Süper Lig

Ankaragücü futbolcularından ‘liglerin ertlenmesi’ yorumu

MKE Ankaragüçlü Korcan Çelikay ile Alihan Kubalas, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dahilinde evde geçirilen sürecin ardından sahalara dönüşün baskı olacağını ifade etti.

Sarı-lacivertli takımın tecrübeli kalecisi Korcan Çelikay ve futbolcusu AlihanKubalas, Kovid-19 salgını sebebiyle liglerin ertelenmesini ve yaşanan süreci AA muhabirine değerlendirdi.

Korcan Çelikay, koronavirüs nedeniyle hayatın dünyada ve Türkiye’de durma noktasına geldiğini açıklama ederek, “Ülkemizde mesleğimiz de bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Öncelikle kendi sorumluluklarımızı yapmamız gerektiğini düşünüyorum çünkü bireysel alınan önlemler çok önemli. Dolayısıyla fazla basit önlemlerle bu salgının önüne geçebiliriz ya da engelleyebiliriz.” dedi.

Alınan önlemlerle sokağa meydana çıkan artı insanın olmadığını belirterek ilk kez sıhhat çalışanları, güvenlik güçleri olmak üzere çalışmak mecburiyetinde olanlara teşekkür eden tecrübeli file bekçisi Korcan, şöyle devam etti:

“Futbol durdu, maçlar ertelendi fakat ne süre başlayacağıyla ilgili de herhangi bir tarih kesin yok. Şu an belirsiz bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte maddesel olarak kendimizi hazır tutmak fazla zorlama oluyor, mental anlamda birazcık daha güçlüyüz diyebilirim fakat somut anlamda konut şartlarında o zindeliği yakalamak şiddet oluyor. Haziran ayından önce maçların oynanamayacağı söylendi. Bu durumda koskoca iki ay bizim için natürel ama sağlık durumu açısından çok kayda değer. Esas manâlı olan bu salgının bir lahza önce durması, kayıplarımızın azalması. Sadece bizde yok dünya çapında ölüm eden binlerce insan var, insan kayıplarının durması gerekli.”

Ligin durumuyla ilgili bir belirginlik istediklerini belirten Korcan, “Evde nereye kadar hazırlanabiliriz bilmiyorum, ama bir an önce bir şeylerin emin olmasını, kendimizi, fiziğimizi, işimizi buna kadar sıralamak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

– Alihan: “Dünya yüz yılda bir böyle salgınla karşılaşmış”

Sarı-lacivertli futbolcu Alihan Kubalas ise “Ilk Önce kastetmek zorunda kalan herkesin Allah yardımcısı olsun. Türkiye’de bizim sektörümüz de dahil çoğu meslek alanı durmuş durumda. Biz bir şekilde kendimizi koruyabiliyoruz ama Korcan’ın da dediği gibi hedeflemek zorunda olanlar ve aktivitenin devam etmesi gereken meslekler var.” dedi.

Alihan, koronavirüs tedbirleri kapsamında yaşanan süreci “Devletimiz de bu konuda, söylendiği kadarını biliyoruz, erken tedbirler aldı. Tabii bu virüs küresel benzer zaman da ulusal da bir durum; her ulusun kendi sınırları içine çekilip, her bireyin kendi hanesine çekilip herkesin kendini koruması gerekiyor. Dünya yüz yılda bir böyle bir salgınla karşılaşmış yüz sene önce İspanyol gribi olmuş; bizim gördüğümüz dönemlerde de domuz gribiydi, kuş gribiydi gibi vakalar oldu. Sıhhat şakaya gelmeyen bir şey.” biçiminde değerlendirdi.

Alihan, evde kalırken çalışmalarını nasıl sürdürdüklerini şöyle anlattı:

“Evde yapabileceğiniz antrenman modeli, şekli kısıtlıdır; yalnızca kendinizi koruyabilecek kilo ve yağ oranınızı dengede tutacak bir antrenman yapabilirsiniz. bununla beraber beslenmenize uyarı edebilirsiniz ama biz bir yerde dayanıklılık sporu yaptığımız için koşmamız, sıçramamız, sprint atmamız gerekiyor. Lakin konut ortamında bunların hepsini gerçekleştiremiyoruz şimdi yalnızca kendimizi koruyucu egzersizler yapıyoruz. Lakin bunun da yeterliliği bir noktaya dek. Daha artı şeyler zorunlu, daha fazlasını belirlemek zorundasınız.”

Kondisyonlarını korumaları gerektiğini vurgulayan Alihan, “Oldu ancak liglerin başlangıç kararı alındı. Üç hafta öncesinden zaten takımlar toplanacaktır, belli antrenman periyodu takip edilecektir. Fiziksel anlamda her futbolcu dürüst antrenman metoduyla her yerde kendi fiziki kapasitelerine ulaşabilir. Burada en büyük problem zihinsel; bu işin ağırlığına adapte yapabilmek. Her Yerde o sert antrenmanları kaldırabilmek, bununla beraber 30-40 kişilik bir takım olduğumuz için futbolcusu, antrenörleri, afiyet çalışanı.. Hepimiz bir kalabalığın içerisine gireceğiz evvelden birisi yanımızda hapşırdığı zaman öksürdüğü vakit fazla kale almazdık, güler geçerdik fakat derhal yanımızda birisi öksürdüğü vakit hapşırdığı süre bu bizi zihinsel anlamda huzursuz edecek, korku yaratacak. İşin maddi boyutu basit, fakat zihinsel anlamda bu korkuyu atlatabilmek güç olacak.” biçiminde konuştu.

Kaleci Korcan Çelikay ise evdeki çalışmalara ilişkin “Evdeki antrenmanlar sahadaki gibi olmuyor. Bir Takım ekipmanlarla kardiyo ve zor anlamında yalnızca bir şeyler yapabiliyoruz. Alihan’ın da söylediği gibi şiddet ve performansın üstüne hazırlamak gerekiyor; sıçramalar, sprintler. Kaleci antrenmanı olağan antrenmanlardan çok bambaşka. Evde gelişmeye yönelik değil mevcut kuvvetimizi formumuzu korumaya karşın incelemeler yapabiliyoruz. Lakin bir yere kadar, ister istemez ceset sahadaki verimi alamıyor.” yorumunda bulundu.

Tecrübeli kaleci, futbolcuların evindeki çalışmalarının da teknik direktör Mustafa Reşit Akçay kontrolünde asistan antrenörlerin idaresiyle programlar halinde yapıldığını söyledi.

– Süper Lig’de sezonun kalan bölümü

Süper Lig’in kalan bölümüne ilişkin Alihan, “Süper Lig’e baktığınızda 4 takım şampiyonluğa oynuyor, 5-6 takım küme düşmemek için mücadele ediyor. Kalan 8 maç var, herkesin puan sıralamasındaki yeri bir anda değişebilir. TFF 1. Lig’de ise 1. basmakalıp 7. sıradaki takıma dek herkes şampiyonluk potasında, aynı şekilde 3-4 ekip küme düşmemek için çaba ediyor. İkinci Lig, 3. Lig’de buna aynı, burada fazla içten kararlar olmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Haziranın 10’unda liglerin başlaması kararı alınabilmesi için mayısın 10’undan itibaren takımların toplanıp antrenmanlarla form tutması gerektiğini anlatan Alihan, “Tabii bu süreçte Sağlık Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığının bir karar alınması gerekiyor. Kalabalıktan izole olmamız istenirken bu şekilde maçların oynanması kararı alınırsa biz fazlasıyla tehlike altına girmiş oluyoruz. Diyelim ki ‘temmuzda başlayacak’ dediler; haziranda toplandık, bu sefer de hava sıcaklıkları söz konusu. Afiyet Bakanlığının ve yetkililerin virüsün aylarca bitmeyeceğine dair görüşleri var. Dolayısıyla bu 8 maçlık periyodu nasıl bitirecekler, nasıl altından kalkacaklar gerçekte koskocoman soru işareti.” biçiminde görünüm belirtti.

Temmuzda ligler başladığında ise yeni sezonun ne zaman başlayacağı, aktarma çalışmaları gibi çoğu şeyin laf konusu olacağını kaydeden Alihan, “Fatih Mert Başkanımızı da bu konuda destekliyorum, madem bir şampiyon belirlenmesi gerekiyor, kayıt edilmesi isteniyor. Federasyon göre daha yerinde bir zamanda en azından bir dahaki senenin içerisinde bu seneyi tescil etmek adına bile olabilir; bir play-off sistemi yapılabilir. Lakin bu seneyi bırakın, bir dahaki seneye olağan tarihlerinde futbola başlayabilirsek, halimize şükredelim.” diye konuştu.

Küme düşecek takımların nasıl belirleneceğine karşın de Alihan, “Tabii oysa böyle bir ortamda hileli bir rekabet söz konusu olur, zaten federasyonun ‘ligleri İtalya’da Çabuk A’da olduğu gibi 20-21 takımla oynatalım’ şeklinde bir düşüncesi de vardı. Bu da böyle bir kaosun içerisinde federasyon için futbol için bir fırsat olabilir.” dedi.

Alihan, “Küme düşme gibi bir şart ortadan kaldırılır, 21 takımla lige dönülür. Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığının kararıyla daha temiz bir ortamda play-off yapılır, şampiyonluk belirlenir. Dolayısıyla 2019-2020 sezonu bu şekilde tamamlanır, diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

– Korcan: “Durum keza ülkemiz keza de dünya açısından belirsiz”

Kaleci Korcan, Türkiye futbolunun da dünya futboluna bağlı olduğunu belirterek, en baş merci olarak FIFA’nın karar verdiğini ve şampiyonluğun da küme düşmenin de bütün ülkeleri ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

MKE Ankaragüçlü kaleci, “Daha önce böyle bir yıkım böyle bir salgınla karşılaşılmadığı için kimse bütün olarak ne yapacağını bilmiyor. Dünya da ne yapacağını bilmiyor, herkes peyderpey gidiyor. Kimsenin bir öngörüsü değil.” dedi.

Süper Lig’de 5-6 takımın düşme hattında olduğunu ifade eden Korcan, “En son oynadığımız Çaykur Rizespor maçını deplasmanda seyircili bir şekilde oynadık. Sonraki hafta kendi evimizde seyircisiz oynadık. Bizim için maçlar bu dek önemliyken seyirci desteğini bile alamıyoruz. Bunu şunun için söylüyorum, şayet maçlar devam edecek, nasıl devam edecek? Seyircisiz devam edecek büyük bir ihtimalle çünkü en son alınan önlem buydu. Yani bu bile bize bir handikap, sonuçta bizim avantajımızı kaybedeceğimiz bir nokta. O yüzden koşul ayrıca ülkemiz keza de dünya açısından süresiz.” ifadelerini kullandı.

Korcan, “Bugün ülkemizde vaka sayıları artıyor fakat bir Amerika’ya baktığımızda ülkemizden fazla daha artı, Çin en başında yaşadı. İtalya’da ülkemizden fazla daha pozitif şu anda. Ülkeler bu durumu yaşarken futbol hakkında fazla dinç bir karar çıkacağını düşünmüyorum.” diye konuştu.

“Gönül ister ki bu salgın bir lahza önce bitsin.” diyen Korcan, “Bize bir vakit verildiğinde maçlar şu şekilde oynanacak diye, Ankaragücü adına biz en iyi şekilde hazırlanarak en iyi şekilde mücadelemizi veririz. Bunda hiç kimsenin ekip arkadaşlarımın da taraftarlarımızın da şüphesi olmasın lakin süreç bizim böylece dışımızda gelişiyor fakat biz de ne olacağını bilmiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Süper Lig’de takımların yüzde 70-80 düzeyinde tanıdık olmayan futbolcularla oynadığını açıklayan Korcan, koronavirüs salgınının başlamasından sonradan ailesi Türkiye’de olmayan tanıdık olmayan futbolcuların büyük tedirginlik yaşadıklarını, maçların oynanabilmesi için bu oyuncuların aileleri namına zihinlerinin kuytu olması gerektiğini vurguladı.

– Evde yemeği kim yapıyor?

Evde kaldıkları süreçte yemek yemek gerçekleştirmek konusunda Alihan, “Yemek Yemek yapma konusunda Korcan, iyi bir master şeftir; mükemmel yemek yapar, mutfağa hakimdir. Bırakın ekmek yapmayı bir yumurtadan bile 100 çeşit yemek yemek yapma kapasitesine sahiptir. Ben ise ailemle birlikte yaşıyorum annem bize dinç, zeytinyağlı güzel yemekler yapıyor, kilomuza uyarı ederek besleniyorum.” ifadelerini kullandı.

Korcan, “Yemeklerimi yapıyorum, kendime bakıyorum, formumu, kondisyonumu korumaya çalışıyorum.” dedi.

Korcan ve Alihan bu süreçte hedeflemek zorunda kalan vatandaşlara teşekkür ederek, bütün sıhhat çalışanlarına Allah’tan şiddet dileğinde bulundu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı