Biyografi

Halis Karataş Kimdir?

Halis Karataş Türkiye’de at yarışı denildiğinde akla gelen ilk jokey’dir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? evli mi? yarış kariyeri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Halis Karataş 1972 yılında aslen Sivas Gürün’de dünyaya gelmiştir. Annesi Meliha Hanım, babası’nın ismi ise Hasan Karataş’tır.

Burcu Terazi, boyu ise 1.65 cm’dir. Atçılığı babasından devralmış, kariyeri boyuncu 5000’in üzerinde yarış kazanmış ve ülkemizi uluslararası bir çok platformda temsil etmiştir.

6 kez Gazi Zaferi yaşayan Halis Karataş geçmişten günümüze 18000’den fazla ata binmiştir.

At yarışlarına 1991 yılında umut vaat eden jokey olarak Özdemir Atman’ın sahip olduğu Atman Ekürüsinde işe başlamıştır. 3 yıl sonra yolu efsane at Bold Plito ile kesişmiş, Bold Pilot henüz iki yaşında bir tayken Karataş Bolt Pilot’u çalıştırmaya karar vermiştir.

Hayatı boyunca bir çok kez düşüp, omurlarını, köprücük kemiklerini ve kaburgalarını kırmıştır. Bir röportaj’da, atların jokeyler attan düştükten sonra jokey’in üzerine basmamak için ekstra çaba sarfettiklerini dile getirerek ne kadar hassas hayvanlar olduklarını dile getirmiştir.

Ayrıca efsane at Bolt Pilot’ın ve Karataş’ın hayat hikayelerinin sinemaya uyarlanacağı açıklanmıştır.

Eşi Begüm Akman Karataş 28 Mart 2014 tarihinde kanser hastalığı nedeni ile vefat etmiştir. Bu evliliğinden Özdemir isminde bir oğlu ve Azra Karataş isminde bir kızı vardır. Baba tarafından aslen Sivas Gürün’lüdür.

Halis Karataş Serveti;

1998 yılında yayınlanmış olan bir gazete arşivinde şu bilgiler yer almaktadır.

15 yaşında milyarder ve 20 yaşında ise Trilyoner olduğu, sayısını kendisinin bile hatırlayamadığı kadar çok 2.lik, 3.lük ve dördüncülüğü olduğu. Yarış ikramiyelerinin o dönemde 3 ile 70 milyar Lira arasında olduğu ve 3 milyarlık yarış kazandığında 300 Milyon, 70 milyarlık yarış kazandığında ise 7 Milyar Lira aldığı belirtilmiştir. 3 milyarlık bir yarışta eğer ikinci olursa o zaman da bu rakamın % 40’ının %10’unu almıştır. 3.lükte % 20’nin % 10’unu, 4.lükte ise % 10’un yüzde 10’unu.

Ayrıca o dönemde elde ettiği başarıların ardından Suudi Arabistan’da da Kral’ın, Prensler’in, Emir’lerin, Şeyhler’in de tuttuğu jokey olmuştur. Her sene petrol milyarderi araplar Karataş’a inanılmaz rakamlar ödemişlerdir, kazandığı yarışların ardından aldığı bahşişleri ise cabası’dır. Örneğin 1998 ‘de 18 yarış günü Arabistan’da at binmiş, 67 yarış kazanmış ve dünyanın en ünlü jokeylerini, hatta Amerika’lı Frank Detori’yi bile geçmiştir.

Günümüzde tam kesin ve net bir bilgi olmasa da Milyonlarca Lira serveti olduğu belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı