Süper Lig

Arda Turan: Bittiğim falan değil, 2 ay idman yapsam…

Arda Turan katıldığı televizyon programında ”Bu ayaklar bende, bu oyun zekası hala bende. Çıkıp 2 ay iyi idman yaptıktan daha sonra daha iyisini de oynayabilirim” ifadelerini kullandı.

Süper Lig ’de son olarak Medipol Başakşehir forması giyen Arda Turan, Habertürk TV ’de çok özel açıklamalarda bulundu. Karantina günleri, Fatih Terim, kariyeri ve gelecek planlarına dair manâlı ifadeler kullanan tecrübeli futbolcunun öne çıkan sözleri şöyle:

– Karantina günlerin nasıl geçiyor?

“Karantina günlerimde ev işlerine takviye etmeye başladım ufak minik. İlk başlarda öyle değildi fakat. Hamza natürel sabahları erken kalkıyor. Birazcık o yüzden uyku saatlerim değişti. Evde egzersizler yapmaya çalışıyorum. Kilo durumu fazla etkiliyor. Bizim metabolizmamız birazcık çabuk çalıştığı için buna asistan olacak şeyler yapıyorum. Puzzle yapmaya başladık. Yakınlarımıza da evde kal tavsiyesinde bulunuyoruz sıkça.”

– Fatih Terim ’le hastalık sürecinde görüştün mü?

“Hocamla hep mülâkat durumum oldu. Birkaç kez telefonda konuştuk, birkaç defa de mesajlaştık. Güçlü bir adam, enerjik bir karakter olduğunu zaten biliyoruz. Bu virüsü kendisine yakışacak şekilde yendi. İnsanlara örnek olacak davranışlarından bir tanesini daha yaptı. O yüzden, keza eşim ayrıca ben bu olaya fazla üzülmüştük. Hocamın bir lahza önce sağlığına kavuşması bizim için fazla önemliydi. Hoca tekrar herkese çok güzel şekilde misal oldu.”

– Futbolcuların maaşlarında indirime gitmesi konusunda neler düşünüyorsun?

“Yüzde yüz oysa, futbolcular bu durumlarda açlıktan ölmezler. Lakin futbolcularında bizim bilmediğimiz, geniş aileleri, bakmak zorunda olduğu kişiler de olabilir. Şöyle bir şey olabilir; konuşulup uygun yollar bulunabilir. Ben bu konularda, hayatları baştan başa çalışmış her meslekten kişinin konuşarak doğruyu bulacağına inanıyorum. Yani bunu doğrusu şöyle düşünüyorum; gazetelere yansıyan şekli hem oyunculara keza kulüplere adaletsizlik. Apaçık sıkıntılı bir koşul varsa herkes taşın altına elini sokacaktır. Buna inanıyorum. Ben futbolun içerisinde önceliği maddiyat olarak belirleyen fazla az insan tanıdım.

‘ONLARA DA KULÜPLERE DE HAKSIZLIK YAPMAYALIM ’

Dediğim gibi irtibat halinde olurlarsa kulüplerle oyuncular birbirlerine asistan olacaklardır. Bu durumlarda görüşmeleri bilmediğimiz için iki tarafa da haksızlık etmeyelim. Durumlar tedirgin, cümbür cemaat birbirine muavin olarak bunu aşacaktır. Benim konuştuğum futbolcu arkadaşlarım da bu noktada kuşkusuz negatif değiller. İletişime açıklar. Bunlar ülkeye hizmet etmiş halk müziği. O yüzden bu konuda açık yüreklilikle gerekeni yapacaklardır. Onların ihtiyaçlarını biliyorum. Buradaki en kayda değer şey iletişim. Bu arkadaşlarımız aylarca para lamadan da sahaya çıkmış arkadaşlarımız. O nedenle onlara da kulüplere adaletsizlik yapmayalım. En iyi şekilde orta yolu bulacaktır iki taraf da.

– A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Arda Turan kendi kendine bitmedi. Biz her zaman beraber dünya markası olan Arda Turan ’ı bitirdik tükettik” demişti. Hataların ve kariyerin ile ilgili neler düşünüyorsun?

“O dönemde mutlaka benim hatalarım var. Fakat ben defalarca samimi olarak ve iyi niyetle hatalar yaptım. Daha önce Şenol hocanın sözleri ile ilgili şöyle bir açıklama yapmıştım: Şenol hoca benimle ilgili çok güzel şeyler anlatmak istiyor. Bana yardım çıkmak istiyor. Natürel ama burada bizim algımız sadece birkaç kelimeye bakıyor. Açıkçası bittiğim falan yok. Neden biteyim? Sadece 3-4 yıl kronik sakatlıklarım vardı ve sezon başı kampı geçiremedim. Barcelona ’da 6 ay oynamadım ve birincil sezondan sonradan bu oynamama olayı beni fazla rahatsız etti. Çünkü aralıksız oynamaya alışmış ve ritim bularak seyirciyle oynayan bir oyuncu olduğum için bunu kaybedince bazı sıkıntılar yaşadım. İhtiyacım olan şey de sağlıklı bir sezon başı ve inandığım bir taraftar desteğiydi. Onun dışında ben neden biteyim. Bu ayaklar bende, bu oyun zekası hala bende. Çıkıp 2 ay iyi idman yaptıktan sonradan, en iyisini, gösterdiklerimin daha iyisini oynayabilirim bu deneyim ve bu olgunlukla.”

“PİŞMANLIĞIM DEĞIL”

“Ama ben de hatalar yaptım kabul ediyorum. Mesela bu kadar açılmayabilirdim. Ben ahali görsünler, örnek alsınlar diye açıldım. Ama hayatta bazen düşündüğünüz gibi olayların yansıması olmayabiliyor. Pişman mıyım? Hatalarımı kabul ediyorum ama pişmanlığım yok. Şundan nedeniyle; Allah ’ın bana verdiği bu akılla bu yaşadıklarımı düş edemezdim. Fazla mutluyum. Oğluma, eşime, etrafımdakilere doğru bakılırsa en hoş örnekleri bıraktığımı düşünüyorum. Ama dediğim gibi hala içimde koskocoman bir futbol enerjisi var, hala alıştırma azmi var. Mücadele etmeyi çok özledim. Bunları da en kısa zamanda yapacağım.”

– Futbolu vazgeçme konusu ve Galatasaray…

“Futbolculuk kariyerimi katiyen ve katiyen noktalamayı düşünmüyorum. Belirli kararım bu. 2. çocuğum olacak ve ailemle kariyer planlamamızı bu yönde yapacağız. Galatasaray ’la ilgili fikrimi zaten cümbür cemaat biliyor; çağrılırsam içinden gelerek giderim, çağrılmazsam da ben zaten Galatasaray taraftarıyım. Fakat futbol oynamayan ardına kadar devam edeceğim.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı