Basketbol

Türkiye Basketbol Federasyonunun tarihi projesi: TBF Yüksekokul

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Avrupa basketbolunda tarihi bir ilke imza atarak, geniş kapsamıyla örneği olmayan “online” eğitim hizmeti verecek TBF Akademi ’yi hayata geçirdi.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ’nun önderliğinde iki buçuk yıllık bir egzersiz sonrası tamamlanan proje, isteyen herkese, Türkiye ’nin 81 iline eşdeğer bir eğitim imkanı tanıyacak.

Aynı zamanda büyük bir dijital kütüphane olacak TBF Akademi ’de “online” olarak antrenör, yönetici ve hakem ilk olarak almak üzere birçok eğitim programı düzenlenecek.

TBF Yüksekokul ’yle ilgili Anadolu Ajansının sorularını yanıtlayan Hidayet Türkoğlu, fazla emek harcadıkları projenin çıkışını şöyle anlattı:

“Artan teknoloji ve altyapı baştan sona Türkiye ’de basketbolun paydaşları olan; hakem, antrenör, kondisyoner ve yöneticilere, 81 ilde eşit eğitim ve gelişim imkanı sağlamak istedik. Geçmiş dönemde federasyonumuz, antrenör ve hakem eğitimleri veriyordu. Bu eğitimlerde, eğitmenler bir şehre gidiyor ve kısa dönemde bu eğitimler tamamlanıyordu. TBF Akademi ’nin devreye girmesiyle teorik olan bilgilerin standart biçimde herkese ulaşmasını ve sürekli güncel veri akışını sağlayacağız.”

Türk basketbolunun bu uygulamayla bütün dünyaya misal olacağını aktaran Türkoğlu, “Dünyanın en önde gelen uzak eğitim platformları arasına giren bu uygulamayla, Türk basketbolunun vizyon olarak örnek alınacağını tahmin ediyoruz. Hatta bu konuda duyum sahibi olan ülkeler çoktan bizimle karşılaşmak ve deneyimlerimizden kullanmak istiyor. TBF Yüksekokul bununla birlikte içinde bulunduğumuz pandemi durumunda devreye alınan ve sıkça duymaya başladığımız ’e-learning ’ yani internet aracılığı ile uzaktan eğitim hizmetlerine de ne kadar hazır olduğumuzu ortaya koyacak bir fırsat olmuştur.” diye konuştu.

Projenin hazırlık aşamasında basketbol dünyasındaki birçok arkadaşıyla hafıza alışverişi yaptığını anlatan Türkoğlu, “Fazla etkilendiler, bir kısmı da dışarıdan duyup bize sordu, program başka dillere de adapte edilebilir mi diye? Tabii ki önceliğimiz, ülkemizde bu akademiyi başlatıp iyileştirmeleri yerine getirmek ve Türk basketbolu için büyük bir fark meydana getirmek. Sonrasında bilgiyi ve tecrübeyi ihraç eden federasyon olmayı da isteriz.” ifadelerini kullandı.

TBF Akademi ’nin yakın zamanda koskocoman bir dijital kütüphaneye dönüşeceğini de vurgulayan Türkoğlu, bu proje doğruca milli ve uluslararası seminerlere herkesin rahatlıkla ulaşabileceğini kaydetti.

“Kütüphane formatındaki eğitimler iyice ücretsiz”

Hidayet Türkoğlu, bugünden itibaren etkin ayla gelen “www.yüksekokul.tfb.org.tr” internet adresinden erişkin herkesin eğitimlere katılabileceğinin müjdesini verdi.

TBF Yüksekokul ’de iki öbür eğitim olduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Birincisi iyice aktüel kaynakların paylaşıldığı, kütüphane formatındaki eğitimler. Bu nesil eğitimler bedava olacak. İkincisi sertifika programlarında ise (hakemlik ve yöneticilik) eğitim sonucunda başarılı olan adaylar, basketbol alanında meslek sahibi elde etmek için sertifikaya sahip olacak. Bu eğitimler de çok akla uygun bir katılım bedeliyle olacak.” diye konuştu.

Özellikle idare eğitimine çok önem verdiklerini anlatan Türkoğlu, şunları açıklama etti:

“Kulüplerimizi idare eden basketbol yöneticilerinin daha donanımlı olmalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Gelecekte basketbol yönetimi konusunda gelişim seminerleri de düzenleyeceğiz. TBF Akademi ’deki ’online ’ bölümü tamamlayan idareci adayları, uzak eğitimden daha sonra gerçekleşecek ikinci aşamada, akademisyenlerin ve profesyonellerin de katılımı ile üniversite ortamında yapılacak eğitimlerden daha sonra sertifika sahibi olabilecek. Bu programı Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçiriyoruz.”

Hakemler için karşılıklı bir eğitim ve paylaşım platformu olacağını, bunun da eylül ayında açılacağını bildiren Türkoğlu, “Derhal WhatsApp ve sanki gruplar üzerinden yapılan özel pozisyonlar üzerine tartışmalar, fikir alışverişleri tekrar TBF Yüksekokul üzerinden devam edecek. Merkez Hakem Kurulumuz yine bu sistem üzerinden bütün hakemlere ulaşabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimlerin süreleri

Hidayet Türkoğlu, TBF Akademi üzerinden yapılacak eğitimlerin süreleri hakkında da bilgi verdi.

Sertifika programlarının yaklaşık 1,5 yıl süreceğini bildiren Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Idareci ve hakem eğitimlerinin sonunda sertifika verilecek. Antrenör, kondisyoner, afiyet çalışanları ve veli eğitimleri sertifikasız olarak düzenlenecek. Idare bölümü için TBF Yüksekokul platformunda gerçekleşen eğitimlerden sonra Bahçeşehir Ünivesitesi ’nde ikişer jurnal yüz yüze eğitimler olacak. Hakemlik için ise Merkez Hakem Kurulumuz, seçilecek merkezi illerde yine yüz yüze eğitim ve sınavlar gerçekleştirecek.”

Birinci düzey eğitimlerin artık “online” olacağını vurgulayan Türkoğlu, şunları aktardı:

“Bunun üç manâlı faydası var. Birincisi, daha pozitif katılım imkanı sağlayacağız. İkincisi, şehirler arası ulaşım ve konaklama gerekmeyecek ve bu sayede hem federasyonumuz ayrıca de katılımcılar maddesel tasarruf sağlayacak. Üçüncüsü ise eğitimler 81 ilde aynı eğitmenler tarafından sağlandığından, eğitim kalitesi de benzer düzeyde olacak. İkinci kademe eğitim ise adalet kazananlar için en yerinde illerde yapılacak ve yüz yüze gerçekleştirilecek.”

“Manâlı başantrenörler eğitim verecek”

Hidayet Türkoğlu, Ergin Ataman, Zeljko Obradovic ve Ufuk Sarıca gibi manâlı başantrenörlerin TBF Yüksekokul üzerinden eğitim vereceğini dile getirdi.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) meslek birliği ile düzenlenen seminerlerin her sene binin üstünde katılımcıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm değerli antrenörlerimiz TBF Yüksekokul ’de olacak. Çoktan liglerimizin öyle paha biçilmez antrenörünün eğitimini sitede bulabilirsiniz. Burada çok değerli teknik adamlar tecrübelerini aktarıyor. Eğitim kurulu başkanımız Sayın Aydın Örs ’ün bu konuda çok emeği var. Sayın Ergin Ataman, Sayın Zeljko Obradovic, A Milli Erkek Takımı Başantrenörümüz Sayın Ufuk Sarıca, Sayın Orhun Ene, Sayın Çetin Yılmaz ve daha pek çok değerli antrenörümüz verdiği eğitimlerle bu platformda ulaşılabilir hale gelecek.”

Sağlık çalışanları unutulmadı

Hidayet Türkoğlu, afiyet çalışanları için de TBF Akademi ’de bir birim açtıklarını vurgulayarak, “Federasyonumuzun sıhhat kurulu başkanı Sayın Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu ve ekibi kadar hayata geçirilen seminer ve sempozyumların videolarının paylaşımı ve güncel basketbola özgü bilgilerin aktarılacağı bir alan akademi bünyesinde olacak. Burada 81 ilimizde bulunan kulüplerdeki sağlık sorumluları için dopingle uğraş de dahil olmak üzere aktüel bilgilerin paylaşımları gerçekleştirilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Sporcu velileri için bedava eğitim

Türkoğlu, altyapılarda forma giyen sporcuların velileri için de akademide özel bir alan olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Basketbol Gençler Ligi ’nde her yıl gelişim kampı düzenliyoruz. Oyuncularımızın kondisyon, sağlıklı gıda, psikoloji ve irtibat başlıklarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bir sporcu olarak biliyorum fakat aile, artan bir sporcunun en değerli varlığı. Ailelerin eğitimi de sporcunun gelişimi açısından fazla kritik. Velilerin bilgilendirilmesi, desteklenmesi, bilinçli yaklaşımları fazla önemli. Gençlerin beslenmeleri ve psikolojik olarak desteklenmeleri noktasında çok değerli rolleri var. Sporcu aileleri için de akademimize ’online ’ eğitimler yüklendi ve ücretsiz olarak bu eğitimlere ulaşmaları muhtemel kılındı.”

Türkoğlu, sporcuların basketbolu bıraktıktan sonra kariyer planlarının o kadar olmadığını, bu sorunu da TBF Akademi ’yle çözeceklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sporcular çoğunlukla 35-40 yaş aralığında emekli oluyor ve hayatlarının geri kalan bölümü için bir kariyer planları olamıyor. İşte böylece, kendilerini etkin spor hayatından sonradan geliştirebilecekleri, yönetsel niteliklerini de artıracak bir eğitim programı planladık. Kendilerini aktif sporculuk dönemlerinin içerisinde de uzaktan eğitim alarak gelecek dönemde profesyonel idare için hazırlayabilecekler. Kesinlikle halihazırda ligimizde çok değerli genel menajerler var. Bu menajerlerimiz için de bir eşitlik programı hayata geçirerek, yeri geldiğinde onların tecrübelerinden faydalanacak, yeri geldiğinde ise onların da kendilerini geliştirmeleri için takviye olacağız.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı