Süper Lig

Süper Lig ne süre başlayacak? Süper Lig ’de 5 haftalık maç programı belirlenmiş oldu!

Corona virüsü salgını sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ertelenen futbol müsabakaları bitmiş başlıyor. TFF, bugün yaptığı görüşme sonrasında Süper Lig’in başlayacağı tarihin yanı sıra alınan kararlar ve 5 haftalık maç programı açıklandı. Peki Süper Lig ne zaman başlayacak? İşte Süper Lig’de erteme sonrasındaki 5 haftalık maç programı…

Futbolseverlerin heyecanla beklediği kararlar açıklandı. Süper Lig ’de 12 Haziran ’da başlayacak. Türkiye Futbol Federasyonu ’ndan (TFF) yapılan açıklamada futbol müsabakalarıyla ilgili alınan yeni kararla açıklandı. Buna kadar Süper Lig 12 Haziran 2020 tarihinde başlayacak ve sezonun duyuru edilen mevcut statüde tamamlanması yönünde düşünce birliğine varıldığı açıklandı. TFF keza önümüzdeki 5 haftalık Süper Lig maç programını da yayınladı. İşte TFF ’nin açıklamaları ve Süper Lig ’in 5 haftalık maç programı…

SÜPER LİG BAŞLIYOR!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs salgını sonrasında ortaya çıkan mucizevi süreçle ilgili gelişmeleri yakından peşine düşüp takip etmekte, futbola dönüş için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Devletimiz ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlarla istişare içerisinde dünyadaki uygulamalara da bakarak insan sağlığı önceliğinden hareketle ve her türlü ihtimal düşünülerek kalan maçların oynanarak tamamlanması için Federasyonumuzca büyük uğraş gösterilmektedir.

Bu kapsamda Süper Lig ’in 12 Haziran ’da başlatılması ve kulüplerimizin talepleri ile ilgili TFF Idare Heyeti ve TFF Sıhhat Kurulu göre bir değer biçme yapılmıştır.

Toplantıda şu kararlar alınmıştır:

1- Federasyonumuz ve 18 Süper Lig Kulübünün sezonun kalan kısmının tamamlanmasına yönelik müşterek mutabakat ve isteği ile, 12 Haziran ’da maçların başlatılması kararı ardından tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Bugünkü toplantıda, alınacak önlemler ve gerekli direktifler değişiklikleri ile ilgili araştırmalar yeniden olup ayrıntılı bilgiler kamuoyu ile en kısa sürede paylaşılacaktır.

2 – TFF Yönetim Kurulu, Kulüpler Birliği Vakfı ile gerçekleştirilen toplantıda 7 kulübümüz tarafından sözlü olarak gündeme getirilen bu sezon küme düşmenin kaldırılmasına dair öneriyi değerlendirmiştir. FIFA ve UEFA ’nın tekrar tekrar altını çizdiği gibi şampiyonun ve küme düşen takımların sportif sonuçlarla belirlenmesi yerinde bulunmuş, sezonun ilan edilen mevcut statüde tamamlanması yönünde us birliğine varılmıştır.

3 – Futbolcu sağlığını gözetmek amacıyla IFAB tarafından kabul edilen ve ülke federasyonların takdirine bırakılan 5 oyuncu değişikliği konusunda talimat düzenlemesi yapılarak sezonun geride kalan lig ve kupa maçlarında laf konusu uygulamaya geçilmesi kararı alınmıştır. Bu şartların değişmesi devre arası hariç elde etmek üzere oyunu kesintiye uğratmamak adına, yarışma sırasında maksimum 3 defada yapılabilecektir. Bu Nedenle kulüplerimiz bir maçta daha artı oyuncuyu kullanma şansına sahip olacaktır.

4 – Kulüplerimizden gelen istek üzerine, Süper Lig takımlarının rezerv ekip kurarak daha alçak liglerde yarışması isteği doğrultusunda çalışmalara başlanmış, konuyla ilgili Futbol Komitesi oluşturulması kararlaştırılmıştır. 21 yaş altı oyuncuların değerlendirilmesini hedefleyen bu projeyle kulüplerimizin genç oyuncu yetiştirme çabaları da desteklenecektir.

5 – Süper Lig ’de önümüzdeki 5 haftalık müsabaka programı gün içerisinde kamuoyuna duyuru edilecektir.

6 – Ziraat Türkiye Kupası benzeri final rövanş maçlarının tarihleri belirlenmiştir. Buna kadar; 16 Haziran Salı günü Fenerbahçe-Trabzonspor, 18 Haziran Perşembe günü Aytemiz Alanyaspor – Fraport-TAV Antalyaspor maçları oynanacaktır.

7 – Covid-19 salgını sebebiyle ara verilen Süper Lig, TFF 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarının başlaması ve dinç bir ortamda oynanmasına ilişkin talimat yarın kamuoyuna duyurulacaktır.

8 – Kulüplerimizin kalan 8 haftadaki deplasman seyahatlerinde ekonomik rahat sağlanması konusunda asıl sponsorumuz Türk Hava Yolları ile görüşme yapılmış ve olumlu geri dönüş alınmıştır. Bu konuda değerli destekleri için THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın Mehmet İlker Aycı ’ya teşekkürlerimizi sunarız.

Gerek futbola dönüş, gerekse Türk futbolunu ve kulüplerimizi ileriye taşıyacak konularla ilgili çalışmalarımız devam edecektir.

MAÇ PROGRAMI AÇIKLANDI

Süper Lig Cemil Ressam Sezonu 27, 28, 29, 30 ve 31. hafta yarışma programları açıklandı. Rastlama programları şöyle;

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı