Süper Lig

Galatasaray’ın 20 yıllık zaferi değil mu sayılacak?

Süresiz olarak ertelenen Süper Lig’in ne vakit başlayacağı belirsizliğini koruyor. TFF sezonu muhakkak bitirmek istiyor. Bunun için farklı takvimler hazır durumda. Nisanda olmasa da Mayıs ayında hızlandırılmış bir programla yarışın sonuçlandırılması planlanıyor. TFF’nin gündeminde şimdilik Play-Off oynatmak ya da şu anki puan durumuyla ligi kayıt etmek değil. TFF Yönetim Kurulu şimdilik iki ihtimali gündemine bile almıyor. Fakat salgının ne zaman korkutma olmaktan çıkacağı ve futbol mesaisinin başlayabileceği bir ortamın sağlanacağı belirsizliğini koruyor.

DAVALARA KARŞI ÖNLEM

Eğer ligin oynanması muhtemel olmazsa Türkiye Futbol Federasyonu’nun sezonu hiç oynanmamış gibi kabul edeceği iddiaları en kuvvetli seçenek olarak konuşuluyor. Hem FIFA keza de UEFA talimatlarında yer alan, “Mücbir sebeplerden dolayı tamamlanamayan müsabakalar” hükmü bu konuda TFF’ye açılması muhtemel davalara aleyhinde en büyük yıldırımsavar olacak. Tahkim ve CAS’ta açılması mümkün davaların bu maddeye dayanılarak savunulabileceği belirtiliyor. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin, “Tamamlanamazsa bu lig değil sayılmalı” tezi de buna dayanıyor.

ZİRVEDEKİLER İTİRAZ EDİYOR
GALATASARAY’IN TARİHİ GALİBİYETİ…

Kuşkusuz böyle bir ihtimale zirvedeki takımlar karşısında çıkıyor. Çünkü Çebi’nin önerdiği son 5 yıla kadar bir değer biçme yapılarak Şampiyonlar Ligi’ne ekip gönderilirse şimdi birincil ikide yer alan Trabzonspor ve Başakşehir devre dışı kalıyor. Hukukçular da böyle bir ihtimal aleyhinde farklı görüşler ileri sürüyor. Hukukçuların bir bölümü ‘Oynanan maçlar yok sayılır’ derken, öteki bölümü ‘Ligler değil sayılır fakat oynanan maçlar kayıtlara geçer’ düşüncesinde. Maçların değil sayılması halinde sezonun en çok konuşulan galibiyeti de devlete ait kayıtların dışarıya kalacak. Zira G.Saray, 20 yıl aradan daha sonra Fenerbahçe’yi Kadıköy’de 3-1 yenmiş ve büyük bir coşku yaşamıştı.

TFF PRİMLERİ NE OLACAK

Sezon yok sayılırsa Türkiye Futbol Federasyonu’nun dağıttığı performans primleri ve yayınlama gelirleri konusunda da keşmekeş çıkması muhtemel. Hem takımların futbolculara ödediği prim ve maç başı ücretler var. Gol krallığı yarışında da Sörloth’un kaydettiği 19 gol ve krallık yarışı rafa kalkacak.

“BÖYLE TESCİL EDİLSİN” FİKRİ

Birçok ülkede olduğu gibi İtalya’da da liglerin geleceği tartışılıyor. Sampdoria Başkanı Massimo Ferrero, liglerin devamının olası görünmediğini, şu anki puan durumuyla tescil edilmesi gerektiğini söyledi.

“SÜRDÜRMEK FAZLA ZOR”

Guangzhou Evergrand’ın baş antrenörü İtalyan Fabio Cannavaro, Avrupa’da yaşanan işlem ile ilgili konuştu. Cannavaro “Avrupa’da futbola sürdürmek baski olacak. İtalya ve İspanya Ligi’nin tamamlanması zorlama görünüyor” dedi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı