Süper Lig

Oğuz Kağan Güçtekin: ‘Şampiyonluğa oynayan takımda genç almak fazla baskı ’

Fenerbahçe’nin gelecek vaadeden yıldızı Oğuz Kağan Güçtekin, SÖZCÜ Fenerbahçe muhabiri Sercan Hamzaoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Fenerbahçe ’nin geleceği namına umut bağlanan isimlerden biri Oğuz Kağan Güçtekin. Tecrübe kazanması için Rizespor’a kiralık gönderilen 21 yaşındaki orta saha oyuncusuyla konuştuk.

İşte Oğuz Kağan Güçtekin ’in açıklamaları…

Sağlığın nasıl, karantina günlerin nasıl geçiyor?

Karantina günleri çok sıkıcıydı. Kişisel olarak çalışmalara başladık. Hocalarımızın programları dahilinde çalıştık evde. Kendimizi tabii ama geliştiremedik, biraz geriledik. Geçen hafta Rize ’de toplandık ve beşerli gruplar halinde çalışmalara başladık. Çalışmalarımız da gayet iyi gidiyor.

Ev işleriyle aran nasıl? Okuduğun kitaplar, izlediğin filmler neler?

Dizi olarak Toy Doruk ’u izledim. Aşk101 ’i izledim. Vakit dinmek için dizi, film izliyoruz.

Liglerin 12 Haziran ’da başlangıç kararını nasıl değerlendiriyorsun?

Neresinden bakmamız gerekli bilmiyorum ama. Başlasın isteriz tabii ki. Fazla antrenmansız kaldık. Ligin tamamının oynanması doğru olur, keza düşecek takımları ayrıca de şampiyonu devretmek için. Ama ne değin sağlıklı başlayacak şu durumda, orasını kestirmek muhtemel değil. Hepimiz için hayırlısı olsun. Koşullar elverirse oynamak isteriz. Futbol, sağlıktan hiç kayda değer değil.

Bu karar alınırken, futbolcuların fikri alınmadı.Örneğin ailen bu duruma ne diyor?

Tabii ancak ben de ailem de tedirginim.Bize test yapıldı ve sonucu 2 günde çıktı. Ailem her gün arıyordu deneme sonucu çıktı mı diye. Babam 50 yaşına geldi, ufak kardeşim var. Biz gençleri geçin, ailesiyle yaşayanlar var, onlar daha fazla korkuyor. İnşallah, dinç bir şekilde biter.

Senin önerin nedir? Tescil veya iptal ya da beyaz sezon olsun deniyor. Hakkaniyetli olur mu?

Burada yaşadığımız olay olur ya de 100-200 yılda bir gelir. Bu sezonun hakkaniyetten fazla, belki önce sağlık durumu denmesi gerekli. Ben bu düşüncedeyim.

Fenerbahçe ’nin en büyük umut bağladığı isimdin. Ciddi bir sakatlık yaşadın. Rize ’desin şu an, oradaki günlerin nasıl geçiyor?

Kampta Vedat (Muric) abiyi transfer etti Fenerbahçe. Karşılığında İsmail hoca da beni Rize ’ye istedi. Oynayacağımı düşünüyordum. Önce bir zaman oynayamadım, hatta maçlarda ısınmaya zeka gidemedim. Sonradan İsmail öğretmen gelişim katettiğimi söyledi. Kupada Galatasaray maçlarında oynattı. Benim için iyi geçti. Ligde baht verdi. İsmail hoca ayrılıp Ünal hoca geldi. Ünal öğretmen da kısmet verdi. Sonra virüs girdi araya. Gelişim katettiğimi düşünüyorum.

Gelecek sezon Fenerbahçe için daha manâlı olacak. Formayı alabileceğini düşünüyor musun?

Şu lahza için kendime çok güveniyorum. Allah bir sakatlık vermezse formayı alamasam da edinmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Fenerbahçe koskocoman bir kulüp. Bir süredir de üstünlük yok. Şampiyonluk hedefi büyük. Bu sebeple genç oyuncular yerine tecrübeli isimlerin oynamasını da haklı bulabiliyorum. Fenerbahçe ’de oynamak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Senin bölgene Gustavo da alındı. Bu ister istemez senin forma şansını da zora sokmuştu.

Gustavo ve Emre abiden bu sene çok şey öğreneceğimi düşünüyordum. O konu da birazcık üzgünüm gerçekten. Seneye hayırlısı olsun.

Aykut Kocaman sana birincil şansı verendi ve sana çok güvendi. Neden istediğin bütün çıkış yapamadın?

Aykut öğretmen bana birincil sezonumda kupalarla birlikte toplam 13 maçta baht verdi. Bu da altyapıdan meydana çıkan bir oyuncu için hayret verici bir rakamdır. Gayet iyiydim lakin program metni olmadı. Birkaç maç defalarca oynasaydım daha da iyi olabilidi. gerçi Aykut hocanın bendeki hakkını ödeyemem. Çünkü, altyapıdan çıkmış bir oyuncu olarak 13 maçta oynamak gerçekte iyi bir istatistikti.

Cocu da sana baht verdi. İkinize de büyük şansızlık MKE Ankaragücü maçı oldu. Senin ayağın kırıldı, onun da son maçı oldu. O maçın duygularını anlatabilir misin?

Cocu zamanı gerçekten çok çalıştım. Onun gözüne girebilmek için her gün çift antrenman yaptım. Kendisiyle özel hedeflemek istedim. Bir şekilde performansımı yükselttiğimi gördüler. Bana da Anderlecht maçında 20 dakika şans verdi. Oğuz gel diyince çok şaşırdım. Kafa olarak hazır değildim lakin oyuna girdim. Sonradan 3-4 gün sonra MKE Ankaragücü maçı vardı. Bana, ‘Gayet iyi gidiyorsun, iyi hazırlan, seni Jailson ’la birlikte oynatacağım. ’ dedi. O maçın hayalini kuruyordum. İlk yarı da kötü geçmedi. 50. dakika gibi ayağım kırıldı. Babamın nerede oturduğunu biliyordum statta. Döndüm babama baktım. Çünkü çok hayaller kurmuştum o maç için. Babama, ‘Kırıldı ’ dedim. Acıdan yok üzüntüden ağladım. Her şeyin sil baştan olması fazla kötü oldu. Hayırlısı olsun, bunda da vardır bir hayır.

Fenerbahçe ’de altyapıdan meydana çıkan bir oyuncu olarak, neden Fenerbahçe ’de altyapısından çıkıp A takımda aralıksız oynayan bir ad yok. Sorun nerede?

Gerçekten biz kendimizde de suç aramalıyız futbolcular olarak. A takıma da çıkıyoruz, illa ki de talih geliyor. Sezon boyu beklesen en düşük 2 maç baht kazanç. O şansları iyi değer biçmek gerekiyor. Birini yok ikisini de iyi değerlendirmen gerekir. Tüm maçlarda elinden gelenin en iyisini yapman gerekiyor. Fenerbahçe gerçi diğer takımlara nazaran altyapıya tartma veriyor. Gelip tüm maçları izliyorlar. Başkan Ali Koç her maçı peşine düşüp takip ediyor. Altyapıya tartma vermiyor diye bir şey değil Fenerbahçe ’de. Üstünlük isteyen takımda öğretmen da deneyimli oyuncu oynatmak isteyebilir. her türlü faktör var burada.

Ersun Yanal, genç oyuncuları aydınlanmak istese de şampiyonluk bekleyen camialarda bunun şiddet olduğunu belirtti. Futbolcu kaybetme ihtimalinin yüksek olduğunu anlattı. Katılıyor musun?

Ersun hocaya katlıyorum. Ben Rize ’ye giderken bana, ‘Seni yollamak istemiyorum, sakın beni yanlış anlama lakin burası şampiyonluk hedefliyor. Kalırsan çok daha az şans bulacaksın. Döndüğün zaman çok daha sağlam döneceksin. ’ dedi. Emre abiye de dönüp, ‘Olacak bu çocuk, inanıyorum. ’ demişti. Bu Arada katiyen kırgınlık olmadı. En Ince Ayrıntısına Kadar kendimi geliştirmeye karşın gittim.

Fenerbahçe ’de seni en fazla etkileyen isim?

Nabil Dirar ile Martin Skrtel. Bütün profesyoneller. Böyle bir şey yok. Yiyecekleri yemekteni antrenmana hazırlık aşamasına dek. Her şeyiyle tamamen onlar. Emre abi ayrı. Emre abi benim futbol idolüm. Diğerlerinin profesyonelliğine ise hayranım. Emre abiyle çalışamadım maalesef. Hasan Ali Kaldırım ’ı da söyleyebilirim. O da mükemmel çalışıyor.

Fenerbahçe niçin son zamanlarda başarıdan uzakta kaldı?

Fenerbahçe ’de psikolojik zorlama çok yüksek. Her futbolcu bunu kaldıramaz. Baskı bir koşul. Fenerbahçe koskocoman bir kulüp. O psikolojik baskıyı kaldırdığımız zaman bunu aşacağız. Her sene bu baskı daha da artıyor. Çünkü şampiyon olamıyorsun, fena sonuçlar alınca bu baskı daha da artıyor. Taraftar baskısı da oluyor.

Fenerbahçe taraftarına nasıl bir mesaj verirsin?

Çocukluğumdan beri Fenerbahçeliyim. O formayı giymek için can atan bir oyuncuyum. Umarım seneye geleceğim oraya. Onların istediği gibi bir futbolcu, onlara değer bir futbolcu olacağım. İnşallah, ekip olarak da başarıya ulaşacağız. Taraftar için de benim için de en önemlisi sabır. İnşallah sonunda hoş günler yakın. Orası belli.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı