Süper Lig

Evde kal, geride kalma!

Sporcuların corona virüs günlerinde neler yapması gerektiğini uzmanlarına sorduk

Dünya corona virüsü ile boğuşurken pandemi, bütün sektörler gibi dünya sporunu da vurdu. Az Kalsın bütün spor dallarını etkileyen virüs, sporcuları da evlerine hapsetti. Ertelenen ligler, müsabakalar ve organizasyonlarla birlikte bu ‘şölenlerin’ ne süre başlayacağı merak ediliyor. Merak edilen diğer bir şart ise ertelenen veya iptal edilen organizasyonlar sonrası sporcuların neler yapacağı. Antrenmanın yanı sıra, psikoloji ve beslenmenin önemine dikkat çekilirken SÖZCÜ olarak konuyu uzmanlarına sorduk.

Diyetisyen Neslişah Özcan: Sporcular için antrenman bilimi ne değin önemliyse beslenme de aynı ağırlıkta kayda değerdir. Esas öğünlerin yanı sıra ara öğünlerle de beslenme desteklenmelidir. Bağışıklık için özellikle A ve C vitamininden zengin besinler 2 öğün sofrada bulunmalıdır. Bu sebzelere havuç, portakal, kivi ve brokoli gibilerini örnek verebiliriz. Enerjisi yüksek olan tahıl gruplarımız sporculara bu dönemde enerji kaybı yaşamamaları için muavin olacak bir gruptur. Günlük enerjilerinin çeyreğini tahıllardan sağlayabilirler. Sporcuların en fazla sevdiği ve tükettiği gevrekler ise birer ara öğün seçeneği olabilir. Adale kaybı yaşamamaları için ise dikkat edecekleri en kayda değer grup protein grubudur.

Spor psikoloğu Prof. Dr. Hakan Kolayiş: Bu dönemde ihtiyacımız olan ve geliştirmemiz gereken şey zihinsel sağlamlık. Pozitif kapasitemizi ardına kadar geliştirmeli ve kullanmalıyız. Olumsuz durumu kabul edin: Bu zaman kapsamında çoğu endişe verici düşüncenin ve duyguların ortaya çıkacağını anlamak ve onları uzaklaştırmak veya onlardan firar etmek yerine kabul etmek önemlidir. Yeni yaşam rutinleri yaratın. Uyarı dağıtıcı ve sizi durağanlaştırıcı aktivitelerden öte amacınıza ve hedeflerinize hizmet eden aktiviteler yaratın. Yalnız kalmayın. Teknolojiyi kullanarak arkadaşlarınızla görüntülü antrenmanlar yapın. Baskıyı lehinize çevirin. Çoğu sporcu için bu durum negatif bir zorlama yaratırken siz bu süreyi yeni fırsatlar olarak değerlendirin. Bol bol zihinsel antrenman yapın. İyi olduğunuz maçları izleyin. Performansınız için kayda değer kriterleri belirleyin ve  nları sürekli zihninizde canlandırarak geliştirin

DEVAMLILIK ÖNEMLİ

Bireysel performans antrenörü Taylan Yaşin: Doğanın bize verdiği en basit şeyden yola çıkarsak, kendi ceset ağırlığımızla onlarca şey yapabiliriz: İp sıçramak, bisiklet çevirmek, kürek vs… Profesyonel sporcuların ise kendi evlerine ufak salon kurmaları oldukça basit. 10 bin saat kuralı denen bir şey vardır. Hangi işi yapıyorsanız yapın, o işle ilgili 10 bin saat çalışırsanız sizi kimse mağlup edemez. Adale kaybından başlayarak, psikolojik ve somut performansın düşmesi, motorik özelliklerin yavaşlaması, koordinasyon eksikliği ve aerop ortamın azalmasıyla, doğuştan olan gelen yeteneklerden bile uzaklaştırma gibi sonuçlar doğurabilir. Fakat iyi bir profesyonelin en keskin özelliğinin kriz yönetme süreci olduğunu düşünürsek, mental açıdan kendini hazırlayıp, düzenli besin alışkanlığını bozmayarak bu dönemi en düşük kayıpla, olur ya de üstüne bile koyarak atlatma olasılığı yüksektir. En basit anatomik yapı deyimiyle; kullanılmayan organ zamanla küçülür ve değil olur. Burada sporcunun gayretiyle, ekstra çalışmak ve muhtemel olduğunca antrenman devamlılığı, bu sorunu minimum kayıpla atlatmaya yardımcı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı