Süper Lig

Türkiye’de ligler ertelendi! Bakan ve federasyon başkanları açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu’nun öğüt kararı üzerine Süper Lig maçlarını seyircisiz olarak oynatmaya devam etmesi kararı üstüne Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu resmi olarak devreye girdi. Bugün yapılan toplantı ardından futbol, basketbol ve voleybol maçları resmi olarak ertelendi.

Kamuoyunda oluşan zorlama, kulüp başkanları, yöneticiler ve sporcuların taleplerini değerlendirmeye alacak olan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, tüm federasyon başkanlarını koronavirüs ile uğraş tedbirleri dahilinde bugün saat 13:30’da başlayan toplantıda görüştü. Görüşme sonrasında liglerin ertelendiği açıklandı.

BAKAN KASAPOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Hepimizin malumu, dünyayı saran ve binlerce insanı etkileyen koronavirüs salgınıyla ilgili çalışmalarımız zinde şekilde devam ediyor. Bütün gelişmeleri ülke olarak an be an takip ediyoruz. Hastalığın dünyadaki yayılımı ve sonrasındaki senaryoları peşine düşüp takip ediyoruz. Devletimizin bütün kurumları elinden gelen önlemleri yapıyor. Bu salgının üstesinden insanlar olarak, devletimizle el ele vererek geleceğiz. 14 jurnal karantina süreci, yurt dışından gelen vatandaşlar için fazla önemli. Yayılımı denetim altına almak için duyarlılık çok önemli. Vatandaşlarımıza bu konuda teşekkür ederim. Dünyada birçok ülke karantinada sıkıntı çekerken, bizler bu süreci iyi şekilde yönetiyoruz. 

Sporda da bağlantı olduğu için birçok ülkede ligler ertelendi. UEFA toplantısı sonrası EURO2020 de ertelendi. Biz de gelişmeleri peşine düşüp takip ediyoruz ve kararlarımızı kesintisiz güncelliyoruz. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı’na da teşekkür ederiz. Hedefimiz Türk sporunun sadece bugününü değil, yarınlarını da kurgalamak. Bu süreci birlikte değerlendirmek için toplandık. Bu süreci milletimizle yürüttükten sonradan sporda da yürüyüşümüz güçlü bir şekilde devam edecek.

Geçen hafta müsabakaların seyircisiz oynanma kararı alındı. Türkiye liglerin seyircisiz oynanma kararını en erken bölge ülke oldu. Tedbiren alınan bu karar, koronavirüsün yayılım süreci nedeniyle tekrar değerlendirildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün kıymetli bir buluşma yapıldı. Bugün itibariyle bizler de toplandık ve liglerin ertlenmesine her zaman beraber karar verdik. Spor camiamızla birlikte diyaloglarımıza devam edeceğiz. Zinde bir şekilde devam edeceğiz.

Yabancı futbolcularımızın yurt dışı gidiş gelişleriyle ilgili konuştuk. 14 gün karantina süreci var. Kulüplerimiz, futbolcuların bu durumlarını hassasiyetle devam peşine düşüp takip edecek. Bugünleri her zaman birlikte atlatacağız. Aldığımız karar camiamıza ve gençlerimize hayırlı olsun. Ülke dışından gelen sporcular, antrenörler ve aileleri için karantina süreci devam edecek. İstisnalar olmayacak. 

HİDAYET TÜRKOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Devlet olarak bu vakit değin atılmış adımlar bizleri fazla mutlu etti. Sayın Bakanımıza teşekkür ederiz. Dünya olarak zorlu bir günden geçiyoruz. Sporcularıların çekincelerini, kaygılarımızı her zaman Bakanımıza bildiriyorduk. Alınan bu karar, herkesi mutlu etmiştir. Bundan sonra alacağımız tedbirleri görüştük. Hijyen konusunda federasyonlar olarak gerekenleri yapacağız. Federasyonlar olarak, sporculardan, antrenörlerden, hakemlerden isteklerimiz farklı olacak. Kendilerine iyi bakmalarını isteyeceğiz.

MEHMET AKİF ÜSTÜNDAĞ’IN AÇIKLAMALARI

Türk sporu için en iyi kararı tartıştık. Federasyonların görüşlerine Bakanımız ağırlık verdi. Kendisine teşekkür ederiz. Türk sporu için hayırlı olsun. Bu alınan karar, burada bırakılmamalı. Voleybol branşı olarak baskı bir süreçteyiz. Olimpiyat hazırlığı bizim için çok kayda değer, çoğu organizasyon ertelendi. Planlı ve programlı ilerlememiz gerekiyor. Bunu kulüplerimizle yapacağız.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı