Süper Lig

Süper Lig ne zaman başlayacak? TFF tüm detayları açıkladı…

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Birinci Başkan Vekili Mal Varlığı Asistan, liglerin ne vakit başlayacağı konusunda, “10 maç gününe ihtiyacımız var. Haziran ortasında başlarsak, temmuz sonunda bitiririz diye planlıyoruz. Tasarlama adi lig formatı üstüne. Seyircisiz oynama durumu ise emin” açıklamasını yaptı.

TFF Birinci Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Muavin, liglerin baştan başlama tarihinden nasıl bir formatta oynanacağına, transfer döneminden gelecek sezona dek çoğu manâlı konuda açıklamalarda bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ’nun TFF, Kulüpler Birliği Vakfı ve Süper Lig kulüplerinin başkanlarıyla dün yaptığı toplantıda TFF Başkanı Nihat Özdemir ’in dile getirdiği öneriden bahseden Yardımcı, “Nihat başkanımız bir öneride bulundu. Tüm bunlar, Sağlık Durumu Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ’nın kararlarıyla ortaya çıkacak. Nihat Bey ’in düşüncesi, son gelişmeleri değerlendirelim, haziran ortasında ligleri başlatalım. 8 maç gününe ihtiyacımız var. 2 gün de kupa ihtiyacımız var. dahası final var. 10 maç gününe ihtiyacımız var. Haziran ortasında başlarsak, temmuz sonunda bitiririz diye planlıyoruz. Gelecek hafta bununla ilgili daha net bir tablo çıkar. Planlama bayağı lig formatı üstüne. İstanbul ya da Antalya diye bir planımız olmadı. Tabii koşullar bunu gerektirirse açık kapı bırakmakta avantaj var. TFF olarak böyle bir tasarlama hiç yapmadık. Seyircisiz oynama durumu belirli” ifadelerini kullandı.

“UEFA ’NIN ÜZERİNDE DURDUĞU İKİ SEÇENEK VAR”

UEFA ’nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ile ilgili planlarını aktaran Tezgâhtar, şöyle konuştu: “UEFA, Avrupa ’da normalleşmenin hissedildiğini düşünüyor. UEFA da özellikle büyük liglerin, haziran başında, hatta Almanya daha erken de olabilir, oynanabileceğini düşünüyor. Haziran ve temmuz ayında lokal liglerin oynanması, aynı anda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarının oynanması. İkinci alternatif ise UEFA, haziran ve temmuzda lokal ligleri bitirip, ağustos ayında kendi şampiyonalarını düzenleyecek. Bu durumda gelecek sezonki Avrupa maçlarının başlaması da ekim ayına sarkıyor. 20 Ekim gibi düşünülüyor.”

İLGİLİ HABER Son dakika! Mehmet Sepil, Süper Lig`in en muhtemel başlangıç tarihini açıkladı! Son dakika! Mehmet Sepil, Süper Lig`in en olası açılış tarihini açıkladı!

“FUTBOL, TARİHİNİN EN BÜYÜK KRİZİNİ YAŞIYOR”

Futbol paydaşlarının somut anlamda büyük bir sıkıntıya girmesi konusunda değinen Servet Tezgâhtar, “Acilen yaşadığımız koşullar, olur ya de 100 yılda bir ortaya meydana çıkan şartlar. Futbol, tarihinin en büyük krizini yaşamakta. 70 bin, 100 bin kişilik statlar dolacak mı, maç gelirleri nasıl olacak? Bunlar ele alınacak, şartlar şüphesiz benzer olmayacak. FIFA da bu konuda azıcık elastik durumda. Sözleşmelerde ortaya çıkacak problemlerde daha elastik davranacaklar. UEFA da aynı şekilde. FFP gündeme gelmeyecek. Koşullar çok zor, kulüplerimiz için çok zorlama. Nasıl bu işi toparlayacağız bilmiyorum. Virüs sonrası oturup zarar tespiti yapılacak. Ne dek zarar aldık, ne yapmamız lüzum, nasıl ayakta kalırız gibi konularda kafa yoracağız. Statların kapasitesinin doldurulması dahil, her şey ele alınacak. Natürel Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ’nun kriterleri kayda değer olacak. UEFA bütün medikal protokoller üzerine alıştırma yapıyor, tamamlanınca tüm kriterler federasyonlara bildirilecek. Koşullar ağır. koskocoman bir travma yaşanıyor. Çalışma grupları oluşturacağız, beraberce sorunları saptama edeceğiz. En Düşük hasarla atlatmak için elimizden geleni yapacağız. Yeni sezonda maçlar seyircili oynanacak mı, onu bile düşünemiyoruz. Koşullar değişiyor” dedi.

“HAZİRAN ORTASINDA LİGLERİ BAŞLATIRSAK…”

Kulüpleri, derhal yurt dışarıda bulunan yabancı oyuncularını Türkiye ’ye getirmek ve mayıs ortasında çalışmalara hazırlanmış olmaları konusunda uyaran Servet Asistan, “Bugün Ahmet Ağaoğlu başkan kendisi bahsetti, Sörloth gelmiş. 15 jurnal karantina süreci içerisinde. Bütün kulüplerin futbolcularını çağırması gerekli. Haziran ortasında ligleri başlatırsak, mayıs ortasında çalışmaların başlaması lazım. Her takım dışarıdan futbolcularını getirtip, 15 günlük karantina sürecini tamamlamak istiyordur. Futbolcuların test edilmesi, oturma düzeni, sahada kaç kişi olacak, futbolcuların soyunma odasındaki hijyenik durumları nasıl olacak, bunların hepsinin kriterleri belirleniyor, TFF Afiyet Kurulu çalışıyor. Gelecek hafta UEFA ’nın da protokolleri açıklanır” açıklamasını yaptı.

“HAFTA SONU OYNAYARAK LİGİMİZİ BİTİREBİLİYORUZ”

Haziran ortasında liglerin başlaması halinde eski format ile temmuz sonuna kadar ligleri bitirebileceklerini vurgulayan Yardımcı, “UEFA, temmuz sonu itibarıyla liglerin bitirilmesini kuvvetle tavsiye ediyor oysa ağustosu kendileri kullansın. Bizim kupa dahil 10 maç gününe ihtiyacımız var. Haziran ve temmuz aylarında hafta sonu oynayarak ligimizi bitirebiliyoruz. Arada birkaç hafta içi kullanabiliriz fakat o da şartlara tarafından belirlenir” ifadelerini kullandı.

“EURO 2020 ’DE AYNI FORMAT GEÇERLİ”

2021 yılına ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası ’nda herhangi bir format değişikliği olmayacağını dile getiren Tezgâhtar, “Benzer format geçerli, formatta bir değiştirme olmayacak. Bir, iki şehirde bir problem olabilir fakat UEFA oynatacak gibi gözüküyor. Ticari işletmelerle birtakım anlaşmalar yapıldı, formatta değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bir sene daha sonra değişir mi koşullar bilmiyoruz, normalleşmesi lazım. Aynı formatta oynanması için plan yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ İÇİN…”

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu ’nda oynanacağı açıklanan Şampiyonlar Ligi finalinin son durumuyla ilgili veri veren Muavin, “Şu Anda çok erken. Bu konu 27 Mayıs ’taki UEFA toplantımızda ele alınacak. Ağustos ayına dek şartlara bakılacak. Şu Anda uçuş kısıtlamaları var, istediğiniz yere gidemiyorsunuz. Tekrardan göz önüne getireceğiz ve bakacağız. Acilen oynanamaz, çünkü kimse İstanbul ’a gelemez. Bu konu da mayıs ayı sonunda ele alınacak. Hiçbir şekilde İstanbul mağdur olmayacak. Oynanmama gibi bir koşul hemen laf konusu yok” diye konuştu.

“HAZİRAN AYININ ORTASI, TÜM LİGLER İÇİN GEÇERLİ”

Sadece Süper Lig ’in değil, Türkiye ’deki bütün profesyonel futbol liglerinin haziran ortasında başlamasını planladıklarının altını çizen Asistan, “Bütün liglerin haziran ayının ortasında başlamasını planlıyoruz. Hiçbir değiştirme düşünülmüyor, bütün ligler kendi formatında oynanacak. İnşallah bir şekilde bu sezonu bitirip yeni sezona da daha iyi başlarız” dedi.

“TRANSFER DÖNEMİYLE İLGİLİ KARARI BİZ VERECEĞİZ”

FIFA ve UEFA ’nın gelecek sezonun aktarma dönemiyle alakalı olarak kararı ülke federasyonlarına bıraktığını dile getiren TFF Birinci Başkan Vekili Mal Varlığı Muavin, şöyle konuştu: “UEFA transfer döneminde fazla esnek davranacak ve bu kararları lokal federasyonlara bırakacak. Biz de Kulüpler Birliği ve öteki liglerle beraber bir alıştırma grubu oluşturacağız ve en iyi şekilde aktarma dönemini belirleyeceğiz. Buna kararı biz vereceğiz ve FIFA ’ya bildireceğiz. Bütün bu süreçleri yöneterek teknik ve profesyonel anlamda en doğru kararı verme anlamında dürüst adımı atacağız.”

“AVRUPA ’YA KATILACAK KULÜPLERİ UEFA SEÇECEK”

UEFA ’nın ısrarla liglerin tamamlanması yönünde uyarılarda bulunduğunu bildiren Tezgâhtar, “Belçika ve Hollanda liglerin devam etmeyeceğini bildirdi. Bu konuda UEFA çok ısrarcı, liglerin bitirilmesi konusunda. Bilhassa büyük ligler. İlk 5 lig ve bizim ligimiz UEFA için çok manâlı. Belçika ve Hollanda küçük ligler, UEFA belki elastik davranabilir. Basit bir şekilde ben ligleri bitirdim, bu takımları gönderiyorum biçiminde karar verdiğinde ligler, UEFA denetleme edecek. UEFA maçların sahada kazanılmasına tartma veriyor, sportif başarıya ağırlık veriyor. Liglerden gelen haberleri yönetim kurulu ele alacak ve ona göre karar verecek. En Ince Ayrıntısına Kadar yerel federasyonlar bu kararı veremeyecek. Her gelen talebi UEFA ’nın kabul etmeyeceğini düşünüyorum, diğer arkadaşlarım da o kadar düşünüyorlar. UEFA sportif başarıyı önemsiyor. Afiyet tabii ama çok manâlı, devletlerin vereceği karara UEFA ’nın saygı duymaması gibi bir şey laf konusu değil fakat sıkı bir işlem izleyecek UEFA” değerlendirmesinde bulundu.

“BİZİM TEMENNİMİZ LİGLERİN TEKRARDAN BAŞLAMASI”

Ligin oynanmaması gibi bir durum için şu anda çok erken olduğunu söyleyen Mal Varlığı Tezgâhtar, “Bizim temennimiz veya beklentimiz liglerin tekrardan başlaması ve oynanması. Oynanmama konusu için çok erken. Gelişmelere kadar hareket etmekte üstünlük var. Her hafta bu gelişmeleri peşine düşüp takip ediyoruz. Şayet önümüzdeki hafta ayrı bir tablo çıkacak, belki mayıs ortasında bambaşka bir tablo çıkacak. Bizim beklentimiz, virüsün aşağı içten gideceği. Avrupa da aynı durumda. İkinci dalga veya üçüncü dalga konusunda bir şey diyemem natürel oysa” diyerek sözlerini noktaladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı