Süper Lig

Fuat Çapa: “Bundan Böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”

Ligin son 6 haftasında başına geçtiği Kasımpaşa ile çıkışa geçtiği dönemde ligler ertelendi. Ailesi Belçika’da olan ve 3 aydır onlardan farklı kalan Fuat Çapa, korona günlerinde yaşadıklarını Fotomaç’a anlattı. “

Bu salgından kurtulmak için tek tedavi alınan kurallara aktarmak” diyen Çapa, sözlerine şöyle devam etti: “Ne değin çok pozitif dolaşım olursa bu süreç uzayacak. O açıdan insanların dayanma gösterip, söylenen kurallara uyup, zorunlu kalmadıkça kuşkusuz evlerinden çıkmamaları gerekir.”

3 AYDIR AİLEMDEN UZAĞIM

“Haftada iki kere oyuncularımla telekonferansla irtibat kuruyoruz. Haftalık programlar gönderiyoruz ve onlara uymalarını istiyoruz. Tesislerimizi kapattık. Her şeyden önce sağlıkla başlayıp işi ikinci planda tutuyoruz. Liglerin başlaması halinde futbolcuların performansında düşüş olacak. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, kabullenmek gerekiyor. İşin psikolojik yönünü de atlamamamız gerekiyor. Ülkesinden ailesinden uzakta kalanlar etkileniyor. Ben de yaklaşık 3 aydır ailemden uzağım. Belçika’da yaşıyorlar ve bu konuda futbolcuların hissettiklerini anlayabiliyorum. Empati gerçekleştirmek da basit oluyor.”

KİMSE GİTMEK İSTEMEDİ

“Ailesi uzaktan olanlar telefonla görüntülü konuşuyor lakin yanında elde etmek daha öbür bir durum. Ailelerinde küçük rahatsızlıklar olduğunda etkileniyorlar. Bu yüzden o oyuncularla daha yakinen ilgileniyoruz. İletişimi daha fazla yakalamak zorundayız. Salgının ilk başlarında oyuncuların kalmasını biz istedik. Onlar da sağ olsunlar ülkelerine dönmek istemedi. Türkiye’de kalmayı tercih ettiler.”

ACELE ETMEMEK LAZIM

“DERHAL bir takım konularda fazla önceden açıklama yapmanın içten olduğunu düşünmüyorum. Bazı kararları elde etmek için çok artı acele etmemek lüzumlu. Avrupa’da öbür senaryolar açıklanmaya başladı. Liglerini kayıt eden ülkeler de oldu. Türkiye’deki sorun çözülmeden ligi konuşmak içten yok. Ligi bitirseniz de bir sonraki sezon ne vakit başlayacak? ACILEN bunları konuşmanın, aceleci davranmanın anlamı değil. Ligi tescil edersiniz, sonradan Avrupa’da ligler oynanmaya başlar, ‘neden beklemediniz’ denir.”

İŞİ UZMANLARA BIRAKALIM

“Şunu unutmayalım ancak duygularımızla yaşamış insanlarız. Ancak duygularımızı bir kenara koyup, mantığımızla hareket etmeliyiz. Her işi uzmanlarına bırakmamız lüzumlu. Sağlık bizim uzmanlık alanımız değil. Sağlıkçıların verdiği karara biz uymalıyız. Bizim verdiğimiz kararlara değil. Ne değin kurallara uyarsak herkes özlediği hayata kavuşur. Başka çaremiz yok. Bu süreç kolay yok.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı