Süper Lig

TFF ’den liglerin iptali konusu için flaş yorumlama

Corona virüsü salgını sonrası liglerin 12 Haziran’da başlayacağının açıklanması nedeniyle yaşanan tartışmalar sürüyor. Türk spor kamuoyunda oluşan liglerin iptal talebi üstüne TFF’den yeni açıklama geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu ’ndan, Nihat Özdemir ’in açıklamalarının peşinde Türk spor kamuoyundaki yansımalar ve liglerin iptalinin talep edilmesi, ertelenmesi çağrıları üstüne yazılı bir ilan geldi. İşte kullanılan ifadeler…

“Başkanımız Sayın Nihat Özdemir ’in medyanın değerli mensuplarıyla birlikte yaptığı basın toplantısından sonra kamuoyunda yaşanan tartışmalar üstüne bir açıklama daha yapılması Idare Kurulumuz göre uygun görülmüştür.

Bilinmesini isteriz fakat, Türkiye Futbol Federasyonu Idare Heyeti Üyelerinin, profesyonel liglerin, futbol ailesinin paydaşlarından tek bir ferdinin sağlık sorunu yaşamadan bitirilmesi dıştan bir amacı yoktur.

‘ÖNCELİĞİ İNSAN SAĞLIĞI DEĞİL, PARA OLDUĞU… ’

Futbol ailesinin bütün fertlerine ve güzide kulüplerimize gönül vermiş tüm futbolseverlere karşısında sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz. Ve ilk günden bu yana bu sorumluluğa uygun olarak hareket etmeye çaba ediyoruz.

Başkanımız Sayın Nihat Özdemir ’in “Şimdilik” vurgusu yaparak başladığı toplantıdan daha sonra liglerin kalan maçların oynanarak tamamlanmasına karşın çabalarımıza ilişkin kamuoyunda yöneltilen “Önceliğin insan sağlığı değil, para olduğu” yorumları hepimizi incitmiştir… Her Tarafta maddeler halinde sıralamak isteriz ama, TFF ’nin öncelikli ve tek amacı, liglerin, tek bir futbol ailesi ferdinin sıhhat sorunu yaşamadan sahada yarışarak bitmesidir.

‘RADİKAL KARARLARI EN TEZ VEREN FEDERASYON ’

Türkiye ’de 11 Mart ’ta ilk vakanın görülmesinin gerisinde maçların seyircisiz oynatılmasına, ilk ölümlü vakaların ardından da liglerin ertelenmesine ilk olarak Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu önderliğinde, devletin ilgili makamları ve yetkililerle istişareler yaparak karar verdik. Bu anlamda, devletin yetkili birey ve kurullarıyla yapılan istişarelerin gerisinde, Avrupa ’da bu konuda radikal kararları en çabuk veren federasyonun Türkiye Futbol Federasyonu olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır.

Salgında vakalar artarken liglerin ertelenmesi konusunda karar veren Yönetim Kurulumuzun, salgının denetim altına alınma dönemine geçtiği günlerde, devletin yetkili kurullarının ilan ettiği “yeni normallere” uyarı ederek 40 gün sonrası için bir yıllık belirlemesi, yapması gereken bir görevdir… Yeni normale dışarı giden süreçte, diğer alanlarda kararlar nasıl devletin ilgili ve yetkili kurullarının onayı ve tavsiyesiyle hayata geçiriliyorsa, futbol müsabakalarının gerçekten başlaması da kesin kurallar zarfında olacaktır.

‘ŞİMDİLİK VURGUSUNU ÜZERINE BASA BASA YAPMIŞTIR ’

Başkanımız Sayın Nihat Özdemir ’in basın toplantısı ile açıkladığı takvimin dışarıya, farklı 7 başlama tarihi de ülkenin konuyla ilgili ve yetkili tüm birimleri ile paylaşılmıştır. Sayın Başkanımız basın toplantısında, “Şimdilik” vurgusunu işte bu yüzden üstüne basa basa yapmıştır. Elbette TFF liglerin organize edilmesinde tek yetkilidir lakin liglerin gerçekten başlama kararı istişare yapılmadan verilemez. Müsabakaların başlatılması düşünülen tarihte, ülkenin içinde bulunacağı sağlık şartlarına bakılarak, icabında yeni bir plan devreye sokulacaktır.

Üstelik önümüzde gözlem yapabileceğimiz yarışmalar da olacak… Biz UEFA ’nın hazırlayıp tüm ülke federasyonlarıyla paylaştığı taslak Avrupa Kupaları fikstür çalışmalarına istinaden, liglerin açılış tarihini 12 Haziran olarak açıkladık. Almanya ’da ligler 16 Mayıs ’ta başlıyor… 30 Mayıs ’ta ligleri başlatma kararı bölge fazla sayıda Avrupa ülkesi var… Ayrıca ülkemizdeki süreci gözleyeceğimiz keza de bu liglerde yaşananlardan çıkarımlar yapabileceğimiz uzun bir işlem bizi bekliyor.

‘BİRBİRLERİNE SARILARAK VERDİKLERİ POZLAR… ’

TFF Sıhhat Kurulu, Futbola Dönüş Önerge Protokolü ’nü 1 Mayıs tarihinde yayınlamıştır. Bu protokolün futbol maçlarının oynanmasına ilişkin ne bir izin ne de bir tavsiye kararı olmadığı açıktır. Protokol, antrenmanların başlaması ve ilgili süreçte sağlık durumu açısından dikkat edilmesi gerekenleri barındıran bir çerçeveden oluşmaktadır. Protokolde antrenmanların başladığı birincil 2 haftada futbolcuların 10 ’ar dakika arayla sahaya çıkması önerilmesine rağmen, antrenmanlara başlayan bazı takımların futbolcularının birbirlerine sarılarak verdiği pozlar dikkatlerden kaçmamıştır. Tesislerde yer alan malzemecilerden emniyet personeline, futbolcudan aşçıya herkesin kendine, ailesine, takım arkadaşına ve kulübüne aleyhinde sorumluluğu vardır.

‘PARMAKLA GÖSTERİLECEK BAŞARILI BİR PERFORMANSA İMZA ATMIŞTIR ’

BU VESILEYLE bir noktaya daha bahsetmek isteriz. Ülkemiz son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın önderliğinde sağlık durumu alanında dev adımlar atmıştır. Bu başarılarda ilk kez Bakanlarımız ve afiyet çalışanlarımızın da katkısı büyüktür… Covid-19 pandemisi sürecinde Sağlık Durumu Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve sıhhat camiası dünyada parmakla gösterilecek başarılı bir performansa imza atmıştır. Ilk Önce Sayın Bakanımız edinmek üzere sağlık camiamızın, futbol gibi çok ayrı noktalarda paydaşları yer alan, maalesef her türlü sportif kararlar üzerinden bile büyük spekülasyonlar yapılan bir mecraya çekilmesine gönlümüz razı olamaz, olmayacaktır.

Biz liglerin başlatılma kararıyla ilgili olarak olumlu ya da negatif manzara belirten herkesin niyetinin sıhhat olduğuna inanıyoruz… Yeter fakat beklentiler, Covid-19 sürecinin sporcu sağlığını tehdit etmesinden çok, geleceğe dönük kazanımlar olmasın.

‘LİGLERİN İPTAL EDİLMESİNİ İSTEMEK… ’

Yeniden anlatmak isteriz fakat; bu aşamada liglerin iptal edilmesini dilemek, bir anlamda, bugün itibariyle yeni bir çözümsüzlük, yeni bir polemik istek etmek anlamına gelir. Biz paydaşlarımızdan ve futbolseverlerden, süreci soğukkanlılıkla takip etmelerini ve çözümün bir parçası olmaya çaba etmelerini istek ediyoruz.

Bu salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere bir kere daha Allah ’tan rahmet diliyor, hastalarımıza acele şifalar temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

Türkiye Futbol Federasyonu”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı