Futbol

“Süper Lig için üç program metni var”

TFF Süper Lig ekiplerinden Göztepe Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, koronavirüs salgını, liglerin ertelenmesi ve play-off sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sepil’in açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde:

“Türkiye çok uzun vakit virüs salgınını iyi yöneticilik etti”

Türkiye çok uzun süre virüs salgınını iyi idare etti. Ülkemizde uzun zaman olgu sayısı Avrupa ülkelerinin aşağıda kaldı. Bu süreci yönetmesi gereken devlettir. Biz kulüpler olarak kaç birey bu sorunu yaşıyor diye bilmiyorduk. Bu konuda alınan kararları kulüpler olarak izliyorduk. Çarşamba günü kulüpler olarak ekrana kilitlendik. Cumhurbaşkanımız idareli olarak görüşlerini bildirdi fakat spor organizasyonlarıyla ilgili öneride bulundu. Bu toplantının ardındaki ertesi gün bakanlıkların toplantısı devam etti. Bakan Kasapoğlu bizi toplantıya çağırdı.

“Manzara ayrılığı yoktu”

Burada bu konuları açık yüreklilikle konuştuk. Görüş ayrılığı yoktu. Riskler konuşuldu. Şu lahza oluşan durumda tedbir alınması gerekiyordu. Her gün açıklanan kararlarla bu tedbirler bildiriliyor. Biz çok şanslıyız. Biz koronavirüsle geç tanışarak avantaj kazandık. Bizden önce yaşananlar bizim için deneyim. Biz genç bir nüfusa sahibiz ve sağlık durumu sistemimiz mükemmel. Diğer ülkelerden daha hazırlıklıyız. Geçen Günkü toplantıda oluşan durumun farkındaydık. Toplantıda herkes aynı görüşteydi.

Karar verilirken tek konuşulan konu vakit konusuydu. ‘Her spor dalı kendi içinde egzersiz yapsın, ona göre yıllık oluştursun. Her senaryoyu çalışsın’ dedi Bakan Kasapoğlu.

Lig ne vakit başlayacak?

Lig ne zaman başlayacak?

Futbolumuzun kurgusuna baktığımızda Kulüpler Birliği olarak tavsiye verebiliriz. Bu işin karar verme yetkisi TFF’dedir. Bugünkü toplantının çoğu amacı vardı. Bu amaçlardan biri böyle bir tarih konuşmaktı. Bu pek bir durum ki, tarih veren federasyonlar uzattı süreyi. Bahşedilen tarihler olabilir. Buluşma sonunda TFF Başkanı Özdemir’i aradım ve tartışığımız konular hakkında veri verdim. Bu tarihler böyle kalacak diye bir şey seslenmek olası yok.

“3 tane mantıksal bağ var”

3 tane senaryo var. Arzumuz şu ama, virüs olayı denetim altına alınabilir. Bizim 8 lig maçımız kaldı. azami maç oynayan takımlar 10 tane maç oynayacak kupa finaliyle. Yıllık olarak gizli durumda olan ülke Türkiye. UEFA’nın toplantısında ne nasihat kararı alındı? Haziran ayının sonunda ligleri bitirelim. Bütün Avrupa takımları buna alıntı yapmak zorunda. Her kulübün endişesi oluyor. Demin süre belirli değil. Mali olarak büyük bir krizin geleceğini cümbür cemaat görüyor. Ben toplantıya gittiğimde 18 kulübün başkanı da liglerin ertelenmesine tasdik verdi.

Lig böyle mi tecil edilir?

Koronavirüs olayı yoklama altına alınırsa erkenden başlanır. İkinci senaryoda ülkemizde ve Avrupa’da oluşan koşullar nedeniyle lige başlatmak uzun sürerse Play-Off gibi bir hızlandırılmış bir sistem olabilir. Avrupa’da birçok ülke bizim tartıştığımız şeyi tartışıyor.

Üçüncü senaryoda futbolun başlaması gecikirse ne yapılabilir? Lig böyle mi tecil edilir? Bunları konuştuk. 2. ve 3. senaryoda neler yapılabilir belli. Biz bugün birinci senaryoyu tartıştık.

“Umarım herkes tavsiye kararımıza uyar”

Kulüpler Birliği olarak oyuncularımızın bulunduğu şehirden ayrılmaması gerekiyor. Bu bir tatil yok izalasyon süreci. İşin afiyet yönünde testlerle saptama edilmesi sonucunda sorun çıkmadığı takdirde antrenmanlara çıkmaları gerekiyor. Uluslararası oyuncular nasıl gidecek? 14 gün gittiği yerde karantina, gelince burada 14 gün karantina…

Oyuncu illa ama gideceğini söylüyordur, bunu da kulüpler kendi sistemleri içerisinde tartışır. Bu kulüplerin kendi tasarrufları… Umarım herkes öğüt kararımıza uyar. 

“FIFA’nın nasıl bir tavır alacağını merak ediyorum”

Önümüzde çoğu sorun var. Oyuncularımızın çoğunun sözleşmesi Mayıs’ta bitiyor. Bu çoğu Avrupa’nın sorunu. Türkiye’deki mevcut sözleşmelere tarafından bizim için sorun yok. Burada futbolcuların sözleşmeleri otomatik olarak ligle birlikte uzuyor. Bunun bundan başka finansal yönleri var. Oyunculara ücretlerin ödemesi uzatılmalı mı, bu konuda takviye alıyoruz. Bu sadece Türkiye yok tüm ligler yaşıyor. En realist yaptırımları uygulayacağız. Böyle bir olayda zarar eder. Kulüpler zarar edecektir, garanti veriyorum. Oyuncular da hasar eder. FIFA’nın nasıl bir tutum alacağını merak ediyorum

“Bizim hiçbir yaptırım gücümüz değil”

Kulüpler Birliği zaman zaman fazla eleştiriliyor. Bizim hiçbir yaptırım gücümüz yok. Böyle bir kurumun başkanı edinmek kolay yok. Bana bir atama verildi. Bana madem bu yıl sonuna kadar vakit verildi, elimden geleni yapacağım. Sabahleyin uyanıyorum ne yapabiliriz diye düşünüyorum. Karmakarışık bir futbol denklemi var. Şu süreç içinde elimden gelen her şeyi sonuna kadar yapacağım. Futbola girme sebebim Göztepe aşkımdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı