancaktepe, Ankaragücü, Tuzlaspor kulüpleri yakın zamanda vaka ifade eden kulüpler. Hatta Sancaktepe ’de 9 oyuncuda deneme sonuçları pozitif görüldü. Aramak ama burada bir tehlike var. Bunun üstüne gitmeye gerek değil. Ülkemizde süreç iyi giderken, vakalar azalmaya başlamışken niçin hemencecik zorluyoruz? Birazcık daha beklememiz gerekiyor. Böyle bir risk besbelli varken, başlangıç süremiz daha da uzatabiliriz. Liglere daha geç şekilde başlanabilir ya da yine tehlike varsa, başka plan yapılır. Çünkü Federasyonumuzun 7 planı varmış ve bu planlardan biri uygulanabilir. Oyuncular şu lahza sıkıntılı durumda. Bunun üstüne gitmenin hatalı olduğunu düşünüyorum. Sosyal hayatta, AVM ’lerde sosyal mesafeyi koruyabilirsiniz, oysa futbolda böyle bir uzaklık laf konusu olamaz. Biz bugün hafif hafif idmanlara başladık fakat ilerleyen süreçte futbolcularımıza “hadi!” demek zorunda kalacağız. O süre kora kor çaba etmeleri gerekecek. O süre ne olacak? O yüzden en minik bir tehlike varsa bile liglerin oynatılmaması gerekiyor. Durumlar inşallah düzelir. Düzelene kadar birazcık daha beklememiz gerekir diye düşünüyorum.”

‘BİRİLERİNİN AÇIKLAMA YAPMASI LÜZUM ’

Antrenörler Derneği ’nin ve Profesyonel Futbolcular Derneği ’nin izah etme yapmasını gerektiğini hatırlatan Çalımbay: “Oynanmak istenilen maçlar şu şartlarda nahoş-tuzsuz maçlar olacak. Olur Ya performans beklediğimiz oyuncular kötü performans gösterecekler. Bu korkudan, bu tedirginlikten kendilerini verememeleri fazla doğal. Olgu sayısı azken ligleri oynatmamak için uğraştık, şu an vaka sayısı arttı ve biz ligleri oynamaktan bahsediyoruz. Bana göre ayrıca Antrenörler Derneği ’nin hem de Profesyonel Futbolcular Derneği ’nin bir izah etme yapması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

‘RİCA EDİYORUM ANLAYIŞLA KARŞILASINLAR ’

“Protokolde yazılan şeylerin uygulanması olası değil. Çünkü maça başladığınız vakit her şey kora kor gidiyor. Onun için de kuvvet şeyler yaşanabilir. Buradaki tek şey, rica ediyorum, futbolcuların ve bizim durumumuzu anlayışla karşılamaları gerekiyor. Açılış tarihini ileri bir tarihe almaları gerekiyor, risk 0 olduğunda maçların oynanması gerekiyor. Öbür türlü oynandığı süre göreceksiniz bir takım problemler ortaya çıkacak. Bazı oyuncular olur ya oynamak istemeyecek, bazıları kırmızı kart görecek, ailesini düşündüğünden nedeniyle mazeretle oynamayacak, olur ya bir takım yabancılar buraya gelemeyecekler. Onun için bence en güzeli, bize anlama gösterecek federasyonumuz. Bunu ileri bir tarihe alacaklar.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı