Süper Lig

UEFA ’dan sezonu akıbeti üstüne flaş kararlar! Beklenen tanımlama yapıldı

UEFA, corona virüsü nedeniyle yarıda kalan sezonun akıbeti ile ilgili olarak beklenen kararını açıkladı. Buna kadar öncelikli olarak 55 üye ülkeden liglerin ağustos ayına değin bitirilmesi istendi. Bu tarihe dek sezonu alışılagelmiş gidişatıyla bitiremeyecek olanların play-off uygulayabileceği de belirtilirken sezonu iptal etmek zorunda kalacak ülkeler için de yol haritası çizildi.

UEFA, aza 55 ülkenin temsilcileriyle video konferans yöntemiyle görüştü. Merakla beklenen toplantıdan, yarıda kalan lokal liglerin akıbetiyle ilgili iki farklı program metni kararı çıktı. UEFA, öncelikli olarak liglerin ağustos ayına değin bitirilmesini istedi.

İkinci mantıksal bağ ise ülkelerin sezonlarını tamamlayamaması üstüne kuruldu. Buna kadar sağlık koşulları ve hükümetlerin aldığı kararlar neticesinde ağustos ayına değin sezonu alışılagelmiş gidişatıyla tamamlayamayacak olan ülkelerin öbür formatlar (örn. play-off) uygulayabileceği belirtildi. İkinci senaryoyu uygulamaya karşın karar alacak olan ülkeler UEFA ’nın bir sonraki buluşma tarihi olan 27 Mayıs ’a değin kararı UEFA ’ya bildirmesi gerektiği -27 Mayıs öncesi kararı bildirme zorunluluğu UEFA ’nın resmi internet sitesinde bulunan açıklamada yer almasa da- haber kaynakları kadar son tarih olarak öne sürüldü.

öte yandan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ’nin devamı konusunda masada iki seçenek olduğu açıklanırken, bu seçeneklerden birisinin önce yerel ligleri bitirmek olduğu, diğerinin ise lokal liglerle beraber Avrupa maçlarının oynanması olduğu duyuruldu. UEFA, konuyla ilgili kararını önümüzdeki açıklamalarında duyuracağını da kaydetti.

BELÇİKA VE İSKOÇYA ’NIN KARARI KABUL EDİLDİ

BUNUNLA BIRLIKTE UEFA aslında üçüncü bir senaryoya da açıklamasında yer verdi. Buna göre Belçika ve İskoçya ’da olduğu gibi sezonu iptal etme kararı alan ülkelere Avrupa kupalarında yer alma kapısı da açıldı. Fakat UEFA burada iki koşuldan birinin sağlanmasını istiyor.

Şartlar şu şekilde:

1 – Spor müsabakalarının oynanmasını engelleyen resmi bir karar ve bu karar sonucunda yerel liglerin, bir sonraki sezonun başlangıcından önce uygun bir zamanda tamamlanmasının olası olmaması.

2 – İç rekabetin ve/ya da kulüplerin uzun vadeli parasal istikrarını riske atabileceği için sezonu bitirmeyi imkansız kılan, aşılamaz idareli sorunlar.

Bu iki koşuldan birinin varlığı sezonun iptalini olası kılacak. öte taraftan UEFA, sezonun iptal edildiği ülkelerde Avrupa kupasına gidecek takımları belirlemenin koşullarını da açıkladı.

İLGİLİ HABER CEV Şampiyonlar Ligi`nin 2019-2020 sezonu iptal edildi CEV Şampiyonlar Ligi`nin 2019-2020 sezonu iptal edildi

Son 5 yılda alınan UEFA puanlarına göre Avrupa ’ya gitme gibi bir durumun söz konusu olmadığının altı çizilirken kimseye de ‘wild card ’ verilmeyeceği açıklama edildi.

LİGDEKİ SON PUAN DURUMUNA BAKILACAK

UEFA ’nın açıklamasında, sezonu hiçbir koşulda oynatamayan ve mevcut haliyle tescil eden ya da iptal eden liglerin Avrupa kupaları bileti alacak takımlarının, ‘sportif başarı ’ kıstasıyla belirleneceği vurgulandı. Bunda da, mevcut puan sıralamasına bakılması gerektiği kaydedildi. BUNUNLA BERABER “toplum genelinde bahşedilen kararın adaletli olarak kabul edilmesi” de aranan bir şart olarak dikkat çekti.

Verilecek kararın ayrımcılık, adaletsizlik gibi unsurlar yönünden UEFA kadar incelenebileceği ve değiştirilebileceği de vurgulandı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı