Süper Lig

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan: ‘Aslolan, virüs müsade verirse liglerin tamamlanması ’

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, corona virüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Farkındaysanız ligler böyle tescil olsun ya da oynanmasın yönündeki yaklaşımlar sönümlendi. Neden; UEFA’nın bu tavrından sonra. Türkiye Futbol Federasyonu da UEFA’nın, FIFA’nın üyesi bir kuruluş. Aslolan liglerin tamamlanması virüs izin verirse” dedi.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, corona virüs salgını nedeniyle sporda planlanan uygulamaları, acemi branşların kapatılması tartışmalarını ve federasyonların klasik genel kurullarına ilişkin süreci değerlendirdi. Mehmet Baykan, liglerin akıbetinin ne olacağına ilişkin soruya, “Öncelik ligleri tamamlamak. Farkındaysanız ligler böyle tescil olsun ya da oynanmasın yönündeki yaklaşımlar sönümlendi. Neden; UEFA ’nın bu tavrından sonradan. Türkiye Futbol Federasyonu da UEFA ’nın, FIFA ’nın üyesi bir kuruluş. Aslolan liglerin tamamlanması virüs müsade verirse. Her strateji değişebilir; hücumdan savunmaya, alan savunmasından adam adamaya farklı argümanlar sahaya konulabilir” yanıtını verdi.

“81 İLDE SPOR PSİKOLOGLARI, DİYETİSYENLER VE FİZYOTERAPİSTLER ÇALIŞIYOR”

Corona virüs sürecinde insanların psikolojilerinin etkilendiğine dikkat çeken Baykan, “81 ilde psikologlarımız, fizyoterapistlerimiz, diyetisyenlerimiz çalışıyorlar. Ayrıca personelimiz için keza sporcularımız için bu dönemde beslenme manâlı. Herkesin, öyle ya da böyle sizin de bizim de kameraman arkadaşımızın da bu ortamda psikolojilerimizde bir miktar bezginlik var” diye konuştu.

“ACEMI BRANŞLARIN KAPATILMASI UYGULANABİLİR DEĞİL”

Genel Müdür Mehmet Baykan, corona virüs salgını sebebiyle ekonomik sıkıntılar yaşamış kulüplerin acemi branşları kapatması gerektiği yönündeki görüşlere karşı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ben bunun uygulanacağını zannetmiyorum. Fiziki gerçekliğine bakarsak biliyorsunuz kulüplerimizin ödediği stopajlarda amatör branşlara bir iade laf konusu. Bu iade şekli ile alakalı kanuni bir düzenleme oldu. Yönetmeliğini çalışıyoruz, kısa zamanda yayınlanacak. Özelikle bu noktada bu iadeden Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Konyaspor, Göztepe; özellikle futbol branşında faaliyet gösterip, basketbol, futbol üstteki segment ya da üstteki rakamlarda stopaj ödeyen kulüplerimiz rahatlıkla ayrıca futbol altyapılarına keza futbol dışı branşlarını sübvanse edebilecek bir gelire sahipler. Uygulanabilir yok; kulüplerimizin de bu noktada emin bir konuşma sergileyeceklerini ben fazla zannetmiyorum. Olimpiyat var önümüzde; kulüplerimizin bünyesinde olimpik sporcularımız var. Dolayısıyla bugünün hengâmesinde bunlar konuşulabilir. Biz zaten her sene amatör kulüplerimize karınca kararınca bütçemiz ölçüsünde destekte bulunuyoruz. Bu destekler bu döneminde şartlarını göz önünde bulundurarak artarak mutlaka devam edecektir.”

“KANUN AÇIK; FEDERASYON SEÇİMLERİ OLİMPİYATLARDAN SONRA ÜÇ AY İÇERİSİNDE YAPILIR”

Bu yıl yapılması beklenen federasyonların alışılmış genel kurulları ile ilgili ise Baykan, “Kanun açık; federasyon seçimleri olimpiyatlardan sonra üç ay içerisinde yapılır. Olimpiyatlar dört yılda, beş yılda, altı yılda, üç yılda gibi bir ifade değil. Yönetmelik, federasyon başkanlarının devir süresi dört yıl, diyor. Natürel bir karışıklık var. Bu anlamda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunu Sayın Bakanımıza talep edeceğiz. hemen geçerli olan şart; olimpiyatlardan sonra üç ay içerisinde” dedi.

“FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİ KONUSUNDA KULÜPLERİMİZİN ELİ KUVVETLI”

Futbolcu sözleşmeleri konusunda da açıklamalarda yer alan Mehmet Baykan, “Sözleşmeler konusunda bir kere şu bağlayıcılık var; evet 30 Mayıs” deyip, sözleşmelerde sorun çıkmayacağını vurguladı. Baykan, “Direktifler; sezon uzarsa anlaşma tarihleri de uzar. FIFA Başkanı da tanımlama yaptı, mümkün başvuruda kulüplerden yanlamasına söylev alacağız, diye. Bu konuda bir bezginlik olacağını zannetmiyorum. Bunu edip çekip dışarı giden futbolcular olabilir mi, olabilir. Kulüplerimizin eli enerjik. İndirimlere gidilecek ve dengenin oturacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“MAÇLARI EN ERKEN TATİL EDEN, SEYİRCİSİZ OYNATAN ÜLKEYİZ”

Türkiye ’de corona virüs sürecinde sportif anlamda da erken tedbirler alındığının altını çizen Mehmet Baykan, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada hastalığın çıktığı tarihten daha sonra maçlarını en erken tatil eden ülkeler arasındayız. Rahatsızlık çıkmış, üç beş gün sonradan seyircisiz maç oynanmış, sonraki hafta da ligler tatil edilmiş. Türkiye ’de 10-12 Mart ’ta sanırım birincil hastalık gözüktü, üç dört günde ilk ölüme rastlandı. Bu tarihleri milat aldığınızda; Fransa, İngiltere, İtalya, Amerika, Çin, İspanya; en erken ligleri tatil eden, seyircisiz maç oynatan ülkeyiz. Bakın, İtalya ’da koronavirüsün çok yayılmasını bir maça bağlıyorlar. Bizde hadise ortaya çıktığı anda maçlar seyircisiz oynandı. Burada devletimizin ve Bakanlığımızın ve federasyonlarımızın bir eksiği yok. Önümüze sporcularımızın katılacağı milletlerarası organizasyonları döktük. Türkiye ’de yapılacak olanları döktük. Yalnızca Antalya ’da milletlerarası bir kota organizasyonuna, o da katılımcı ülkeler bir ay önce Antalya gelip kamp yaptıkları için, onun yapılmasına müsade verdik. Onun açık havada olimpiyat ve paralimpik oyunlarına kota veren müsabakalar haricinde tüm müsabakaların ne Türkiye ’de oynanmasına ne de sporcularımızın katılmasına müsade verdik. Ve kapattık kapıları.”

“BULAŞIK YIKAMAYI ÖĞRENDİM, KAHVALTI HAZIRLIYORUM”

Pandemi sürecinde evde nasıl zaman geçirdiğini de anlatan Baykan, “Bulaşık yıkamayı öğrendim. Yemek yapma konusunda maharet sergileme imkânım olmadı. Lakin işte yumurta kırıyoruz, yağda sucuk kızartıyoruz, kahvaltı hazırlıyoruz, akarsu demliyoruz, fazla beğenmeye başladım kendi demlediğim çayları. Teknolojiden istifade, aile WhatsApp grupları oluştu. Anne tarafı aile, baba tarafı aile, bayan tarafı aile WhatsApp grubu ve burada aralıksız mesajlaşmalar, eski fotoğraflar oluyor” biçiminde konuştu.

“İLLERİMİZDE ‘TARİHİ SPOR FOTOĞRAFLARI ’ SERGİLERİ AÇACAĞIZ”

Yeni bir proje hazırladıklarının bilgisini veren Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, “Şehirlerimizin eski spor fotoğrafları konusunda il müdürlerimizle konuştuk ve fazla hoş bir zihin çıktı ortaya. Varsayım ediyorum sonbaharda Acemi Spor Haftası ’nda her ilimizde ‘Tarihi Spor Fotoğrafları ’ sergileri açacağız. Daha Sonra bu fotoğraflardan seçilenlerle Ankara ’veya İstanbul ’da bir sergi açacağız ve kitaplaştırma noktasında tarihe not düşme noktasına gideceğiz” diye sözlerini tamamladı.

Etiketler
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı