Spor Haberleri

Eşref Apak tarihe geçti

Türk atletizminin Olimpiyat madalyalı üç isminden biri olan Eşref Apak, Seyfi Alanya Atmalar Kupası´nda 77.56 atarak Tokyo barajını geçti ve beşinci defa Olimpiyat vizesi aldı.

Ulusal atlet Eşref Apak, Türk atletizm tarihinde kariyerinde beşinci defa Olimpiyat´a gitme hakkı elde eden ilk ad oldu. Sekiz ay sonradan birincil yarışına Mersin´deki Seyfi Alanya Atmalar Kupası´nda çıkan Apak, 74.29´luk atışla başladığı yarışmada ikinci hakkında 77.27´yi, ardından da 77.46´yı buldu.

Olimpiyat barajı olan 77.50´ye yalnızca 4 santim kala gelen bu derece stadyumdakileri heyecanlandırırken, soğukkanlığını koruyan Eşref, beşinci hakkında 77.56 yaparak Olimpiyat vizesini elde etti.

TARİHE GEÇTİ

İlk kere 2004 yılında Atina´daki Olimpiyat Oyunları´nda az önce 22 yaşındayken mücadele eden ve Olimpiyat ikincisi olan (Ivan Tikhon´un doping cezası sonrası bronz madalyası hemen şimdi gümüşe terfi edilmedi) Eşref Apak, ardından 2008, 2012 ve 2016 Olimpiyatları´nda da irtifa göstermişti.

Cahit Önel ile birlikte 4 Olimpiyat´a dışarı giden iki Türk atletten biri olan Eşref Apak, Ağustos ayında vize aldığı Tokyo Olimpiyat Oyunları´nda yarışması halinde atletizmde beş olimpiyatta yarışa meydana çıkan ilk Türk atleti olarak tarihe geçecek.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı