Süper Lig

TÜRFAD ’dan TFF ’ye play-off ve play-out önerisi

Türkiye Futbol Adamları Derneği Başkanı Levent Erdoğan, Süper Lig’de 2019-2020 sezonunun geri kalanında temmuz veya ağustos ayı içinde play-off ve play-out sistemi uygulanması önerisinde bulundu.

Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) Başkanı Levent Erdoğan, Türkiye Futbol Federasyonu ’nun (TFF) corona virüs salgını sebebiyle ara verilen liglerin 12 Haziran ’da başlatma kararı vermesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünyanın içinde bulunduğu corona virüs salgınına Türkiye ’nin etkilendiğini ve çoğu faaliyetler gibi futbolu da durdurduğunu açıklayan Erdoğan, “Günümüzde futbol bambaşka bir endüstri dalı oldu. Liglerin durdurulması, sosyal ve ekonomisi olan futbolumuzu içten etkilemiştir. Karşılaşmaların yapılmaması ilk önce kulüplerimizi, futbolseverleri, taraftarları, yayıncı kuruluşu ve natürel ancak TFF ’yi üzmüş hatta içinden çıkılamaz ve karar verilemez bir duruma getirmiştir. Sağlık Bakanlığı ’nın ve Bilim Kurulu ’nun bu hususta belli bir karar verememesi, kararı özerk federasyon olan TFF ’ye bırakması ile TFF’nin 12 Haziran ’da maçların oynatılması kararı gündeme gelmiştir. TFF’nin kararı ise kulüplerin ekonomilerine menfaat sağlar düşüncesiyle profesyonel liglerin kalan sekiz haftasının oynanmasından yanadır. Bu kararın içinde bulunduğumuz şartlarda, ileride telafi edilemez yaraların açılmasına olanak sağlayacağından endişeliyiz. Dünyada bir çok ülkenin liglerini oynamadan tamamlama kararını aldığını biliyoruz. Ülkemizde Süper Lig ve 1. Lig ’de fazla önemli tedbirlerin alınması halinde oynanabileceği düşünülebilir. Ama görüleceği üzere bu gün, Süper Lig ’de Fenerbahçe, Beşiktaş ve Ankaragücü kulüplerinde bir takım futbolcu ve görevli personellere virüsün bulaştığı saptama edilmiştir. Hem bağışıklığı güçlü olan bazı kişileri de virüsün etkilemediği biliniyor. Müsabakalar esnasında 2 metrelik mesafenin korunamayacağı, bu durumda bir kişide virüsün tespiti halinde de tüm takımın karantinaya alınacağı kesindir. Bu nedenlerden dolayı TÜRFAD olarak karşılaşmaların çok kısa bir süre dilimi içinde oynanmasının daha yerinde olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu.

Play-off ve play-out önerisi

TFF ’nin UEFA ’ya göndereceği takımları saptama etme sorumluluğunun olduğunu bildiren Levent Erdoğan, “Bunun için de, TFF ’nin statüye koyacağı ilave bir madde ile Süper Lig ’de üstteki sıralamada birincil üç takım ile ikinci üç takımı kura ile eşleştirip tek maç usulü, yenenin üstteki sıraları belirlemesi, birinci olan takımı 2019-2020 şampiyonu bildiri edilmesi daha yerinde olacaktır. Maç sonucu denklik durumunda ise, netice uzatmalar ve seri penaltı atışları ile belirlenir. Müsabakalarda futbol talimatları geçerli olmalıdır. Keza sıralamada puanların eşit olması durumunda lig puan tablosundaki sipariş verme averaj olarak kabul edilmeli ve buna kadar de yatırma belirlenmelidir. Süper Lig ’in en daha alçak sıradaki üç takımı ile 1. Lig ’in üst sırasındaki ekip tek maç play-out oynayarak bulundukları yeri belirler. Galip gelenlerin Süper Lig ’de kalması, yenilenlerin önümüzdeki sezonda 1. Lig ’de devam etmesi gerekir. 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve BAL takımları yeni sezonda kaldıkları liglerde devam etmelidirler. Bu durumda müsabakalar, TFF Idare Heyeti ’nun temmuz veya ağustos ayı içinde yerinde göreceği iki gün gibi fazla kısa bir süre dilimi içinde başlar ve bitebilir. Futbol Ailesi olarak futbol camiasında bir kişinin deha virüsten kaybedilmesi tüm spor camiamızı derinden üzer. Yaşamak her insanın hakkıdır. Nihai karar Türkiye Futbol Federasyonuna aittir” şeklinde konuştu.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı