Süper Lig

Taffarel: Türkiye artık UEFA Kupası ’nı ve dünya üçüncülüğünü unutmalı

Galatasaray ’ın eski kalecisi ve antrenörü Claudio Taffarel, bu dönemde Türkiye ’nin başarılı olması için 2000 ’deki UEFA Kupası şampiyonluğunu ve 2002 ’deki dünya üçüncülüğünü unutması gerektiğini söyleyerek, “Taraftar ömür boyu kibir duyabilir fakat kulüpler yeni planlamalar yapmalı. O günkü çalışkanlık düzeyine çıkılmalı ve yeni hedefler koymalı fakat başarsın” dedi.

Galatasaray ve Brezilya Ulusal Takımı ’nın efsane kalecilerinden Claudio Taffarel, korona virüs günlerinin nasıl geçtiğiyle ilgili ve sarı-kırmızılılar hakkında açıklamalarda bulundu. Brezilya ’da korona virüs günlerinin nasıl geçtiğini anlatan Taffarel, “Burada da bütün dünyada olduğu gibi tedbirler var. Biz takvim olarak dünyanın gerisindeyiz, yani demin pik noktayı görmediğimiz söyleniyor. Lakin bence bir lahza önce normalleşme başlamalı. Zorunlu tedbirler alınarak tüm yaşam normale dönmeye gayret etmeli. İnsanların buna ihtiyacı var. Sadece futbolcuların ya da kulüplerin değil en sıcacık gelirli insanların bile futbola ihtiyacı var. Bir an önce kaldığı yerden başlamalı” diye konuştu.

İLGİLİ HABER UEFA`dan Galatasaray paylaşımı UEFA`dan Galatasaray paylaşımı

“HASAN ŞAŞ DUYGULARINI FAZLA YOĞUN YAŞAMIŞ BİRİSİ”

Galatasaray Muavin Antrenörü Hasan Şaş’ın istifası hakkında yorumda yer alan eski Brezilyalı kaleci, “Hasan karakter olarak çok iyi bir insan, duygularını hep fazla yoğun yaşayan birisi. Duygularını bu derece yoğun yaşamiş birinin bazen ara vermesi gerekir, kendimce durum yalnızca bu. O Galatasaray’ın bir parçası ve her zaman öyle olacak. Bu sadece bir mola, dinlenme böylece” şeklinde konuştu.

“GALATASARAY KAZANMAYA BAŞLAYINCA O TECRÜBESİYLE DAIMA ŞAMPIYON TARAF OLUYOR”

Ligin başlaması durumunda Galatasaray’ın şansını değerlendiren Claudio Taffarel, “Galatasaray sezon istediği gibi başlayamadı lakin sorunlarını bir bir çözerek ligin zirvesine yaklaştı. Liglere ara verilmeden önce de şampiyonluğun en manâlı adaylarından birisiydi. Bu yıl Trabzonspor mükemmel bazı kurdu ve iyi oynuyorlar. Ancak Galatasaray kazanmaya başlayınca o tecrübesiyle daima kazanan taraf oluyor. Sanırım bu yıl da pek olacak. Salgın dönüşü takımlar aynı düzeyleri ile mi dönecek, ne değin çalışabilecekler bilmiyoruz. Bu en önemli etmen olacak” ifadelerini kullandı.

“O FUTBOLCU TOPLULUĞU FAZLA KALİTELİ, ÇALIŞKANDI”

17 Mayıs 2000 tarihinde kazanılan UEFA Kupası için görüşlerini belirten efsane kaleci, “O futbolcu topluluğu çok nitelikli, çok çalışkandı. Finale değin yargı ederek gelmişti. En başından beri bu ülkenin alışılmış olmadığı bir şeye inanan ve her geçen gün takımını inandıran bir hocamız vardı. Terim ilk günden itibaren Alman, İtalyan, İngiliz fark etmez yenebilirizi öğretiyordu. Cümbür Cemaat lakin herkes çok çalışıyordu, bu çalışkanlık da 2002’de Türkiye’ye dünya üçüncülüğü getirdi. bu nedenle final maçı tıpkı diğer maçlar gibi inanarak ve çalışarak çıkıp kazandığımız bir maç oldu” dedi.

“BENCE ALLAH AYRICA BANA HEM DE TÜRKİYE ’YE YARDIM ETTİ”

Maç penaltılara kaldığında bir İngiliz yorumcunun ‘Taffarel’i yenmek imkansız ’ demesinin hatırlatılması üzerine Taffarel, “Evet ironik bir şart. Ben penaltıyı kurtarmadım fakat Suker ve Viera atamadı. Onlar kötü günündeydi. Kendimce Allah ayrica bana hem de tüm Türkiye’ye takviye etti diyelim. Ola Ki Allah bize şunu gösterdi; bu bir kişinin kahraman olacağı bir maç değil, bir takımın kahraman olması gereken bir maç. Tüm takımın yargı ettiği bir başarı. Çünkü ben kurtarsaydım cümbür cemaat zaferi Taffarel’den bilecekti” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE UEFA KUPASI ’NI VE DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜNÜ UNUTMALI”

1998 yılında Türkiye’ye geldiğinde Türk futbolu hakkında hiçbir şey bilmediğini söyleyen 54 yaşındaki eski kaleci, “Geldiğimde gördüm, Beşiktaş ve Fenerbahçe çok kaliteli top oynuyor ve Galatasaray’da çok başarılı bir kadro ve dünya çapında bir öğretmen var. Yani bütün takımların seviyesi o günkü gibi yüksek olmalı. Fakat en önemlisi Türkiye bundan böyle 2000’de UEFA Kupası kazanan olduğunu ve dünya üçüncülüğünü unutmalı. Tabiki taraftar ömür boyu kibir duyabilir lakin kulüpler yeni planlamalar yapmalı. O günkü çalışkanlık düzeyine çıkılmalı ve yeni hedefler koymalı ama başarsın” değerlendirmesinde bulundu.

“MUSLERA MUTLAKA TAKIMDA KALMALI”

Galatasaray’ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera hakkında da konuşan Taffarel, “Muslera benim tüm rekorlarımı kırdı. Herkes ‘Fernandooo’ diye bağırıyor, Taffarel sıfır diyor (Gülerek). Ben UEFA Kupası’nı aldığımızda Muslera’dan sadece bir yaş büyüktüm ve kalmak istiyordum. Fakat yönetim pek bir hitabe sergiledi ama yaklaşık olarak git dediler. Halbuki takıma verebileceğim fazla şey daha vardı. Benzer hataya düşülmemeli, Muslera bu takımla bütünleşti. Mutlaka kalmalı, takıma çok artı şey daha verebilir” şeklinde konuştu.

Son olarak Galatasaray taraftarına mesajını ileten Claudio Taffarel, “Galatasaray benim evim, Galatasaray taraftarı ailem, En büyük CİMBOM” dedi.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı