Süper Lig

Tamer Tuna’dan koronavirüs açıklaması; “Doktorlar peşine düşüp takip ediyor”

Fraport TAV Antalyaspor’un teknik direktörü Tamer Tuna, yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle taraftarın bu süreçte futbolun içinde olmasının koskocoman bedelleri olabileceğini, maçların ertelenmesine ilişkin talepleri olmadığını bildirdi.   

– Yabancı oyuncuların tedirginliği

Tuna, tanıdık olmayan oyuncuların bu süreçte yanlarına aileleri, akrabaları ve dostlarının gelmesinden dolayı çok sıkıntılı olduğunu söyledi. 

Doktorlarımız takip ediyor.” ifadesini kullanan Tuna, şöyle devam etti:

Ama biz yeterli olur muyuz? Yeterli olmayacağımız muhakkak. Maçların da seyircisiz oynanması… Yeterli olup olmayacağından açık konuşmak gerekirse belirlenmiş değiliz. Söylediğim koşulları yaşıyoruz. Oyuncunun yurt dışına gitmesi değil, geçen haftaya kadar oyuncularımızın ailesinden birçoğu şu süreçte yanlarına geldi, gitti, baştan geldiler. Hepsini biliyoruz. Ne olur, neyle karşılayacağımızı da doğrusu ben öngöremiyorum.” 

– “Biz de söylenilen şekilde önlemleri alıyoruz” 

Dört hafta önce Antayaspor’daki 7 oyuncunun fazla önemli gribal enfeksiyonlar yaşadığını, kendilerini maçlarda oynatamadıklarını aktaran Tuna, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle müsabakaların seyircisiz oynanması kararına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu: 

Bizim alanımız şimdi bu futbolu iyi yönetebilmek, insanları bunun içinde tutabilmek. Ama seyircisiz olduğunda maalesef bu işin ne anlamı, ne önemi oluyor. Kaldı ki keza şampiyonluk mücadelesinde keza sipariş verme mücadelesinde birincil yarıdaki avantajlarını kullanamayacak. Yani dezavantajları karşı taraf sahada oynamış takımların, bu hafta sahasındaki avantajlarını kullanamaması. Biz deplasmana gittiğimizde rakibimizin bunu kullanamaması belirlenmiş değişkenlikleri sağlayacaktır. Konuya böyle bakmıyoruz. Tabii ki dünyada çok olağanüstü bir şart var. Yıkıntıilginç şeyler yaşanıyor. Bundan idareli olarak şayet yansıyışı olacak. En manâlı şeyi sağlık durumu açısından bu yaşadığımız süreç. Bizim oyuncularımız fazla ciddi anlamda yaşamıştı. Bu testleri yaptıramadık o dönem lakin içimizde de bu konuda keza bilgilendirmeleri hem değerlendirmeleri de kendi aramızda yapıyoruz. Biz de söylenilen şekilde önlemleri alıyoruz.” 

Tuna, seyircisiz oynamanın futbolun sürdürülebilirliği, ola ki mayıs ardına kadar ki süreçte şampiyonluk yarışı, Süper Lig’e çıkacak, bir daha alçak lige düşecek takımlar, Avrupa kupaları açısından önemli olduğunu dile getirdi. 

– “Ertelemeyle ilgili hemen bir talebimiz değil” 

Ülkenin, dünyanın içinde bulunduğu durumun her şeyin önünde olduğunu bildiren Tuna, “Liglerin seyircisiz oynanması yerine maçlara askıya alma olması daha yerinde olur mu? şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

Olumsuzluğunu benim belirtmeme bile lüzum yok. Biz daha önce de diğer takımlarda seyircisiz, cezalı bunu yaşadık. Ne kadar fena bir durumda olduğumuzu biliyoruz. O ambiyansın, yaşanılan o oyuncu konsantrasyonunun ne kadar etkilendiğini biliyoruz. Herkes biliyor. Seyirci olmadığında doğrusu bu işin ne güzelliği, ne rengi var ama seyircilerin de şu anda içinde olmasının koskocoman bedelleri olabileceğini biliyoruz. Bu konuda bildirilerde oluyor. Bu öbür bir şey. Bizim ertelemeyle ilgili hemen bir talebimiz değil. Bunu birlikte değerlendirip, herkesin fikir birliğinde, görünüm birliğinde olması gerekli. Bunu da sağlayacak olan şu anda alınan kararlar. Bu kararlara her zaman saygılıyız. Bu işin uzmanları de yönetiyorlar açık konuşmak gerekirse, buna karar verecekler. Ertelemeyle ilgili çoğu takım bedelini ödeyecek bunun. şimdi seyircisiz oynamanın da bedelini ödeyecek. En içten alınacak karar belki bu yılın fiilen yarışın içinde tutulup, ertelemeyi hani hastalığın azalacağı söyleniyor. nisan, mayısa bırakılması dürüst olabilir mi? Bu konuda Avrupa ülkelerinde alınan kararlar var. UEFA’nın bir toplantısı olacak. Olur Ya alacağı fazla ciddi kararlar olacak. Bunu bütün ülkelere uygulayabilir. Bunu öngöremiyoruz. Bizim ligimize nasıl yansıyacağı önemli.” 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı