Spor Haberleri

İtalya ’da bağışıklık bilimi uzmanı konuştu: ‘Atalanta – Valencia maçı yüzünden… ’

Alerji ve Bağışıklık Sistemi Hastalıkları uzmanı Francesco Le Foche, İtalyan basınına açıklamalarda bulundu. Le Foche, virüsün yayılmasında Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu’nda İtalya’da oynanan Atalanta – Valencia maçının etkili olduğu iddiasında bulundu.

Roma ’da bulunan La Sapienza Üniversitesi ’nin (Università di Roma La Sapienza) Biyomedikal Bilimler bölümünde Romatoloji profesörü olan ve bununla beraber Alerji ve Bağışıklık Sistemi Hastalıkları uzmanı Francesco Le Foche, İtalya ’da Il Corriere dello Sport gazetesine kayda değer açıklamalarda bulundu.

Le Foche, özellikle Bergamo bölgesinin içinden geçtiği dramatik süreçte seyircili oynanan Atalanta – Valencia maçının etkin olduğu görüşünde.

19 Şubat ’ta oynanan Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu birincil maçında Atalanta, konuğu Valencia ’yı 4-1 mağlup etmişti. Le Foche, gazeteye verdiği demeçte, “O maçın üzerinden bir ay geçti. Geçen vakit virüsün bölüştürme konusuyla alakalı. Binlerce insanın iç içe geçmesi, birbirinden yalnızca iki santimetre uzak… Hatta heyecanla, bağırmayla, sarılmayla daha da iç içe geçerek virüsün taşınmasına sebep olmuş olabilir” ifadelerini kullandı.

‘MAÇA GİDEN HERKESİN TAŞIYICI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM ’

“Üst solunum yollarından, ağızdan ve burundan hızla hareket eden oldukça büyük virüs partiküllerinden laf ediyorum. Hatta maça dışarı giden adeta herkesin bulgu göstermeyen taşıyıcı ve ateşli olabileceğini düşünüyorum” diyen Foche, “Virüs yayılmaya devam edecek. Kuzey İtalya ’daki incelemeler doğru Bergamo bölgesinde minimuma indirdik ancak normale dönüşün yakın zamanda gerçekleşmesini beklemeyin” biçiminde konuştu.

İLGİLİ HABER Corona virüsü sözleri eleştirilen Donald Trump`a bir tepki de yıldız isimden geldi Corona virüsü sözleri eleştirilen Donald Trump`a bir tepki de yıldız isimden geldi

‘İTALYA ’DA YAVAŞLARSA BAŞKA YERLERDE ARTACAKTIR ’

Bir önemli uyarıda daha bulunan profesör, “Virüsün ilerleyişi İtalya ’da yavaşlarsa, Fransa ’da, Almanya ’da, İspanya ’da ve İngiltere yayılmaya devam edecek anlamına gelir. Çözüm gelecek aylarda da kapalı kapılar arkasında kalmak olacak. İnsan doğayı değiştirdi ve virüslerin adapte olma ihtimalleri arttı. Virüs bir yerde durursa koşullarına adapte olduğu ve yaşayabildiği diğer bir yerde ilerler” ifadelerini kullandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı