Süper Lig

Süper Lig’de tehlike: “Adale sakatlıkları”

Koronavirüs sebebiyle Türkiye’de ara verilen liglerin ne zaman başlayacağı konusunda kesin olmama devam ediyor. Kulüpler Birliği 17 Nisan’da ligleri başlatmayı hedefliyor. Oysa salgının bu ivme ile devam etmesi durumunda, bu olasılık zor gibi duruyor. Süper Lig’de uğraş eden takımların teknik heyetleri, futbolcularına kişisel çalışmalar verdi. Futbolcuların durumları uzakta takip ediliyor. Bazı takımlar da antrenmanlara bugünden itibaren başlayacak. Bu koşul futbolcuların performansını nasıl etkiler? Bu sorunun cevabını birçok kulüpte tayin yapmış Atletik Performans Antrenörü Murat Kuyucuoğlu’na sorduk? Kuyucuoğlu şunları söyledi:

UMARIM FITNESS SALONLARI VARDIR

“Ilk Olarak bu süreçte, takımların antrenmanlara başlangıç tarihiyle, maçların başlama tarihine göre antrenman programını tasarı etmek gerekir. Görülüyor oysa bugün itibariyle bu da belirsiz. Bu dezavantaj tüm takımlar için eşdeğer durumda. Futbolcular evde sahada oluşturacağı taktiksel antrenmanını yapamayacaktır. Görüyorum ki bazı takımlar oyuncuların evlerine bir takım fitness malzemesi göndermekte. Bunların fazla yetkisiz olduğunu düşünüyorum. Umarım milyon dolar kazanan futbolcuların evinde küçük fitness salonu vardır. Avrupa’da bir fazla futbolcunun evlerinde izinli günlerinde rejenerasyon antrenmanı yaptıkları salonları var.

PERFORMANS 3 HAFTADA DÜŞER

En azından şu dönemde futbolcuların evlerinde koşu bandı, serbest ağırlıklar, kısmen dayanıklılık egzersizleri bulunması gerekmektedir. Eğer idmana başlangıç süresiyle maçlar arası kısa olursa kas sakatlıkları artabilir. Antrennan programını atletik performans antrenörleri yazabilir fakat evinde hiçbir malzemen yoksa boşunadır. Şu durumda yapılan antrenmanlar fitness düzeyinin ötesine yani performans düzeyine çıkmamaktadır. Bu dönemde futbolcuların kondisyonu düşer. En iyi kondisyon maçta kazanılır. 3-4 hafta daha sonra atletik performansları da (Güç, dayınıklık, çabukluk, esneklik, hızlı olma) çabuk inişe geçer.”

1 AYDA NORMAL VATANDAŞA DÖNER

Yılmaz Vural (Akhisar Teknik Direktörü): “Futbol ailesinin beklentisi gerçekleşti oysa işin dahası lig maratonu tarafı var. İddiası olan takımlar 1 aylık sürede antrenman yapmazsa futbolcular olağan vatandaşa döner. Tesislerde önlemlerimizi alıp çalışacağız.”

KULÜP ALETLERİ VERİYOR

Okay Yokuşlu (Ulusal futbolcu): “15 gün sokağa çıkma yasağımız var. Bunu 15 gün daha uzattılar. Evinde spor aleti olmayan arkadaşlarımıza kulübümüz bu aletleri temin ediyor. Evde bulunan aletlere kadar her oyuncuya kişisel antrenmanlar veriliyor.”

KONSANTRE EDEMEZSİN

Dr. Sarper Çetinkaya: “Önümüzde belirtilmiş bir yıllık yok. Bu süreç 4 hafta uzayabilir. Futbolcu 3-4 hafta ne dek evinde çalışsa da genel karoser kondisyonda düşme olacaktır. Bunu çevirmek için en az 2-3 haftalık bir hazırlık dönemine ihtiyaç var. Sakatlık riskleri artacaktır. Bu ortamda oyuncuyu nasıl oynamaya konsantre edebilirsin.”

KOLAY BAŞLANGIÇ OLMAZ

Dr. Gürkan Kubilay (A Spor): Siradan sezon bittikten daha sonra yaklaşık 6 hafta ara veriliyor. Bu durum nedeniyle az daha benzer dönemde ara verilecek. Futbolcular döndüklerinde yaklaşık olarak lige tekrar başlıyormuş gibi olacak. Basit bir lig başlangıcı olmayacak.”

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı