Spor Haberleri

Euro 2020 için 3 olasılık var

Euro 2020’yi bekleyen ihtimaller neler?

Hüseyin Özkök

Euro 2016’yı Fransa’ya kaybeden Türkiye, Euro 2020’ye namzet olmuştu. O dönem (2003) UEFA Başkanı olan Michel Platini de 2020 için Türkiye’ye yeşil ışık yakmıştı. Çünkü 2016’da kendi ülkesinin seçilmesi için uğraşan Platini, gönlümüzü elde etmek istiyordu. Diğer namzet ülke olmaması ve UEFA Başkanının desteği 2020’yi az kalsın avcumuzun içine bırakacaktı. Oysa bir sorun vardı. Türkiye bununla birlikte 2020 Olimpiyat Oyunları’na da talipti. Nitekim Platini Türkiye’ye “her iki büyük organizasyona namzet olamazsınız eğer olimpiyat adaylığından vazgeçmezseniz 2020’yi alamazsınız” diyordu. Türkiye olimpiyat sevdasından vazgeçmedi ve avcunun içindeki Euro 2020 böylece uçtu gitti.

Bunun üstüne Platini diğer aday olmaması nedeniyle yeni bir akıl ortaya attı. 2020’de Avrupa Şampiyonası’nın 60. Yılı olacaktı ve bu yıldönümü sebebiyle Avrupa’da çoğu ülkeyi içine bölge bir turnuva hazırlamak istediğini açıkladı. Sonunda turnuvanın 13 ülkede yapılması kararı açıklandı. Belçika’nın daha sonra çekilmesi sebebiyle ülke sayısı 12’ye indi. giderken Olimpiyat Oyunları da Tokyo’nun seçilmesi sebebiyle elimizden gitmişti.

İşte sahiden ülkemizde oynanması gereken fakat sonradan 12 Avrupa ülkesine yayılan Euro 2020 turnuvası şimdilerde Koronavirüs tehdidi altında. Bunun en büyük nedeni de çok sayıda ülke arasında seyahat edecek büyük taraftar gruplarının virüsü nakliye ve başkalarına bulaştırma veya kendilerine bulaşma tehlikesinin büyük olması.

UEFA bu konuda şimdilik beklemeyi seçim ediyor. Çünkü turnuvanın yapılacağı 12 şehirden sadece üçünde hemen maçlar etkileniyor. Roma’da 3 Nisan’a dek bütün maçlar iptal edilirken Münih ve Bilbao’da seyircisiz maçlar oynanacak. Öteki dokuz şehirde ise az önce kayda değer önlemler alınacak bir şart ortaya çıkmadı. Ancak bir taraftan da farklı alanlara yönlendirilmiş planlar üzerinde incelemeler bütün hızıyla sürüyor.

UEFA’nın önünde durumun kritik hale gelmesi durumunda üç opsiyon var.

Turnuvanın ertelenip 2021’de yapılması:

Burada 2021’de Uluslar Ligi Final maçı ile 24 takımın katılacağı Dünya Kulüpler Şampiyonası turnuvasının olması en büyük problem.

Koronovirüs’ten etkilenen şehirlerin hakkının etkilenmeyen öteki şehirlere verilmesi:

Koronovirüs'ten etkilenen şehirlerin hakkının etkilenmeyen diğer şehirlere verilmesi:

Şu başlıca kadar turnuvanın oynanacağı 12 şehrin dokuzunda büyük bir sorunla karşılaşılmadı. Fakat kafalardaki soru maç sayısı arttırılan şehirlerin bu yükü kaldırıp kaldıramayacağının az önce bilinmemesi.

Turnuvanın bir takım maçlarının seyircisiz oynanması:

Turnuvanın bazı maçlarının seyircisiz oynanması:

Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi dev turnuvalar tekrar tekrar milyonlarca futbolseverin statlarda peşine düşüp takip ettiği ve büyük hasılatlar bıraktığı turnuvalar. UEFA da Euro 2020 için 2,1 Milyar Euro bir kazanç hedefi koymuştu. Seyircisiz maçlar UEFA’nın önemli bir bölümünü takımlara ödediği gelirlerinin önemli anlamda düşmesine niçin olacaktır. Bu olanak de hemen soru işareti yaratıyor.

 
UEFA gerçi birincil aşamada muhtemel olduğu değin bekleyip gelişmelere göre karar verme opsiyonunu göstermek amacında.

 

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı