Süper Lig

Uzmanlar yanıtladı: Seyircili maçlar ne vakit başlayacak?

Corona salgını nedeni ile spora ara verildi. Seyircisiz maçlar için planlamalar yapılıyor fakat uzmanlara göre doymuş tribünler için uzun zaman beklemek gerekecek

Corona virüs salgını nedeniyle yaşam tüm dünyada durma noktasına geldi. Bundan etkilenenler arasında spor müsabakaları da var. Liglerin büyük bölümü askıya alınırken eksik sayıda ülkede maçlar seyircisiz olarak oynanmaya devam ediyor. Almanya Bundesliga ’yı Mayıs ayında seyircisiz olarak bitmiş başlatmayı planlıyor. Seyircili spor müsabakalarının ise yakın gelecekte oynanması baskı gözüküyor. Uzmanlara göre doymuş tribünlere aleyhinde oynanacak bir maç için yaklaşık 18 ay daha ummak zorundayız.

Emory Üniversitesi ’nde görevli epidemiyolojist Dr Zach Binney, taraftarların maçlara gitmesi için önce corona aşısının geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

“Epidemiyoloji bağlamında konuşmak gerekirse, bir topluluğa katılan her bir kişi riski artırır. 5 kişi 2 kişiden daha tehlikelidir, 10 birey 5 ’ten, 500 kişi 10 ’dan… 60 bin ise fazla fazla tehlikelidir. Topluluğunuzda çok düşük bulaşma oranı olsa bile, 60 bin kişinin içindeki birkaç kişi büyük bir salgın riski oluşturabilir. Bir bilim adamı olarak yüzde 100 eminim demeyi hiç sevmem lakin bundan yüzde 100 eminim fakat elimizde bir aşı olana dek batmış tribünlere dönemeyiz. Nokta. En iyi tahmin 18 ay, daha pozitif da olabilir, daha az da olabilir.”

Aşının geliştirilmesinin 12-18 ay sürebileceğini açıklayan Güney Koreli profesör Karol Sikora ise bulaşma oranının yüzde 60 ’ı aşmasının ve nüfusta bağışıklığın artmasının arkasından dolu tribünlerin geri gelebileceğini öne sürüyor. Ama şu an yüzde 10-15 ’te olunduğunu bildiren Sikora, o seviyeye varmak için epeyce zamana ihtiyaç bulunduğunu söylüyor.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı