Süper Lig

Hamza Hamzaoğlu: ‘Ligin tescillenmesi adaletsiz bir karar olur ’

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, dünyayı etkisi altına alan corona virüsü sebebiyle liglerin ertelenmesinin peşinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, futbolcuların mental durumları ve kişisel hedefleri ile ilgili Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) sorularını yanıtladı.  

Corona virüsü nedeniyle ertelenen liglerin tescil edilmesine ilişkin soruya Hamza Hamzaoğlu, liglerin fazla mecbur kalmadıkça tescil edilmesinden yandan olmadığını belirterek, “Oynanmamış 8 hafta var. Bana tarafından adaletsiz bir karar gibi olur diye düşünüyorum. Bizim bu 8 haftayı ne yapıp edip oynamamız gerekli. Önce bu süreci tamamlayıp daha sonra yeni bir sezona geçilmesi taraftarıyım, ona tarafından bir tasarlama yapılmasından yanayım” dedi.

Hamza Hamzaoğlu, corona virüsü sürecinden sonra böylece fazla futbolcunun sahaya hazırlanmış dönmesinin kolay olmayacağını vurgulayarak, “Bu dek zaman yalnızca futboldan uzakta edinmek değil bununla birlikte corona virüsün getirdiği psikolojik durumla da uğraş etmemiz gerekecek. Önce oyuncularımızın dinç bir hafıza yapısına kavuşması gerekir ki antrenmanlarımızı sağlıklı bir ortamda yapabilelim. Oyuncular sadece evlerinde antrenman yapıyorlar. Geldiklerinde büyük kayıplarla gelecekler. Biz muhtemel olduğunca onları asgari kayıpla her yerde geri kazanmaya çalışıyoruz fakat büyük kayıplarla gelecekler geriye. Her Tarafta ona göre bir tasarlama yapmamız gerekiyor. Federasyonun bize sunacağı süreye de yan, 2 hafta mı, 3 hafta mı yahut 10 gün mü olacak buna göre de antrenmanlarımızı planlayıp ilk maça muhtemel olduğunca en hazır şekilde başlamamız gerekecek. Tüm kulüpler aynı durumda olacağı için maçların sonuçlarına fazla tesir edeceğini düşünmüyorum. Herkes aynı şartlarda hazırlanacak. Dolayısıyla birincil 3-4 haftayı çok yüksek tempoda oynayacağımızı düşünmüyorum. Sakatlıklar, kendini gösterebilir. Bize fazla iş düşünüyor. Doğru planlama yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“CÜMBÜR CEMAAT KENDİ ORANINDA YÜKÜ OMUZLAMALI”

‘Kulüpten gelen bir ücret indirimi yapma durumu laf konusu mu? ’ sorusuna Hamzaoğlu, direkt maaşlardan indirim beklemenin içten olmadığını belirterek, “Eğer yayıncı kuruluş bu maçları yayınlayacaksa bu paraları kulüplere ödeyecek. Kulüplere ödeyecekse o süre kulüpler de oyunculara ve teknik adamlara ödeyecek. Ama diyelim oysa bu paralar şayet yayıncı kuruluş kadar verilmeyebilir, kulüpler de zaten kazancına göre hareket edecek. Bağlı o süreçte kontratı devam eden oyunculardan kaybı oranında indirim talebinde bulunabilir kulüpler. Ben burada oyuncuların da teknik adamların da bunu olumlu karşılayacağını düşünüyorum. Çünkü mucizevi bir süreç yaşıyoruz. Bunu hepimiz yaşıyoruz, dolayısıyla kazancı nasıl paylaştıysak bugüne kadar kayba da karşılıklı olmamız gerekir. Lakin herkesin aynı oranda bunu göğüslemesi gerekir. Buradan ne oyuncular ne kulüpler ne de yayıncı kuruluş kendine kar elde etmeye çalışmalı. Maalesef bu tarz durumlarda bir fırsatçılık kendini gösteriyor. Buna fırsat vermeden, herkes kendi oranında bence bu yükü omuzlamalıdır. Bu daha adaletli bir duruş olacaktır” ifadelerini kullandı.

“OYUNU GELİŞTİRMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Gençlerbirliği olarak çok artı eksikleri olduğunu düşünmediğini dile getiren Hamza Hamzaoğlu, “Takımla ilgili koskocoman sıkıntılarımız olduğunu düşünmüyorum. Oyun anlamında alt ancak kendimizi geliştirmemiz gereken taraflar var. Oynadığımız oyunu daha pekiştirmemiz gerekiyor. Her maç bir öncekinden daha iyi olmamız gerekiyor. Oyunumuzu ve oyuncularımızı geliştirmeye ihtiyacımız var. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı zaten sürdürüyorduk, bunları devam ettireceğiz. Fazla artı eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Yalnızca hep beraber vakit geçirmeye, beraber oynama uyumunu pekiştirmeye ihtiyacımız var” dedi.

“YURT DIŞINA OYUNCU VERECEK ALTYAPIMIZ VAR”

Hamza Hamzaoğlu, alt inşa anlamında Gençlerbirliği ’nin iyi durumda olduğunu belirterek, “Alt yapıda ve birçok yaş grubunda fazla kabiliyetli oyuncularımız yetişiyor şimdi. Burada alt yapı hocalarımıza da teşekkür ediyorum, dürüst eğitimle her şeyden önce iyi sporcular yetiştiriyorlar. Bu bizim için fazla çok manâlı. Onun yanına futbol anlamında da oynadıkları mevkiinin gereklerini yerine getiren ve bunları en ince ayrıntısına kadar öğrenerek gelen bir daha aşağı yapımız var. Bundan dolayı da mutluyuz ve umutluyuz da gelecekle ilgili. Hem mili takıma hem de yurt dışına iyi kulüplerde oynayacak oyuncular vereceğimizi düşünüyorum” biçiminde konuştu.

“ANADOLU ’DAN ŞAMPİYON ÇIKACAK”

Anadolu takımlarından kazanan çıkabileceğini ve rekabetin kızıştığını vurgulayan Hamzaoğlu, “Çünkü artık son senelerde gelirlerin de Anadolu kulüplerine doğru bir şekilde dağıtılmasıyla birlikte Anadolu kulüpleri iyi oyuncular aktarma etmeye başladılar. Daha Aşağı yapılarına birazcık daha yatırım yapıp oradan oyuncu yetiştirmeye başladılar. Rekabet kızıştı. Son senelerde bakıyorsunuz dört büyüklerin dışında işte Bursaspor da beşinci büyük olarak şampiyonluğa adını yazdırdı. Bursaspor kazanan olduktan daha sonra diğer kulüpler de bu hedefi yavaşça koymaya başladı. İşte Başakşehir senelerdir şampiyonluğa oynuyor, olur ya de bu sene olacaklar, bilemeyiz. Anadolu ’dan da mutlaka önümüzdeki birkaç yıl içinde bir kazanan çıkabilir. Bu hiç de sürpriz olmaz” dedi.

“GALATASARAY ’DA TAHSIS DÜŞERSE…”

Hamzaoğlu, kariyer hedeflerinin neler olduğu sorusuna, ‘İleride milli takımı çalıştırmayı ben de her teknik adam gibi isterim. Galatasaray ’da baştan görev düşerse camiama gidip her tarafta hizmet etmek isterim ’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar benim hedeflerimde olan şeyler lakin bu hedeflere gitmek için herhangi bir çabam yok. Benim şöyle bir felsefem var, ben bulunduğum yerde en iyisi yapmakla mükellefim. Bugün Gençlerbirliği kulübündeyim yarın başka bir kulüpte olabilirim orada da aynı şekilde o kulübe yapabildiğimin en iyisi gerçekleştirmek için mücadele gösteririm. Ondan sonradan ben milli takıma gideyim, yurt dışına gideyim gibi bir mücadele içerisinde olmam. Çünkü benim bulunduğum yerde yaptığım işin beni o noktalara taşımasını isterim. Emrindeki ki ben de yurt dıştan iyi kulüplerde antrenörlük yerine getirmek istiyorum. Bu hedeflerim arasında var ve bunu daima dile getiriyorum. Bu tür hedeflerim var, bunlar hiçbir zaman kaybolmadı vazgeçmedim bu hedeflerimden.”

“PANDEMİDEN SONRA OYUNCU GETİRMEK…”

Korona virüsü salgını ardından nasıl bir futbol düzeni olacağına ilişkin Hamzaoğlu, “Yaşadığımız pandemiden daha sonra yurt dışından oyuncu getirmek de kolay olmayacak. Oyuncuların ailelerin bulunduğu ülkelerde kalmayı daha çok seçim edecekler. Her kulübün alt yapısına önem vermesi gerekir. Bizde maalesef her şey parayla değerlendiriliyor, parayla ölçülüyor. Alt yapıya yapılan masrafın karşılığında oradan 1 veya 2 oyuncu yetişiyor, buna değmez diye düşünüyorlar. Maalesef bu cins yöneticilerle çalıştık daha önce, bu stil görünüm açısını iyi biliyorum. Yalnız unutmayalım ama alt yapılar sadece kulübe oyuncu yetiştirmiyor, sosyal sorumluluğu da üstleniyorlar. İnsanlara spor yapma imkanı sunuyorlar. Spor disiplinini, spor ahlakını öğretiyorlar. Burada yalnızca oyuncu yetişmesine gerek yok, bilinçli taraftarlar, belki hakemler, olur ya spor yazarları yetişiyor. Buradan ola ki aldığı eğitimle mükemmel, ahlaklı meslek adamları yetişiyor. Çünkü spor fiilen insan gelişimi için fazla manâlı bir öğe. Kulüpler daha alçak yapılarıyla sadece oyuncu değil, topluma sağlıklı, çalışkan bireyler yetiştirmek için varlar” diye konuştu.

“MİLLİ TAKIM ŞENOL ÖĞRETMEN İLE DÜRÜST ŞEKİLDE İLERLİYOR”

Hamza Hamzaoğlu, milli takımın iyi bir çizgide olduğunu açıklama ederek, “Fazla genç bir kadromuz var. 10-15 yıl daha bu nesil hizmet edecek. Şenol hocayla beraber milli takımın çok dürüst bir şekilde ilerlediğini görüyorum. Biz de kulüpler olarak daha aşağı yapılarımızdan oyuncu yetiştirerek milli takıma katkı sağlamaya çalışacağız. Her Zaman birlikte Türk futbolunu ayrıca Avrupa Şampiyonaları ’nda hem de dünya kupalarında boy bildiren bir konuma getirmek durumundayız. Maalesef iç çekişmeler, kendi aramızdaki rekabetten dolayı azıcık bunu atladık. İnşallah bu pandemiden daha sonra egolarımız törpülenmiş, birbirimize olan sevgimiz daha da artmış bir şekilde yavaşlarız. Sadece kendimizi düşünmez, karşımızdakinin de haklarını gözetiriz ve yararlı oluruz” dedi.

“SAKİN KALALIM, DUYARLI OLUP EVE KALALIM”

Son olarak topluma mesajını ileten Gençlerbirliği Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu kritik durumda herkes evde kalsın. Lütfen herkes fazla sağduyu olsun. Bu topyekûn hareket ederek üstesinden gelebileceğimiz bir olay. Acele yapmayalım, en büyük tehlike budur. Sakin kalalım, ne yaptığımızı bilelim ve inşallah dürüst hareket ederek bu pandemiden de ayrıca ülke keza de dünya olarak kurtulalım. Lütfen herkes aklıselim olsun ve evde kalsın.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı