Biyografi

Sümeyye Boyacı Kimdir?

Sümeyye Boyacı hakkında merak edilen aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? yüzme başarıları, şampiyonlukları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

2003 yılının Şubat ayında ‘de dünyaya gelen Sümeyye Boyacı’nın babası İsmail Boyacı, annesi ise Semra Boyacı’dır. Doğuştan iki kolu olmayan Sümeyye Boyacı aynı zamanda kalça çıkıklığı rahatsızlığına da sahip bir şekilde doğdu. Burcu Kova, boyu 1.58 cm, kilosu ise 49’dur.

2008 yılında yüzmeye başlayan Boyacı bir gün gittiği bir akvaryum gezisinde balıkların kolları olmadan yüzebilmesinden etkilendiği ve yüzmeye karar verdiğini belirtmiştir.

2013 senesinde antrenör Mehmet Bayrak ile birlikte çalışmalara başlamış, 2016 yılının Haziran ayında Almanya, Berlin’de ilk uluslararası yarışında, Uluslarası Alman Şampiyonası’nda mücadele etmiştir.

S5 engelli sınıfında; serbest, sırtüstü ve kelebekleme dallarında yarışan Boyacı, daha sonra 2016 Yaz Paralimpik Oyunları’nda ve 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

Sümeyye Boyacı Yüzme kariyeri, başarıları;

Uluslarası Alman Şampiyonası 50 m sırtüstü gençler B S5 kategorisinde altın madalya.
2016 – Rio de Janeiro Yaz Paralimpik Oyunları’nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde 8. sırada yer aldı.
2017 yılında Ligurya’nın ev sahipliği yaptığı Avrupa Paralimpik Gençlik Oyunları’ndaki 50 m sırtüstü S1-5 kategorisinde bronz madalya kazandı.
2017 yılının Aralık ayında Meksiko’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda dört farklı kategoride yarıştı.
2018 yılının Ağustos ayında Dublin’in ev sahipliğinde Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya.

En son 2019 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda finalde mücadele etmiş ve Dünya ikincisi olarak, gümüş madalyanın sahibi olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı