Basketbol

NBAde karamsar tablo! Maçlar tehlikede

Basketbolun kalbi kabul edilen NBA ’de (Amerikan Basketbol Ligi) her an iptal kararı alınabilir. Idareli yönden sektör haline gelmiş NBA ’de 10 ’dan artı sporcuda koronavirüs testi fazla çıkmış ve 12 Mart ’ta lig askıya alınmıştı. Bu süreçte de küresel salgın ABD ’de yükselişe geçti. Buna karşın NBA yönetimi, ligin tamamlanması için alternatif planlar üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Planda da bütün takımları bir yere toplayarak, benzer salonda oynanacak maçlarla sezonu bitiremekti. Hatta yer olarak Las Vegas ’ta bir otel ve Bahamalar düşünülmüştü. Fakat küresel salgının merkezinin bundan böyle ABD olması ve tedbirlerin en üst seviyeye çıkmasıyla NBA yönetiminde de artık kötümserlik yaşanıyor.

Çin Ligi ’nin iptali düşündürdü

NBA ’yi bu karamsarlığa düşüren bir konuda; salgının ortaya çıktığı ve 3 aylık çaba sonunda Çin ’in toparlanma sürecine girmesine karşın basketbol ligini iptal etmesi oldu. Aynı tablonun derhal ABD yaşanması da iptal kararını seçenekler arasına soktu. Bu hafta içinde yönetim ve oyuncular birliği aralarında yapılan görüşmelerde de iptal fikrinin önemli ciddi konuşulduğu belirtildi. Çünkü iptal yerine askıya alma yapılırsa sezonun tamamlanmasının ağustos ve eylül ayını bulabileceği vurgulanıyor.

Ücret kesintisinde anlaşamadılar

NBA ’de keza oyuncuların maaşlarında ne dek kesintiye gideceği tartışılmaya devam ediyor. NBA yönetimi, Oyuncular Birliği ’ne 15 Nisan sonrasındaki ödemelerinde yüzde 50 düşüş önerisinde bulundu. Oyuncular Birliği ise buna karşı çıkarak yüzde 25 ’in üzerinde bir indirim kabul etmeyeceklerini açıkladı. Küresel salgın bir tarafa NBA ’de ayrıca maaşlar yönünden de kriz yaşanıyor.

WNBA ’nin de başlama tarihi değişti

NBA ’de sezon nasıl tamamlanacak tartışılırken 15 Mayıs ’ta başlaması planlanan Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi de (WNBA) ertelendi. 17 Nisan ’daki 2020 WNBA Draftı ’nın da sanal etraf ve televizyondan canlı yayınlanacağı belirtildi.

Hatice Yücel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı