Spor Haberleri

“Yazık nereye geldik’ dedim!”

01Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, beIN Sports’a özel açıklamalarda bulundu. İşte Yalçın’ın sözleri…

“Beşiktaş’a başladığımda, orta 1’e falan gidiyordum. O zamandan bu zamana, 35 yıl falan geçti nasıl olursa olsun. İlk başladığımızda, abondane olduk biraz. Yıllarca oynadık, futbol hayatımız uzun zaman burada devam etti, burada başladı. Altyapıyı da sayarsak uzun yıllar geçti. Dönüp her tarafta antrenör olarak açmak, duygusal olarak açıklanması zorlama. ağır ağır alışıyoruz biz de. Yeni yeni nerede olduğumuzun farkına varıyoruz. Oyuncularda uyarlama sorunu oluyor ya, hocada da oluyor çağrıda bulunmak oysa”

02Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“EYVAH, NEREYE GELDİK’ DEDİM”

“İmza töreninde ben şok oldum, çok şaşırdım. Taraftarın o ilgisi, alakası, beni hem çok duygulandırdı, hem de sorumluluğumuzun ne kadar fazla olduğunu hissettirdi. Eyvah, nereye geldik, yandık, ne yapacağız dedim. Bu kadar sevgi karşılığında karşıya da bir şey vermemiz lazım. Bize farkındalık getirdi imza töreni. Geldiğiniz yer böyle bir yer, tavrınızı ona göre belirleyin açısından farklı oldu.”

03Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

MADDİ DURUM SÖZLERİ

“Dışarıdan baktığımızda basında yazılanları biliyoruz, maddi açıdan problemleri olduğunu biliyorduk ve oyunsal anlamda ciddi sıkıntılar olduğunu görüyorduk. Maddi durum çok iç açıcı durumda değil, ciddi sıkıntılarda yola devam etmeye çalışıyoruz ama büyük takımlarda olabilir bunlar. Şampiyon olduğumuz sene de madddi olarak sorun yaşadık, oyuncular ödemeleri geç alıyorlar ama alıyorlar. 2-3 ay geçse de, alıyorlar. Başkan da söz verdi, sezon sonunda kimsenin alacağı kalmayacak, ödeyeceğiz dedi. Oyuncuların maddi olarak bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Oyuncularım daha fazla işin içine girmeye başladılar oyun anlamında da”

04Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“MALATYA’DA BAŞARILI OLAMADIM”

“Beni de Malatya’dan gönderdiler, ben de orada başarılı olamadım. Herkes bir yerlerde sorun yaşayabilir, bu hocanın iyi, kötü olduğunu göstermez. Hedeflerin ne olduğu önemli. Büyük takımlardaki hedefler zor hedefler. Anadolu öyle değil, hedef Türkiye Kupası’nı almak. Burada hedefler maksimumda, ona göre hazırlanmak, bir oyun belirlemek lazım. Biz Beşiktaş’ın oynayacağı oyunu oymatmaya çalışıyoruz. Hangi kadro olursa olsun, Beşiktaş bir oyunu oynayacak. Sistemimize uygun oyuncular almaya çalışacağız, sisteme uygun oyuncular devam edecek. Sisteme uymuyorsa, gidecek, oynamayacak”

 

05Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“BÜYÜK TAKIM, İKİ 6 NUMARA İLE OYNAMAZ!”

“4-5 haftada çok yukarı çıkan performanslar var. Elneny, bizden önce klasik 6 numara gibi oynuyordu, biz ona daha farklı bir sorumluluk veriyoruz, sürekli öne, daha hızlı oynamasını istiyoruz. Ceza alanı içine girmesini istiyoruz. Burak’ın golünün asistini yaptı. Büyük takımlarda statik bir oyun olmaz. İki bekleyen 6 numara ile büyük takım oynayamaz, iki hücuma katkı yapmayan 6 numara ile kaleye gidemezsin. Büyük takımda, kaleci haricindeki 10 oyuncunun da skora katkı yapması lazım.Bana sahada iş yapmıyorsa, ben ne yapayım yetenekli oyuncuyu? Yetenekli oyuncu, sahada”

06Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Rize deplasmanı, Alanya, zor maçlara gittik. İçeride Gaziantep maçı vardı, orada da kilidi açmakta zorlandık ama kazansak da, kaybetsek de, biz bu oyunu oynayacağız. Camianın istediği, taraftarın hoşuna giden, taraftarın sahanın içine girdiği bir oyun olacak. Rutin bir oyun oynarsak, tribünde taraftar da uyuyor. Biz taraftarımızın zevk aldığı, tribüne geldiği, maçımız ne zaman diye düşündüğü bir oyun oynatmaya çalışıyoruz. Oyuncuların performansını yükseltmek zorundayız, rutin oyuncu grubu iş yapmaz büyük takımda. Ben taraftarı tribüne çekemiyorsam, işimi iyi yapmıyorum derim”

07Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“MAÇIMA 40 BİN KİŞİ GELİYORSA BİR ŞEY GÖRÜYOR DA GELİYOR”

“Benim maçıma 40 bin kişi geliyorsa, demek ki bir şey görüyor da geliyor. Tüm gün otursan, evde 20 tane maç izlersin. Adam niye gelsin de zamanını heba etsin. Belki evde Real Madrid – Barcelona’yı, Milan – Lazio’yu seyredecek. Taraftarı mutlu etmek için bir şey sunmaya çalışıyoruz”

08Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“ÖNÜMÜZDEKİ SENE İŞİMİZ ÇOK ZOR”

“Önümüzdeki sene yeni yapılanma olarak işimiz çok zor. 2-3 sene önce 90-100 milyon euroluk bir takım varken, şimdi 30 milyonluk olmak zorunda. Şu anda 52 milyon civarında. Düşüreceğiz, nasıl düşüreceğiz? Bazı şeyleri mecburen yapmak zorundayız. Nasıl yapacağız, henüz onu konuşmadık ama bu tablo önümüze gelecek. Yeni yapılanma bizi çok zorlayacak, yönetimi de zorlayacak. Bunun yanında taraftarın istediği kadroyu kurmak, şampiyonluğa oynayacak bir kadro kurmak zorundayız. Aynı zamanda bütçeyi de tutmak zorunda. Nasıl yapacağız, yönetimle konuşacağız ve geniş toplantıda bakacağız”

09Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“BU SEZON İLK 4’ÜN İÇİNDE BİTİRİRİZ GİBİ…”

“Bu sezon büyük aksilik olmazsa, ilk 4’ün içinde bitiririz diye düşünüyorum ama şampiyonluk biraz zor bir hedef gibi görünüyor. Trabzon var, Galatasaray var, Sivas var. Galatasaray geçen sene arayı kapattı ama önünde bir takım vardı, bizim önümüzde 4 takım var. Her maçı kazanmak için oynayacağız. Kazanabiliriz de, kaybedebiliriz de, ne kadar yukarıda bitirebilirsek, o kadar iyi”

10Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Ben 45’te çok oyuncu değiştirmem. Antrenörlük hayatımda 1 kere 20. dakikada değiştirmişimdir. Oyunda ciddi bir problem olması lazım. Gaziantep maçında 45’te çıkarmak zorunda kaldım ama Ljajic bizi çok zorladı. Geçişleri onun üzerinden yapmamız lazım ama top almıyor, kaçak oynuyor. Saklanıyorsun ve kaçak oynuyorsun diye kendine de söyledim. Öyle olunca kenarları kullanıp, uzun oynamak zorunda kalıyoruz. Adem’i kullanamazsak, eksik kalırız. Oyun bizim açımızdan duruyor. İlk yarıda relax bir oyun vardı. Boateng’i sokunca, oyun bir anda farklılaştı. 4 tane sayılmayan gol var, 3 tane de gol attık 2. yarıda. Adem biraz geride kaldı, sonra hastalık geçirdi, geçen hafta başladı antrenmanlara. Bizim istediğimiz seviyeye gelirse kullanabiliriz”

11Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“4 kenar oyuncusu 100 maçta 10 gol atıp, 10 asist yaparsa, hedefi çok yükseğe koyamazsın. Çağırdım ve kendileriyle de konuştum. Biz daha çok kaleye gidenini istiyoruz, Avrupa da onu istiyor. Bazı oyuncularımıza finali yapamıyor diyoruz, adam finali yapsa zaten Barcelona’da oynuyor”

 

12Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Ben oyuncularımı bir sinema oyuncusu, tiyatro oyuncusu gibi görüyorum, bunların hepsi aktör. İzleyelim ve eğlenelim. Eğlence olarak görelim bunu. Kavga, gürültü, fanatiklik… Türk futbolu gelişmiyor deniyor, bu ekonomik yapıda nasıl gelişecek? Adam 1 milyar euroluk takımla çıkıyor Avrupa’da, senin durumun belli. Neden böyle oluyor, onu araştıracaklar, o benim işim değil. Avrupa’dan 20-30 milyon euro verip oyuncu mu alıyoruz? Almıyoruz, neden durumumuz böyle? Binlerce taraftar sosyal medyadan çağrı yaparken, benim buraya gelmeme lüksüm zaten olamaz, burada maddi bir şeyler konuşma lüksüm olamaz. Olmadı da zaten, hiçbir şey de istemedim. Bütçe 100-150 olduğu zaman da biz göreve gelmiyoruz zaten, zor zamanda geliyoruz. Bizim için de iyi, zor zamanda bir şey yaparsak, bunun duygusal hazzı da başka olur”

13Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“8-9 tane yardımcım var. Avrupa’daki teknik direktörlerin işi çok zor değil, o bütçelerdeki oyuncu kalitesi farklı oluyor, biz onlarla çok kıyas olacak seviyede değiliz. Ben ve ekibim Avrupa’yı çok takip ediyoruz. Guardiola futbolu çıktı, bir de Klopp futbolu çıktı, ondan önce de Mourinho vardı. Son dönemde her şey bu ikisi üzerinden yürüyor. Fenomen oldu ikisi, doğru mu? Çok yanlış bence”

14Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Biri Manchester City, öbürü Liverpool. Sen bunu örnek alamazsın. Senin oyuncu yapın, ekonomin buraya uygun mu? Sen kendi oyuncu yapını tutturacaksın. Ben kimseyi örnek almıyorum. Guardiola’ymış, Klopp’muş, hiçbirini örnek almıyorum. Ben elimdeki oyuncu grubundan oyun çıkarıyorum. Orta sahası 100 milyon euro, yedeği 150 milyon euro. Kenarı 80 milyon euro. Sen Guardiola’yı örnek alamazsın. Liverpool… Sende Salah ile Mane var mı? Nasıl oynayacaksın oyunu? Bu adamlar orta sahada topu aldığında 2-3 saniyede kaleye iniyorlar. Bu teknik adamları alalım, Türkiye’de bir takıma koyalım, bu oyunu oynatsınlar da görelim. Biz çok abartıyoruz her şeyi.

15Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“GUARDIOLA, ANADOLU’YA GELSİN GÖRELİM”

“Liverpool… Sende Salah ile Mane var mı? Nasıl oynayacaksın oyunu? Bu adamlar orta sahada topu aldığında 2-3 saniyede kaleye iniyorlar. Bu teknik adamları alalım, Türkiye’de bir takıma koyalım, bu oyunu oynatsınlar da görelim. Biz çok abartıyoruz her şeyi. Guardiola gelsin de Anadolu’da bir takıma bu oyunu oynatsın, görelim.”

16Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“BOATENG’TEN MEMNUNUZ AMA”

“Boateng’den memnunuz ama kim kalır, kim gider… Oyuncularla ilgili şu anda böyle bir yorum yapamam. Herkes de gidebilir, herkes de kalabilir. Maçlardaki performanslara bakacağız, kimin kafa yapısı nasıl, tavır ve davranışlar bize uygun mu? Bunu yapmak da kolay değil, her git dediğimiz oyuncuyu gönderemeyiz. Elimizden geldiğince, hem Beşiktaş için, hem de oyuncularımızı koruyarak bunu yapmaya çalışacağız”

17Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“DORUKHAN’I 3-4 MAÇ KULLANABİLİRİZ”

 

“Dorukhan’a önümüzdeki seneye hazırlanmasını söyledim, çok daha sağlıklı çıkar ve devam eder ama sezon sonuna doğru 3-4 maç kullanabiliriz. Dorukhan aylardır sakat, 1 aylık antrenmanla Şenol hoca alır mı, alır da oynatır mı? Muhtemelen Dorukhan ile de o konuşuyordur, 1-2 aylık antrenmanla oyuncu zora girebilir mi? Hepsi sağlıkla ilgili”

18Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“MERİH DEMİRAL İNANILMAZ”

 

“Merih Demiral inanılmaz profesyonel ve gelişime açık. Biz ona Alanya’da biraz hücuma katkıyı nasıl yapacağını öğretmeye çalıştık. Avrupa’da oynamak için, orta sahaya basan ve pas bağlantısının içinde olan bir oyuncu olman lazım. Manchester City’de böyle oynarsın. Öne doğru oynayan, takımı önde tutabilecek bir yapıyı aşılamaya çalıştık Merih’e. Arkada bekle, savun. Avrupa’da büyük maliyetli takımlar öyle oynamıyor, o oyunu kavraması lazım ve Alanya’da onu kavradı” 

19Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Çok çabuk, hava hakimiyeti de var. De Ligt mesela ağır bir oyuncu, çok hava hakimiyeti de yok. De Ligt’i 80’e almışlar, Merih’i 20’ye aldılar. De Ligt daha ağır ve hava hakimiyeti yok, Merih hızlı ve hava hakimiyeti iyi. Niye o pahalı? Ajax’tan geldiği için. Tersini çevirsen, Merih 100 milyon, öbürü 15 milyon olacak”

20Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Atletik olsun, güçlü olsun, koşan oyuncu olsun, böyle oyuncu oynuyorsun. Futbol artık daha hızlı oynanıyor. Kaleye çabuk giden oyuncu istiyorsun. Koşmayan oyuncuyla pres mi yapılır? Karşına koşan, mücadele eden bir takım çıkınca sorun yaşarsın. Herkes bu oyuncuları istiyor, bu oyuncuların maliyeti yüksek oluyor, biz onları zaten alamayız”

 

21Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“OYNARSAM MORALLERİ BOZULUR”

 

“Çok krampon giyip oynamak istemiyorum idmanlarda, çocukların da morali bozulacak yoksa. Görürlerse, problem olur diye şey yapmıyorum. Bende de futbol oynayacak çok hal kalmadı. 10 dakika oynasak kalp krizi geçirebiliriz”

22Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

ŞAMPİYONLUK YORUMU: DERBİDEN SONRA BELLİ OLUR

 

“Şu anda Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir önde gibi. Oralardan kim sağ çıkar, onları görmek zor. Fenerbahçe ile biz puan olarak biraz geride kaldık, biz de onları yakalamak için çaba sarf edeceğiz ama onların önde olduğu bir gerçek. Galatasaray maçına göre, biz de bir pozisyon belirleyeceğiz. Muhtemelen o maçtan sonra önümüzdeki haftanın planlamasına da geçmemiz gerekiyor”

23Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“Scout ekibimiz var, biz varız, daha önce takip ettiğimiz oyuncular var ama şu anda transfer yapacak durumda değiliz çok. Devre arasında sadece Boateng’i aldık, onu da ucuz bir rakama geldik. Sezon sonunda bazı oyuncularla vedalaşmamız lazım. Önde göndermeli, sonra oyuncu almamız lazım, yoksa bütçeyi denkleştiremeyiz. Doğru adımlar atmamız lazım, yoksa sıkıntı yaşarız. Çok doğru işler yapmak zorundayız. Ekonomik açıdan gerçekten sağlıklı durumda değiliz”

24Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

TARAFTARA SESLENDİ

 

Taraftarımız, bize ve oyuncularına güvensinler. Bunların hepsi Beşiktaş ’ın oyuncusu. Onlar için, oyuncularımız sahada ellerinden gelen her şeyi yapacaklar sonuna kadar, son maça kadar.

25Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar!

“GENÇLERİ DOĞRU ZAMANDA KULLANACAĞIZ”

 

“Hocam kaybedeceksek, genç oyuncularla kaybedelim’ diyorlar. Genç oyuncuları da mı kaybedelim? Doğru yerde, doğru zamanda kullanacağız ki mesafe kat etsinler. Rıdvan var, ayakları da iyi mesela ama acele etmeyelim, zamanı gelince oynayacaklar. Kartal var, Erdoğan’ı aldık, Ersin var 3. kalecimiz. O oynasın, bu oynasınla olmaz, her şeyin zamanı var. Doğru zamanda, doğru yerde olmak lazım. O oyuncular da doğru yerde olsunlar ki, yukarı çıksınlar, camiamız da fayda sağlasın”

sergen yalçınbeşiktaşbeşiktaş haberlerisergen yalçın guardiolaGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİRöportajlar, insan hikayeleri, belgeseller… Binlercesi YouTube kanalımızda.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı