Spor Haberleri

Bakan Kasapoğlu ’dan federasyon ve kulüplere corona virüsü uyarıları

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon başkanları ile yaptığı video konferansta, liglerin geleceğinden sporcu sağlığı ile ilgili alınması gereken tedbirlere, kulüplerin bu süreçte yaşayacağı mali sorunlardan, halk sağlığına kadar çoğu konuda uyarı ve önerilerde bulundu. Kasapoğlu, yerel liglerimizin bu sezon ve gelecek sezon takvimlerinin, UEFA, FIFA, FIBA, FIVB ya da Euroleague gibi organizasyonlar ile koordineli şekilde yapılması gerektiğini ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Başkanı Bilal Eyüboğlu, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil ve Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan ile video konferans aracılığı ile toplantı düzenledi.

Toplantıda, liglerin geleceği, sporcu sağlığı ile ilgili alınması gereken tedbirler, kulüplerin bu süreçte yaşayacağı mali sorunlar ve insanlar sağlığı konuları ele alındı.

Bütün liglerde ve yaş gruplarında uğraş eden sporcu, teknik adam, antrenör, hakem ve spor hizmet elemanlarının corona virüsü raporunun çıkarılıp çıkarılmadığını soran ve kulüplerin bu konuda federasyonlara rapor vermesini isteyen Bakan Kasapoğlu, federasyon başkanlarına, “Sporcu veya kulüplerin corona virüsü ile ilgili talepleri nelerdir, ne gibi desteklere ihtiyaçları var? Evde antrenman yapan sporcuların takibi nasıl yapılıyor? Kulüplerin bu konuda yaptıkları çalışmalarının raporu var mı?” sorularını yöneltti.

İLGİLİ HABER Işıl Reçber, Rüştü Reçber`in sağlık durumu hakkında bilgi geçti: `Bir saniye göremiyorum ama...` Işıl Reçber, Rüştü Reçber`in sıhhat hakkında veri geçti: `Bir saniye göremiyorum ama…`

Bakan Kasapoğlu, evde kondisyon antrenmanı yapan sporcuların içten yönlendirilmesi ile ilgili bu hizmeti veremeyen kulüpler varsa veya federasyonlar hala bu hizmeti veremiyorsa, bakanlık tarafından böyle bir interaktif platform oluşturulabileceğini ifade etti. Bakan Kasapoğlu, corona virüsü ile ilgili Afiyet Bakanlığı’nın bilgilendirmelerinin, kulüpler tarafından iletişim kanalları kullanılarak iletilmesini isterken, bu konuda federasyonlardan kulüpleri uyarmaları gerektiğine dikkat çekti.

‘Yöneticilerin daha itinalı olması gerekli ’

65 yaş üstü eski sporcu, hakem, antrenör ve diğer spor hizmet elemanlarının yalıtım döneminde ihtiyaçları ile ilgili federasyonlar bünyesinde bir inşa oluşturulmasını da isteyen Bakan Kasapoğlu, bu konuda bakanlık olarak yardım olabileceklerini kaydederken, “Böyle bir yapı oluşturulmadıysa bize bütün ihtiyaç sahiplerini bildirin, hemen devreye girelim” ifadelerine yer verdi. Spor camiasında son yaşananlara bakınca sporculardan fazla kulüp yöneticilerinin corona virüsü ile ilgili bireysel önlem alınmadığının görüldüğünü dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Maalesef bu konuda yöneticilerin daha dikkatli olması, çevresindekileri ve sporcuları riske atmamaları için bilgilendirmeler yapılmalı” diye konuştu. İLGİLİ HABER FIFA dev desteği tartışıyor! 2.7 milyar dolarlık fon... FIFA dev desteği tartışıyor! 2.7 milyar dolarlık fon…

‘Lig takvimleri uluslararası organizasyonlar ile koordineli şekilde yapılmalı ’

Bakan Kasapoğlu, 2021 yılı yaz aylarında müthiş bir spor takvimi yaşanacağına göze çarpan etti. Futbolda Avrupa Futbol Şampiyonası, basketbolda olimpiyat elemeleri, sonra da Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın yapılacağını hatırlatan Bakan Kasapoğlu, A Ulusal Ekip hocalarımızın milli takımlarımızın hedefleri doğrultusunda teknik olarak liglerin ne vakit başlayıp, bitmesi gerektiği ile ilgili görüşlerini gündeme getirdi. Kasapoğlu, lokal liglerimizin bu sezon ve gelecek sezon takvimlerinin, UEFA, FIFA, FIBA, FIVB veya Euroleague gibi organizasyonlar ile koordineli şekilde yapılması gerektiğini açıklama ederek, bu süreçte çatı konfederasyon ve organizasyonların alternatifli takvimleri ve stratejilerinin neler olduğunu sordu.

Bakan Kasapoğlu, “En son Euroleague örneğinde gördük, organizasyonlar, kâr amacını önceliklendirdikleri için, sporcu sağlığı konusunda bizim değin hassas olamayabiliyor. Mesela corona virüsü İtalya’yı, İspanya’yı, Fransa’yı sarmışken bile maçları son ana değin oynattılar. Ne kulüplerimizden ne de federasyonumuzdan Euroleague yönetimine ligin tatili ya da seyircisiz oynanması gerektiğine dair bir devlete ait istek de iletilmedi” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, voleybol veya futbolda da aynı durumun söz konusu olduğunu belirterek, “O yüzden bu çatı federasyonları, organizasyonlar ile koordineli olalım ama her kararlarını sorgulayıp önce kendi sporcumuzun sağlığını düşünerek karşılıklı karar verelim” dedi.

İLGİLİ HABER Beşiktaş`tan kampanyaya destek Beşiktaş`tan kampanyaya destek

‘Herkes ayağını yorganına tarafından uzatacak ’

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin umulan finansal sorunlarına üstelik corona virüsü salgınının bugün ürettiği sorunlar göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Kasapoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Kısa, orta ve uzun vadeli stratejimiz olmalı oysa hem mevcut parasal sorunları keza de salgın sonrası sıkıntıları bertaraf edebilelim. Bu hepimizin sorumluluğudur. Kaynaklarımızı fazla özenli ve de tutumlu kullanmalıyız. Transfer, maaş, bonservis bedellerini çok aşağıya sürüklemek gibi hamleler ilk olarak edinmek üzere sınırsız olmayan kaynaklarımızı verimli kullanmak adına ne gerekiyorsa yapılmalı. Bu dönem sporda da bundan böyle savurganlığın, üretmeden tüketmenin, ihracat yerine ithalatın önceliklendirileceği bir dönem yok. Cümbür Cemaat ayağını yorganına tarafından uzatacak.”

İLGİLİ HABER Abdülkadir Ömür ile Uğurcan Çakır`dan bağış Abdülkadir Ömür ile Uğurcan Çakır`dan bağış

‘Önümüzdeki sürece iyi hazırlanmalı ’

Bakan Kasapoğlu, finansal fair-play serbest bırakılması, UEFA’nın kulüplere maddi desteklerinin dışsal faktörler olduğunu dile getirerek, “Bunları değerlendirelim muhakkak ama biz içerde artık israfa haz göstermeyeceğiz. Bu çerçevede bütün kulüpler bir planlama ve stratejide uzlaşıp, süre kaybetmeden önümüzdeki sürece iyi hazırlanmalı” diye konuştu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı