Spor Haberleri

FIBA hakemleri corona virüsü ile mücadelede ön saflarda

FIBA hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti, yüz binden pozitif corona virüsü vakasının olduğu İtalya’da virüsle çaba etmek için yoğun çaba veriyor.

Dünya corona virüsü salgınına karşısında mücadele ederken, FIBA hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya ’da virüsle mücadele etmek için ön saflarda bulunuyor. Hekim olan iki FIBA hakemi, kriz yüzünden basketbol sahalarından uzaklaşınca, corona virüsüyle mücadeleye yardım etmek için doktor olarak belli başlı mesleklerine döndü.

2017 ’den beri FIBA hakemi Giovannetti, “Şimdi fazla zorlama bir durumdayız ve bu şart her gün değişiyor. Hükümet doktorlardan daha pozitif destek istiyor. Ben Bari Hastanesi’nde çalışıyorum. Daha önce kardiyoloji departmanındaydım ama hemen, corona virüsü hastaları için ayrı bir bölüme taşındık. Ana sorun, ne vakit biteceğini bilmiyoruz çünkü İtalya ’nın Lombardy, Milan gibi bazı bölgelerinde ola ki de şart zaten zirveye çıkıyor. Korkumuz güneyde durumun azalmaması ve belki de kuzeyden güneye geçen insanların virüsü yaymış olmaları. Şimdi bir şey bilmiyoruz, ama rakamlar arttığını gösteriyor” dedi.

Marziali ise Roma ’da yaşıyor ve memleketi Fermo ’daki bir hastane ile Roma ’daki ambulans ve acele servislerde çalışıyor. Doktor olunca başkalarına yardımcı olmak için bir ant ettiklerini bildiren Marziali, “Doktor olduğunuzda bir laf veriyorsunuz ve çalışırken bu sözü yerine getiriyor olmaktan gurur duyuyorsunuz, bilhassa acil durumlarda. Başkalarına yardımcı olmak için yemin ediyorsunuz. Corona virüsü salgını başladığında sahiden yardım etmek istedim. Ne olduğu önemli değildi, elimden geleni yapardım. İtalya ’nın kuzeyine taşınmak zorunda olsam da, fakat orada koşul sahiden bir felaket, bu önemli değil. Çoğu birey oraya gitmeyi kabul etti ama ben gidemedim çünkü zaten Roma ’da çalışan ekipteyim. Bizim işimiz daima zorlama ve daima uzun vardiyalarla çok çalışıyoruz. Fakat hemen korkumuz daha büyük çünkü virüsü ailemize getirebiliriz ve başkaları da enfekte olabilir” biçiminde konuştu.

YAŞAM KURTARMAK İÇİN SAVAŞIYORLAR

Keza Marziali hem de Giovannetti, basketbolun onlara hayatta daha fazla denge sağladığını söylüyor.

Marziali, “Basketbolda ve tıpta yaptıklarım için ben derhal bugün olduğum kişiyim. Hayatımın bu iki yönünü daima dengelemeye çalışırım. Onlar benim iki tutkum ve arasında tercih yapamam. Basketbol bana aydınlatılmış olmayı, kendime meydan okumayı, birey olarak gelişmeyi ve bir şeye bağlanmayı öğretti. FIBA sayesinde, Avrupa ’yı sahiden keşfettim, öteki ülkelerden birçok yeni insanla tanıştım ve bunlar benim için fazla önemli. FIBA ufkumu daha pozitif genişletti ve daha iyi bir insan olmama tezgâhtar oldu. Tabii ki basketbol olmasaydı derhal olduğum birey olamazdım” dedi.

Giovannetti ise, “Basketbol ve genel olarak spor benim için çok büyük bir arzu. Spor aktivitesi ile meslek aralarında iyi bir denge belirlemek çok manâlı. Esas olan hayatınızda iyi bir denge meydana getirmek. Kendimce herkesin meslek açık havada, ardındaki koşması gereken bir tutkusu olmalı” açıklamasını yaptı.

Marziali ve Giovannetti tutkuları olan basketbol sahalarına dönmeden önce fazla daha önemli bir mücadeleye devam edecekler. Hayat kurtarmak için savaşacaklar.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı