Süper Lig

Trabzonspor ’da gençleşme planı

Geçtiğimiz sezondan beri uyguladığı finansal disiplinle idareli anlamda kayda değer bir uzaklık alan Trabzonspor, gençleşme planlamasıyla korona virüse aleyhinde idareli olarak yaşanması mümkün zorlukların önüne geçmeyi hedefliyor.

Mevcut yapısıyla birlikte hesaplı olarak büyük sıkıntılar yaşamış Süper Lig kulüplerinin çoğalan, borç yükü korona virüs salgını sebebiyle daha da ağırlaştı. Kulüpler, maddi sıkıntılara çözüm aramanın yanı sıra yapılması planlanan transferlere bütçe ayırmakta ciddi zorluklarla karşı karşıya kalacaklar. Virüsün ülke futboluna olası etkileri tartışılırken, geçtiğimiz sezondan beri kendi öz kaynaklarını kullanım noktasında önemli adımlar atan Karadeniz ekibi, gençleşme planlamasına bu süreçte daha da hız verecek.

Önemli harmanlama

Süper Lig ’de son iki sezondur uyguladığı finansal yapılanmayla beraber ekonomik anlamda manâlı adımlar atan bordo-mavili kulüp, kendi öz kaynaklarını kullanım noktasında önemli bir uzaklık almıştı. Sezon başında mevcut kadro iskeletine yurt içinden ve yurt dışından bünyesine kattığı genç isimlerle güçlendirerek harmanlama yapan Karadeniz ekibi deneyimli ve gelecek vadeden oyuncularla üstünlük mücadelesine devam ediyor.

Transferde tartı gençlere verilecek

Trabzonspor, transferde rotasını belirledi. Yüksek aktarma bedeli ödeme dönemini kapatan bordo-mavili kulüp finansal açıdan düzlüğe çıkmak kendi yıldızlarını üretecek. Altyapıda yer alan oyuncuların yanı sıra yurt içinde ve yurt dıştan gelecek vadeden oyuncularla temaslarını sürdüren Karadeniz ekibi, bu alanda itinalı bir alıştırma yürütüyor. Hem üreten keza de yarışmacı bazı kimliği ortaya çıkarmak isteyen idare, izleme komitesi ve Teknik Direktör Hüseyin Çimşir ’in görüşleri doğrultusunda nokta transferlere de imza atacak.

Yaş ortalaması düşürülecek

Bu sezon UEFA Avrupa Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarından genç oyunculardan oluşan bir kadroya tartma veren bordo-mavili kulüp önümüzdeki sezondan itibaren Süper Lig ’de bunu hayata geçirmeyi planlıyor. Bu sezon Avrupa ’da istediği sonuçları alamasa da, genç oyuncularını yakından görme fırsatı yakalayan Trabzonspor, 22.5 yaş ortalamasıyla çaba etti. 25 yaş ortalamasıyla uğraş ettiği Süper Lig ’de ise önümüzdeki sezondan itibaren 23-24 yaş ortalamasına çekmeyi hedefliyor.

A takımla antrenmana çıkıyorlar

Trabzonspor Teknik Direktörü Hüseyin Çimşir, bordo-mavili kulübün daha alçak yapısında manâlı performans ortaya koyan genç isimleri de A takımla birlikte antrenman yapmalarına fırsat vererek onları yakından görüyor. Genç isimlerin en büyük yardım ise onlar gibi altyapıdan gelip A takımda forma bulan Uğurcan Çakır, Abdulkadir Ömür, Abdulkadir Parmak, Hüseyin Türkmen, Serkan Asan ve Abdurrahim Dursun.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı