Süper Lig

Beşiktaş için flaş yorumlama! ‘Giderler arttı lale devi bitti ’

Spor ekonomisti Gökhan Tiryaki, SÖZCÜ gazetesine Beşiktaş’ın parasal durumu ve geleceği ile ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu.

Hesaplı krizin vurduğu kulüplerin başında Beşiktaş geliyor. Siyah-beyazlılar, 9 aylık dilimde 246 milyon TL hasar açıkladı. Çözüm yolu aranırken camiada da endişe hâkim. SÖZCÜ, Beşiktaş’ın geldiği noktayı, ‘Finans Kartalları’ oluşumunun önemli ismi, spor ekonomisti Gökhan Tiryaki ile konuştu. Tiryaki, bütün kulüplerin röntgenini çekti…

Beşiktaş’ın mevcut borcu tamamlama imkânı var mı?

Başkan Çebi’nin devraldığı Beşiktaş’ın özeti şu: 3 milyar TL borç, temlikler 5.5 milyarı aşmış, yıllık gelirler 550 milyon TL’ye gerilemiş ve takvim zararı ise 400 milyon… Fikret Orman devraldığında yıllık gelirinin 2.5 katı borcu olan kulübü devrederken oran 5 kata çıkmış. Mevcut şartlarda Beşiktaş, nefes alamaz duruma geldi. Niyet, borcu bitirmek değil sürdürülebilir bir inşa kurmak olmalı. Bu seviye de takvim gelirin üçte ikisi kadardır.

TBB yapılandırma anlaşması yarar mı getirdi hasar mı?

Orman, imzalanmaması gereken bir ‘yapılandırma’ yok ‘borç tasfiyesi’ sözleşmesine imza attı. Geçen sene bu zamanlar, Beşiktaş finansal krizdeydi; borçlanma maliyeti yüzde 30’u aşmıştı. O gün acele olan ödemeler için 250 milyon peşin para kredi kullanıldı. Orman gelecek yönetimlerin elini kolunu bağlamakla kalmıyor bugün Beşiktaş’ın nefes almasını dahi engelliyor.

5. YIL 700 MİLYON TL

Uzlaşma şartları?

Beşiktaş, bankalarla 1.45 milyar TL’lik sözleşme imzaladı. 1.2 milyar parasal borç yapılandırıldı, mevcut borçlar için 250 milyon TL de ilave kredi kullanıldı. İlk 2 yıl sadece faiz ödemeli, son sene 700 milyon TL’ye yakın balon ödemesi olan 5 takvim vadeli yapısına ve enflasyonun oranına ek yüzde 5 marjlı faiz oranına sahip oldu. Enflasyonla birlikte faizin yüzde 21 olması kabul edilemez. Temerrüt durumu olursa da faizin yüzde 50 artacağı söyleniyor. Kulüplerin nasıl bir faiz oranıyla karşılaşacağını varın siz düşünün. 4.78 milyar TL’si yayın gelirlerinde elde etmek üzere 5.5 milyar TL gelirler temlik edilirken yüzde 7.5 da hisselerde rehin laf konusu.

Derneğin borcu da artıyor.

Doğru… Son 4 yılda 20 kat artarak 872 milyon TL’ye ulaşan ve katlanarak derneğin borcunun arttırıldığı bir koşul… Sadece 9 ayda 372 milyon TL arttı ve bu meblağ için 87 milyon TL faiz de hesaplanarak faturalandırıldı.

ÇÖZÜM VAR

Futbol A.Ş. tanıdık olmayan sermayeye satılabilir mi?

Kulüp tüzüğüne yerinde olmamakla birlikte büyük kulüplerin satışına camiaları ikna etmek güç. Şu lahza borsada operasyon görebilen şirketin yalnızca yüzde 51’i Beşiktaş’a ait; bu hisselerin de yüzde 7.5’i bankalara rehin verildi. Piyasa değeri 4 ayda 845 milyondan 500 milyon TL’nin altına düştü. Teorik olarak camia ikna edilip anayasa değiştirilse, satış söz konusu olabilir. Fakat kulübün ya da A.Ş’nin satışından önce öteki çözümlere odaklanılmalı.

2 sene önce tarihi gelir varken neden bu duruma gelindi?

Kötü idare! Beşiktaş, 2016 yaz aktarma döneminden beri idare becerisi anlamında kötüye gidiyor. 2 sene defalarca gelen şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi gelirleri, ‘Come to Beşiktaş’ gibi akımlar, kadro değerinde rakiplerin geçilmesi. Bir ‘Lale Devri’ne dönerek gelirlerin kesintisiz geleceği varsayıldı ve mali disiplinden kopuldu. Beşiktaş iki sezon önce 906 milyon TL, o zamanki döviz kuruyla 200 milyon Euro’nun üstünde gelir elde etti. Bu gelirin 550 milyon TL’ye (75-80 milyon Euro) gerilediğini görüyoruz. Gelirler azalıyorken giderleri yoklama edememek ve mevcut borcun maliyetlerinin artması, Lale Devri’ni sona erdirdi.

Takviye kampanyası ne dek çare olur?

Baskı dönemde yükümlülük alanlara, camia dinamiklerinin uyandırılması adına destek edilmeli. Maddesel destekten öte camianın bir araya gelmesine yarayacaktır. Fenerbahçe, 150 milyon TL değin yardım sağlamıştı. Beşiktaş’ın beklentisi 100- 120 milyon TL civarında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı