Süper Lig

Konyaspor’dan antrenmanlara toplu şekilde çıkmama kararı

Konyaspor Kulübünden yapılan açıklamada, antrenmanlara toplu şekilde çıkmanın büyük risk oluşturacağı belirtilerek, kulübün böyle bir riskin altına girmeyeceği kaydedildi.

Yeşil-beyazlı kulübün internet sitesinde bulunan açıklamada, liglerin dünya genelinde olduğu gibi yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Türkiye’de de ertelendiği hatırlatılarak, salgının ne süre denetim altına alınacağının henüz belirsizliğini koruduğu aktarıldı.

Karar mercilerinin liglerin ne zaman başlayacağıyla ilgili demin net bir açıklamasının bulunmadığının kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu şart bizimle birlikte diğer Süper Lig takımlarını da büyük bir belirsizliğin içine sürüklüyor. Oyuncularımız 6 gündür kişisel olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede 26 Mart Perşembe günü toplanacak olan teknik heyetimiz, oyuncularımız, yönetimimiz, kulüp ve tesis çalışanlarımızın tamamına Konya İl Sağlık Müdürlüğü göre test yapılması için müracaat ettik. Ama bu testlerin negatif çıkması yeterli olmayacak. Futbolun temas oyunu olduğu gerçeğinden hareketle bu şartlarda emin yalıtım sağlanması mümkün görünmediği için testlerin kısa aralıklarla tekrarlanması gerekecek. Gün içinde bambaşka saha ve saatlerde bireysel olarak gerçekleşecek çalışma programları zeka bu sorunu çözmek için tatmin edici olmayacak.”

Açıklamada, ligin başlama tarihi açıklanana dek takım halinde çalışmalardan ziyade kişisel antrenmanlara tartma verileceği ifade edildi.

Bu sürenin uzamasıyla oyuncuların maç performanslarını yeniden yakalamasının asgari 3-4 hafta süreceğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu koşul ayrıca şampiyonluğa oynayan hem de küme düşme potasındaki takımları aracısız olarak etkileyecek. Sakatlık riskleri artacak. Futbolcular bir araya gelmekten imtina edecek, fizyoterapistler, masörler sakat futbolculara dokunmaya korkacak ve özellikle ailelerinin yanında gitmek isteyen tanıdık olmayan oyuncuları maçlar bir yandan, antrenmanlara zeka motive etmek her geçen gün daha da zorlaşacak. Bütün bu gerekçeler göz önüne alındığında antrenmanlara toplu şekilde açtırmak büyük riskler oluşturacak. Bu şartlarda böylesine bir riskin altına İttifak Holding Konyaspor Kulübü olarak girmeyeceğiz. Şu unutulmamalı ki insan sağlığı ve sporcu sağlığı her türlü menfaatin, kazancın, hedefin önünde gelir. Bu cümleden hareketle, aziz milletimizin de sesine kulak vererek, Sağlık Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun direktifleri doğrultusunda futbolun tüm paydaşlarının konsensüsü ile kulüplerin önlerini görebilmeleri için bir karar alınması gerekmektedir.”

Açıklamada, koronavirüs salgınına karşısında devletin bütün imkanları ve Türk milletinin desteğiyle büyük mücadele verildiği belirtildi.

Bu süreçte tedbirin hiçbir şekilde elden bırakılmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Panik yapmadan evde kalarak bu savaşı daima birlikte kazanacağımıza yürekten inanıyoruz. Bu savaşta özellikle Sağlık Durumu Bakanımız Fahrettin Koca, Bilim Kurulumuz ve sağlık durumu çalışanlarımız ilk önce almak üzere toplum sağlığını önemseyen, ailesini, sevdiklerini, kurallara titizlikle uyarak koruma altına bölge bütün vatandaşlarımıza, İttifak Holding Konyaspor olarak teşekkür ediyoruz.” denildi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı