Spor Haberleri

Abel Xavier: ‘İslam ’la kendimi özdeşleştirmem Galatasaray ’da başladı ’

Ocak 2003’te Liverpool’dan Galatasaray’a kiralanan Portekizli unutulmaz oyuncu Abel Xavier, Portekiz’de verdiği bir röportajda çarpıcı ifadeler kullandı. İslam’ı seçen Xavier, “Acı çektiğim zamanlarda, huzuru İslam’da buldum. İslam ile kendimi özdeşleştirmem, 2003 yılında Galatasaray’da oynarken başladı” dedi.

İtalya ’da Roma hakkında haberlerin yer aldığı Voce Giallorossa adlı haber sitesinde bir dönem Roma forması da giyen Portekizli Abel Xavier ’in hikayesine yer verildi.

2002-2003 sezonunun devre aralarında Liverpool ’dan Galatasaray ’a kiralık olarak gelen Xavier ’in Türkiye günleri hakkındaki çarpıcı ifadelerine de yerilen haberde Xavier ’in Portekiz ’de yayınlanan Caras adlı bir dergiye verdiği görüşme da yer aldı.

Şimdilerde Mozambik Milli Takımı ’nın teknik direktörlüğünü yapan Xavier, müslümanlığı tercih etme sürecinde kıvılcımın Galatasaray forması giydiği günlerde yandığını söyledi.

İslam ’ı seçtikten sonra Faisal adını aldığını söyleyen Mozambik asıllı Portekizli “Acı çektiğim zamanlarda, huzuru İslam ’da buldum. Barışı, eşitliği ve umudu aşılayan bir dini yavaş yavaş öğrendim. Kendimi böyle çözdüm. 20 takvim futbolculuk hayatımda, sahadaki hareketlerin nedeniyle fazla yargılandım ve aslında kimse beni bütün olarak tanımıyordu. İçinde her lahza patlayabilecek bir volkan vardı. İslam ile kendimi özdeşleştirmem, 2003 yılında Galatasaray ’da oynarken başladı. Müslüman bir ülkede olmak, hayatımın değişmesine neden oldu” diye konuştu.

İLGİLİ HABER Galatasaray dünyada ilk 5`e girdi Galatasaray dünyada ilk 5`e girdi

“Arap dünyasına hep derin bir ilgim vardı. Mozambik ’te doğdum, 20 milyonun 6 milyonu Müslüman ve bunu unutmadım” diyen Xavier “Ben de kendimi Arap dünyasının bir parçası olarak gördüm. Bir Hristiyan ’dım oysa Portekiz dışındaki hayatım hep İslam ’ın içinde geçti ve huzuru, dengeyi böyle buldum. Bana olan her şeyle savaşma şansını verdi bu. Görünüşümü değiştirdiğim zamanlar oldu oysa görünüşümü değiştirmiş olmam, içimdekileri değiştirdiğim anlamına gelmedi hiçbir zaman” ifadelerini kullandı.

Xavier, “Müslümanlığı seçtikten sonradan daha serbest, daha açık bir insan oldum. Allah ’ın bize verdiği bir yaşam var ve İslam ’ın değerlerini temsil etmeliyiz. Sadece dış görünüşümle yok, görüşlerimle de kendimi açıklamak istedim ve futbolu bıraktım. Futbola devam ettiğim vakit, İslam ’ın gerektirdiği her şeyi, mesela oruç yakalamak, yapamıyordum” dedi.

Bilhassa tarzıyla futbolseverlerin hafızalarına kazınan unutulmaz futbolcu “Gücümü, bilinirliğimi, dünyanın daha iyi bir yer olması için kullanmak istiyorum. Sadece 1-2 insana yok, milyonlarca insana yardımcı olmak istiyorum. Irka, renklere, diğer bir şeye bakmadan, defalarca birlikte hareket etmeliyiz” mesajını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı