Spor Haberleri

Anne sözü dinledi, atletizmde tarih yazdı

Annesinin teşvikiyle başladığı spor hayatında, tekerlekli sandalye atletizminde Paralimpik Oyunları’na üst üste 2 kez katılan ilk Türk bayan sporcu olan 27 yaşındaki Hamide Doğangün, “10 Türkiye şampiyonluğum var. Bir dünya ikinciliği, 2 dünya üçüncülüğü elde ettim. 5 defa tekrar tekrar Avrupa şampiyonu oldum. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılmaya adalet kazandım. Tokyo’da bayrağımızı dalgalandırıp, başarımı madalyayla taçlandıracağım” dedi.

İstanbul ’da yaşayan Hamide Doğangün, 2002 yılında 9 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonrası omurilik felci oldu. Hastanede 2 sene süren çare sonrası tekerlekli sandalye ile hayatına devam eden Doğangün, taburcu olduğunda ilk gittiği yer okulu oldu. Kendine eşlik eden anne, baba ve doktorlarıyla okula gittiğinde arkadaşlarının onu ilk kere tekerlekli sandalyede görmesinden dolayı yaşadığı üzüntü hayatında dönüm noktası olan Hamide Doğangün, sporla hayata tutundu. Annesi Dilber Kurt ’un sürekli evde kalması yerine sosyal hayata katılmasını istediği Doğangün, ilk olarak basketbola başladı. Hamide Doğangün, 2 yıl basketbol oynadıktan sonra annesinin ısrarıyla atletizm branşına yöneldi.

İLK ŞAMPİYONADA ALTIN MADALYA

Doktorları ve ailesinin desteğiyle kullanmayı öğrendiği tekerlekli sandalyeyle kısa sürede atletizmde başarılı olan Hamide Doğangün, 2008 yılında birincil katıldığı Türkiye Şampiyonası ’nda altın madalya kazandı. Annesinin izlediği şampiyonada madalyaya ulaştığı ve milli takıma seçildiği için kendisiyle gurur duyduğunu anlatan Doğangün, “Kaza nedeniyle okuluma ara vermiştim. Doktorlarım beni okuluma götürmüştü. O lahza çok duygulanmıştım. Arkadaşlarım beni sağlam biliyordu ve ben tekerlekli sandalye ile dönmüştüm. Tekerlekli sandalyeyi kullanmakta zorlandım. Annem muavin oldu. İki yıl kadar basketbol oynadım. Annem benim aralıksız evde oturmamı istemiyordu. Bir şeylerle uğraşmamı istedi. Onun çabasıyla atletizm branşına başladım. 2008 yılında ilk Türkiye Şampiyonası ’na katıldım. Şampiyon oldum, milli takıma seçildim. Fazla heyecanlıydım. Annem beni izliyordu ve fazla duygulanmıştı. Atletizme başlangıç sebebim annemdi. Annemin desteğiyle buralara geldim” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ’DE PARALİMPİK ATLETİZM BİLİNMİYOR ’

Engelli bir kişi olarak yaptığı spordaki başarılarıyla hayatının değiştiğini vurgulayan Hamide Doğangün, Türkiye ’de paralimpik atletizmin fazla bilinmemesinden yakınarak, “2009 yılında Akdeniz Oyunları ilk yurt dışı turnuvam olmuştu. Dördüncülük elde ettim. Yurt dışarıda paralimpik atletizm çok biliniyor fakat Türkiye ’de bilinmediğini düşünüyorum. Şu an bile tekerlekli sandalyemin nasıl gittiğini soruyorlar. ‘Motor mu var, nasıl yön veriyorsun? ’ diye soruyorlar. Kendi gücümle olduğunu anlatıyorum” dedi.

‘TOKYA ’DA BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRACAĞIM ’

Tokyo Paralimpik Oyunları için Antalya ’da antrenörü Ömer Cantay yönetiminde kamp çalışmalarını sürdüren Hamide Doğangün, hedeflerini şu sözlerle anlattı:

“10 Türkiye şampiyonluğum var. Bir dünya ikinciliği, 2 dünya üçüncülüğü elde ettim. 5 kere üst üste Avrupa şampiyonu oldum. 2016 Rio Paralimpik Oyunları ’na katılan ilk bayan Türk sporcuyum. Finalde koştum ve 4 ’üncü oldum. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları ’na katılmaya hak kazandım. Tokyo ’da bayrağımızı dalgalandırıp, başarımı madalyayla taçlandıracağım.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı