Süper Lig

Zekeriya Alp: “İki hakemin testi fazla”

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Yüksek Dağ, Milliyet’ten Cemal Ersen’e verdiği röportajda 2 hakemin koronavirüs testlerinin artı çıktığını açıkladı.

İşte Zekeriya Yüksek Dağ’in açıklamaları:

“Önce sağlık durumu diyoruz. MHK olarak on gün önce Türkiye’deki tüm hakemlere (8 bini aşkın) mesaj yolladık. Kurulumuzun alan sorumluları, İl hakem kurulları ve bölgesel hakem kurulları üzerinden hakemlerimizin hepsi ile irtibata geçtik. Zincirleme bir iletişim kurduk, çok hoş geri dönüşler aldık. Korona virüs ile ilgili sıkıntısı olup olmadıklarını sorduk. Çok şükür yalnızca iki hakemimizin fazla sonuçları dışında endişe edeceğimiz bir olayımız değil. Biri İzmir, diğeri Zonguldak’ta. Kendileriyle telefonda da konuştum, durumlarının iyiye gittiğini öğrendim. Hakemlere talimatımız var, virüsle ilgili herhangi bir gelişme yaşamış olursa, yan bulundukları kurallardaki yöneticilerini bilgilendirecek ve bize ulaşacak. Böyle bir süreçte onların yanına olduklarımızı bilmeleri gerek. Görevimiz yalnız olmadıklarını hissettirmemiz.”

İyi çalışıyorlar

“Çağatay Şahin’in başında bulunduğu bir ekibimiz var. Sağ olsunlar iyi çalışıyorlar. Karantina günlerinde antrenman yapmak, somut ve zihinsel olarak diri kalmak kolay yok. Hakemlere önerimiz topluluk olmayan ortamlarda, park, spor sahası ya da bahçede olabildiğince bedensel dirençlerini yapacakları çalışmalarla korumaları yönünde. Bu imkana sahip olmayanlara ise evde egzersizlerini yapmalarını nasihat ettik. Biliyoruz, güç günler geçiriyoruz. Ama yaşamın normal seyrine dönmesiyle birlikte önce moral olarak hazırlanmış kalmalıyız. Futbol Federasyonu’nda bile artık evden alıştırma dönemi başladı emniyet ve sıhhat açısından.”

Haziran başı diyorduk fakat…

“Merkez Hakem Kurulu olarak farklı alanlara yönlendirilmiş kentlerde yaşayan arkadaşlarımız var. Anında hergün düzenli olarak iletişimdeyiz. Mesela Oğuz Sarvan ve Ünsal Çimen ile internet üzerinden görüntülü tavır yapıp, planlarımızı, programımızı konuşuyoruz. Açıkçası beklemedeyiz. Değişkenlik ortamında önce sağlık durumu diyoruz birbirimize. giderken eğitimden de vazgeçmiyoruz natürel oysa. Oğuz hoca lüzum UEFA’dan gelen bilgileri lüzum kendi çalışmalarını, görsellerini üst düzey hakemlerimizle sürekli paylaşıyor. Bizim de gözümüz kulağımız UEFA’da. Rotamızı buna kadar vermek durumundayız. Haziran ayı başı diyorduk ama bu sürenin uzaması yüksek olanak. Şimdi ne klasmanları ne VAR’ı düşünecek durumdayız. Önceliklerimiz çok ayrı.”

Röportajlara müsade verdik

“Topluma mesaj olması namına bir takım üst seviye hakemlerimizin medyaya görüşme vermesinin kapısını açtık. Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Fırat Aydınus gibi arkadaşlarımızın sosyal içerikli söylemlerinin yardımsever olacağını düşündük. Maçlara, hatalara, pozisyonlara girmeden, bu amaçlı talep geldiği takdirde hakemlerimizin medyada yer almasına izin veriyoruz. Bu bir sorumluluktur çünkü.”

Stresli bir dönem geliyor

“Evet günlerdir hepimizin beynine kazındı. Elini yıka, evde kal, sosyal mesafeni koru. Cümbür Cemaat bu basit kurallara uyduğu takdirde sorunu en düşük hasarla atlatacağımızı düşünüyorum. Avrupa’ya baksanıza. İtalya’dan sonradan İspanya’da her gün yüzlerce insan yaşamını yitiriyor. Amerika kasıp kavruluyor. Önce kişi, daha sonra aile ve toplum olarak sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız.”

“İnanır mısınız bunca gündür evdeyim, oturup bir film izlemek gelmiyor içimden. Konsantre olamıyor, kendini veremiyor insan. Bir çok arkadaşım var, İstanbul’dan ayrılıp yazlıklarına gidiyor. Daha güvende olacaklarını düşünüyorlar. Fazla sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz, farkına varalım. Liglerimiz baştan başladığında stresli bir döneme gireceğiz. MHK olarak biz ve hakemlerimizin bıraktığı yerden hazırlanmış olarak devam etmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı