Süper Lig

Türkiye Spor Hekimleri Derneği ‘Salgın sürdükçe maç yapılamaz ’

Türkiye Spor Hekimleri Derneği, spor organizasyonlarının başlaması ilgili sessizliğini bozdu. Yapılan açıklamada “Düşüncemiz, kişi ve toplum sağlığının korunması adına Covid-19 pandemi sürecinde spor organizasyonlarının yeniden başlatılmasının içten olmayacağı yönündedir” denildi.

Süper Lig’in geri dönüşü için geri sayım sürerken sporun en manâlı paydaşlarından biri olan ve sporcu sağlığı konusunda en yetkili isimleri bünyesinde barındıran Türkiye Spor Hekimleri Derneği, bir izah etme yaparak süreci değerlendirdi.

Yapılan açıklamada “Öncelikli düşüncemiz, birey ve toplum sağlığının korunması adına Covid- 19 pandemi sürecinde spor organizasyonlarının baştan başlatılmasının içten olmayacağı yönündedir” ifadeleri kullanıldı.

Dernek, müsabakaların başlaması ihtimaline karşısında; sporcular, teknik ekip ve öteki çalışanların enfeksiyon ve bulaş risklerinin minimuma indirilmesi ve sağlıklı kalabilmeleri için yapılması gerekenleri taşıyan egzersiz raporunu da kamuoyuna duyurdu:

Sporculara ve aktivitede görev bölge herkese düzenli aralıklarla deneme uygulanmalı. Antrenmanlara bireysel olarak başlanmalı, her oyuncuya ayrı top verilmeli. Havlu, su şişesi gibi iki taraflı kullanım alışkanlıklarından elbette kaçınılmalı. Sporcuların çare, masaj ve bere bakımı gibi ihtiyaçlarının giderilmesi esnasında hijyen kurallarına özen gösterilmeli. Tehlike en ince ayrıntısına kadar ortadan kalkana değin bütün maçlar muhakkak seyircisiz oynanmalı. 615 dakika yakın oturan kişiler arasında bulaşma ihtimali arttığı için icabında ekip iki soyunma odası kullanmalı. Kulübe veya bench’te bitişik oturmak yerine arkadaki sıralar, icabında tribün kullanılmalı. Sevinç ve seremoni esnasında bağlantı el içiyle değil, dirsekle sağlanmalı. Toplar karşılaşma sırasında dezenfekte edilmeli ve pat diye fazla top kullanılmalı. Stadyuma ya da spor salonuna girişlerde herkesin ateşi mutlaka ölçülmeli. Oyuncuların ve takımdaki herkesin maçlar her tarafında dışarıyla temasını ortadan kaldırmak için otellerde kalmaları ve eğer deplasman varsa da yolculuk için otobüs kullanmaları önerilir. Otelde kalınıyorsa herkesin bambaşka odalarda konaklaması sağlanmalı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı