Spor Haberleri

Corona virüsünün futbol kulüplerine zararı… İnanılmaz sayı!

Corona virüsü nedeniyle alınan durdurma kararı sonrası maç günü, yayın ve ticari gelirden yoksun kalacak olan beş büyük ligdeki kulüplerin toplam kaybı dev bir rakama dek çıkıyor. En büyük kazanç kaybını ise Premier Lig yaşayacak.

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü (COVID-19) salgını sebebiyle dünyanın çoğu ülkesinde spor faaliyetleri durdu. En çok izlenen spor olan futbolun da en büyük ligleri geçtiğimiz hafta kepenk kapattı. KPMG Football Benchmark ekibi, dünyanın en fazla izlenen beş büyük liginin (İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1) corona virüsü (COVID-19) salgını nedeniyle hesaplı kaybını araştırdı.

Maç günü, yayın ve ticari gelir elde edemeyecek olan beş büyük ligdeki kulüplerin kaybı 4 milyar Euro ’yu bulacak.

541 MAÇIN DURUMU BELİRSİZ

Dünyanın en büyük beş ligi ve UEFA organizasyonları kayıtlı bir tarihe dek maçları ertelese de liglerin adamakıllı iptali de gündemde… Şu belli başlı değin beş büyük ligde ve UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ’nde 541 karşılaşmanın durumu belirsizliğini koruyor.

Bu ligler arasında en büyük kazanç kaybını ise İngiltere Premier Lig yaşayacak. Dünyanın en fazla izlenen liginin tahmini gelir kaybının 1 milyar 150 milyon Euro ile 1 milyar 250 milyon Euro aralarında olması bekleniyor.

La Liga ’da 800-950 milyon Euro, Bundesliga ’da 650-750 milyon Euro, Serie A ’da 550-650 milyon Euro, Ligue 1 de ise 300-400 milyon Euro aralarında bir kaybın olacağı tahmin ediliyor.

KULÜPLERİN SALGINLARA KARŞI SİGORTASI VAR MI?

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Dünya ekonomisi corona virüsü salgını nedeniyle çıkmaza girmiş durumda. Bu salgın futbolu da ciddi bir şekilde etkiledi. Liglerin iptali nedeniyle spor kulüpleri büyük kazanç kayıpları yaşayacak. Kulüpleri gelir kayıpları sebebiyle idareli olarak sıkıntılı bir işlem bekliyor. Oyuncu maaşları, ticari anlaşmaları gibi birçok ödemeleri var. Tabii kulüplerin salgınlar konusunda sigortası olup olmadığı da siklet kazanıyor. Dünyadaki çoğu oyuncunun sözleşmesi 30 Haziran ’da sona erecek. Bu konuda nasıl bir yol izlenecek. Bunların hepsi futbol dünyasının önümüzdeki günlerde en büyük sorunları olacak.”

İLGİLİ HABER Eski Fenerbahçeli Lazar Markovic bir notla kalpleri fethetti! Eski Fenerbahçeli Lazar Markovic bir notla kalpleri fethetti!

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı